Wpływ yogi na oddychanie. TOP 3 treningi oddechu

18 czerwca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Międzynarodowy Dzień Yogi to czas, który wszystkim powinien dać nieco refleksji. Czy wiecie, że yoga – poza treningiem ciała, zapewnia także trening umysłu i oddechu?

joga w górach

Czym jest yoga?

Yoga to powszechnie trening ciała oraz duszy. Pochodzi ona ze wschodniej filozofii, a dokładnie – z Indii. To właśnie w tym miejscu powstał system jednoczenia swojego umysłu z ciałem, co wyrażane jest w stanach yogi oraz pozycjach, czyli tak zwanych asanach.

Yoga ma to do siebie, że można ćwiczyć ją wszędzie – zarówno w domu, jak i na dedykowanych treningach. Warto zauważyć, że te organizowane są coraz częściej nawet w małych miejscowościach. Ćwiczenia w domu mają z kolei swoje plusy, związane chociażby ze swobodą oraz brakiem ograniczenia czasowego.

Trening oddechu w yodze

Ćwiczenia oddechowe oraz trening oddechu to tak naprawdę kluczowe elementy yogi. Na samo zapoznanie się z technikami oddechu trzeba jednak poświęcić trochę czasu. Prawidłowy oddech nazywany jest inaczej oddechem yogicznym. Jest on rzeczywistym wstępem do efektywnych ćwiczeń, a także osiągania jedności pomiędzy umysłem a ciałem.

Mówi się, że podczas oddechu yogicznego człowiek uczy się kontrolować umysł, myśli oraz emocje. To trochę tak, jak z opanowywaniem ciała. Tutaj chodzi jednak o opanowanie myśli.

Pomyśl, że główna zasada yogicznego oddychania wywodzi się od… noworodków! I choć z pewnością nie pamiętasz, jak oddycha noworodek – uwierz mi, jest to możliwe. Główną zasadą tego rodzaju oddechu jest brak robienia przerw pomiędzy wdechem i wydechem.

Istnieje kilka rodzajów treningów, które możesz wykonywać wszędzie. Pamiętaj jednak, aby przed przystąpieniem do ćwiczeń oczyścić nos oraz wykonywać te ćwiczenia kilka godzin po lub przed zjedzonym posiłkiem.

  • Oddech Nadi-Sodhana. Jest to tak zwany oddech oczyszczający, który polega na naprzemiennym oddychaniu przez nos. Oddech wykonuje się poprzez specyficzne ułożenie dłoni tzw. Mundra. Palce prawej dłoni należy ułożyć w następujący sposób: środkowy i wskazujący na czole między brwiami, kciuk na prawym nozdrzu, palcami małym oraz serdecznym – lewego nozdrza. Oddech ten należy wykonać w siadzie skrzyżnym. Kciukiem należy zamknąć prawe nozdrze i głęboko wciągnąć powietrze przez lewe nozdrze, natomiast w chwili wydechu – zamknąć lewe nozdrze i otworzyć prawe. To ćwiczenie należy powtórzyć około 5 razy, koncentrując się na oddechu.
  • Shavasana. Klasyczna pozycja, która daje odprężenie i nadaje się do odpoczynku także w ciągu dnia, zwłaszcza po zakończonej sesji yogi. Leżąc płasko na macie należy oddalić ręce od boków ciała, rozchylić nogi oraz wydłużyć tył szyi. W tej pozycji należy wykonać kilka powolnych oddechów przez przeponę.

Pozostałe ćwiczenia oddechowe

Wiemy jednak, że nie każdy z Was jest wielkim fanem yogi. Dla tych z Was, którzy chcą zdecydować się na mniej wymagający trening także przygotowaliśmy coś specjalnego. Ćwiczenia oddechowe dla mniej wymagających od Ronald Siegela:

  • Skupienie wrażeń na czubku nosa. Oddech wykonujemy nieświadomie. W sytuacji, kiedy wykonujemy ćwiczenie oddechowe, sytuacja ta ulega jednak zmianie. Dlatego zamiast skupiać się na efektach oddychania, skup się na wrażeniach, które czujesz na czubku nosa. Czasem koncentracja na oddechu w tym miejscu może być bardzo trudna, gdyż doznania są dość delikatne, jednak z czasem powinno się to zmienić.
  • Mówienie do siebie. Wbrew pozorom nie ma w tym nic dziwnego. Możesz powtarzać jedno słowo potrzas wdychania powietrza, drugie natomiast – podczas wydychania. Powtarzanie słów w myślach pozwoli Ci utrzymać skupienie oraz równowagę.
  • Liczenie ilości oddechów. Powszechnie uważa się, że liczenie wdechów dodaje energii, a liczenie wydechów – ma działanie uspokajające. Wypróbuj to przed snem!

Świadomy oddech dla zdrowia

Świadomy oddech bezpodstawnie pozwala utrzymać równowagę umysłu oraz ma działanie uspokajające. Czasem jednak może dojść do sytuacji, w której jakość Twojego oddechu będzie zaburzona – na przykład przez infekcję bakteryjną. W takich sytuacjach, rozwiązaniem umożliwiającym powrót do pełnego oddechu oraz ćwiczeń oddechowych mogą okazać się leki na infekcje dróg oddechowych, takie jak FLUIMUCIL. Sprawdź więcej tutaj.

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

zabawa - odpowiedz tytułem piosenki…
"Wszystko czego dziś chcę" Kiedy masz gorszy dzień...
Outlet - Promocje
Jak byłam tam na zakupach to sporo rzeczy było marnej jakości, w końcu wybrałam...
Jaki odkurzacz
Ja sprzątam tylko mopem, nie mam już dywanów więc odkurzacz stał się zbędny...
Sprawdzone sposoby na dziecięce dol…
Dokładnie. Nie zabierać dzieci do sklepów, przychodni jak nie potrzeba. Nieraz widzę...