Antykoncepcja – co warto wiedzieć? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Antykoncepcja – co warto wiedzieć?

18 czerwca 2021, dodał: Marta Dasińska
Artykuł zewnętrzny

Tabletki antykoncepcyjne są bardzo popularną i jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Sięgają po nią panie, które nie chcą na razie cieszyć się macierzyństwem lub właśnie urodziły i chcą wstrzymać się z kolejną ciążą. W krajach rozwiniętych uważa się, że właśnie pigułka antykoncepcyjna pozwala kobietom aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i zawodowym. Antykoncepcja hormonalna staje się coraz bardziej „szyta na miarę”, co znaczy, że można ją dostosować indywidualnie dla każdej kobiety.

antykoncepcja co warto wiedzieć

Co to jest antykoncepcja?

Antykoncepcja to zbiór wszystkich metod antykoncepcyjnych, które wykorzystują hormony w celu chronienia kobiety przed nieplanowaną ciążą. Metody antykoncepcji hormonalnej należą do tych najskuteczniejszych dostępnych na rynku. Tabletki antykoncepcyjne można podzielić na jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Jednoskładniowe zawierają syntetyczny odpowiednik progesteronu, a dwuskładnikowe mają dodatkowo pochodną estrogenów. Ponadto tabletki dzielą się na jedno-, dwu- i trzyfazowe. Zaletą stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest ich duża skuteczność. Obecnie w Polsce dostępnych jest wiele rodzajów tabletek antykoncepcyjnych. W Polsce są wydawane jedynie po przepisaniu ich przez lekarza i nie podlegają refundacji. Korzystanie z usług ginekologa w ramach NFZ wymaga skierowania do poradni ginekologicznej od lekarza rodzinnego. Przed rozpoczęciem stosowania tabletek antykoncepcyjnych należy odbyć wizytę konsultacyjną, w trakcie której ginekolog przeprowadzi pogłębiony wywiad medyczny, a także przeprowadzi niezbędne badania, które wykluczą wszelkie ewentualne przeciwwskazania do stosowania takiej formy antykoncepcji hormonalnej. Wybór metody antykoncepcji zawsze bowiem powinien być dobrany indywidualnie.

tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne jak działają

Tabletki antykoncepcyjne oprócz zapobiegania ciąży zmniejszają ryzyko raka endometrium, jajników, a także zapalenia narządów rodnych. Są wygodne w użytkowaniu, a ich przyjmowanie można przerwać w dowolnym momencie. Kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne chwalą tę metodę za zmniejszenie bólu miesiączkowego oraz intensywności krwawień. Minusem jest fakt, że tabletki trzeba zażywać codziennie o tej samej porze. Nie można też zapominać o regularnym wykonywaniu badań diagnostycznych, gdyż antykoncepcja hormonalna nie działa miejscowo a wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Co ważne, metoda ta jest w pełni odwracalna, bo powrót płodności następuje od razu po odstawieniu tabletek, choć pierwsze cykle mogą być bezowulacyjne.

Współczesne leki antykoncepcyjne są bezpieczne pod warunkiem, że kobieta regularnie odwiedza ginekologa, co najmniej raz w roku. Zapomniałaś wziąć tabletkę i nie wiesz co zrobić? Masz wątpliwości czy antykoncepcja działa? A może potrzebujesz przedłużyć receptę albo zmienić sposób antykoncepcji hormonalnej? Porozmawiaj z ginekologiem online na platformie haloDoctor i poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania. Podczas wizyty możesz także otrzymać e-receptę. Receptę można uzyskać online w trakcie telekonsultacji i to w zaledwie kilka minut. Wszystko bezpiecznie i z pełną dyskrecją.

 

tabletka dzień po

Tabletka dzień po dla kogo?

Antykoncepcja postkoitalna, czyli tak zwana tabletka dzień po również zalicza się do grupy tabletek antykoncepcyjnych. Tym, co odróżnia ją od wspomnianych wcześniej preparatów jest moment jej stosowania, gdyż należy ją przyjąć już po stosunku. Im wcześniej przyjęta antykoncepcja awaryjna, tym większa jej skuteczność. W przypadku preparatów z lewonorgestrelem maksymalny czas na przyjęcie tabletki to 72 godziny po źle zabezpieczonym lub niezabezpieczonym stosunku. W przypadku tabletki „dzień po” liczy się przede wszystkim jak najszybsze jej przyjęcie, dlatego nie warto tracić cennego czasu na konsultacje w stacjonarnym gabinecie lekarskim. Zawarta w tabletce substancja czynna nie dopuszcza do zapłodnienia poprzez hamowanie lub opóźnienie owulacji. Stosuje się ją wyłącznie doraźnie i nie częściej niż raz w trakcie jednego cyklu.

Jeżeli potrzebujesz szybko otrzymać receptę na antykoncepcję, nie czekaj – umów e-wizytę jak najszybciej. Platforma haloDoctor pozwala na umówienie eWizyty z dowolnym lekarzem specjalistą – także ginekologiem, w czasie krótszym niż 15 minut.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...