Wpływ yogi na oddychanie. TOP 3 treningi oddechu

18 czerwca 2021, dodał: Redakcja

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

Międzynarodowy Dzień Yogi to czas, który wszystkim powinien dać nieco refleksji. Czy wiecie, że yoga – poza treningiem ciała, zapewnia także trening umysłu i oddechu?

joga w górach

Czym jest yoga?

Yoga to powszechnie trening ciała oraz duszy. Pochodzi ona ze wschodniej filozofii, a dokładnie – z Indii. To właśnie w tym miejscu powstał system jednoczenia swojego umysłu z ciałem, co wyrażane jest w stanach yogi oraz pozycjach, czyli tak zwanych asanach.

Yoga ma to do siebie, że można ćwiczyć ją wszędzie – zarówno w domu, jak i na dedykowanych treningach. Warto zauważyć, że te organizowane są coraz częściej nawet w małych miejscowościach. Ćwiczenia w domu mają z kolei swoje plusy, związane chociażby ze swobodą oraz brakiem ograniczenia czasowego.

Trening oddechu w yodze

Ćwiczenia oddechowe oraz trening oddechu to tak naprawdę kluczowe elementy yogi. Na samo zapoznanie się z technikami oddechu trzeba jednak poświęcić trochę czasu. Prawidłowy oddech nazywany jest inaczej oddechem yogicznym. Jest on rzeczywistym wstępem do efektywnych ćwiczeń, a także osiągania jedności pomiędzy umysłem a ciałem.

Mówi się, że podczas oddechu yogicznego człowiek uczy się kontrolować umysł, myśli oraz emocje. To trochę tak, jak z opanowywaniem ciała. Tutaj chodzi jednak o opanowanie myśli.

Pomyśl, że główna zasada yogicznego oddychania wywodzi się od… noworodków! I choć z pewnością nie pamiętasz, jak oddycha noworodek – uwierz mi, jest to możliwe. Główną zasadą tego rodzaju oddechu jest brak robienia przerw pomiędzy wdechem i wydechem.

Istnieje kilka rodzajów treningów, które możesz wykonywać wszędzie. Pamiętaj jednak, aby przed przystąpieniem do ćwiczeń oczyścić nos oraz wykonywać te ćwiczenia kilka godzin po lub przed zjedzonym posiłkiem.

  • Oddech Nadi-Sodhana. Jest to tak zwany oddech oczyszczający, który polega na naprzemiennym oddychaniu przez nos. Oddech wykonuje się poprzez specyficzne ułożenie dłoni tzw. Mundra. Palce prawej dłoni należy ułożyć w następujący sposób: środkowy i wskazujący na czole między brwiami, kciuk na prawym nozdrzu, palcami małym oraz serdecznym – lewego nozdrza. Oddech ten należy wykonać w siadzie skrzyżnym. Kciukiem należy zamknąć prawe nozdrze i głęboko wciągnąć powietrze przez lewe nozdrze, natomiast w chwili wydechu – zamknąć lewe nozdrze i otworzyć prawe. To ćwiczenie należy powtórzyć około 5 razy, koncentrując się na oddechu.
  • Shavasana. Klasyczna pozycja, która daje odprężenie i nadaje się do odpoczynku także w ciągu dnia, zwłaszcza po zakończonej sesji yogi. Leżąc płasko na macie należy oddalić ręce od boków ciała, rozchylić nogi oraz wydłużyć tył szyi. W tej pozycji należy wykonać kilka powolnych oddechów przez przeponę.

Pozostałe ćwiczenia oddechowe

Wiemy jednak, że nie każdy z Was jest wielkim fanem yogi. Dla tych z Was, którzy chcą zdecydować się na mniej wymagający trening także przygotowaliśmy coś specjalnego. Ćwiczenia oddechowe dla mniej wymagających od Ronald Siegela:

  • Skupienie wrażeń na czubku nosa. Oddech wykonujemy nieświadomie. W sytuacji, kiedy wykonujemy ćwiczenie oddechowe, sytuacja ta ulega jednak zmianie. Dlatego zamiast skupiać się na efektach oddychania, skup się na wrażeniach, które czujesz na czubku nosa. Czasem koncentracja na oddechu w tym miejscu może być bardzo trudna, gdyż doznania są dość delikatne, jednak z czasem powinno się to zmienić.
  • Mówienie do siebie. Wbrew pozorom nie ma w tym nic dziwnego. Możesz powtarzać jedno słowo potrzas wdychania powietrza, drugie natomiast – podczas wydychania. Powtarzanie słów w myślach pozwoli Ci utrzymać skupienie oraz równowagę.
  • Liczenie ilości oddechów. Powszechnie uważa się, że liczenie wdechów dodaje energii, a liczenie wydechów – ma działanie uspokajające. Wypróbuj to przed snem!

Świadomy oddech dla zdrowia

Świadomy oddech bezpodstawnie pozwala utrzymać równowagę umysłu oraz ma działanie uspokajające. Czasem jednak może dojść do sytuacji, w której jakość Twojego oddechu będzie zaburzona – na przykład przez infekcję bakteryjną. W takich sytuacjach, rozwiązaniem umożliwiającym powrót do pełnego oddechu oraz ćwiczeń oddechowych mogą okazać się leki na infekcje dróg oddechowych, takie jak FLUIMUCIL. Sprawdź więcej tutaj.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jaki podkład wybrac do cery mieszan…
Matujący, żeby trzymał świecenie w ryzach
Makijaż do danego typu urody
Ja mam śniadą cerę, ciemne oczy i włosy więc tylko wyraziste kolory się sprawdzają
W jaki sposób używać rozświetlaczy?…
Umiarkowanie, żeby nie świecić się za bardzo...
Drukarka - jaka?
Brother - bardzo wydajna, mam ją już 8 lat