Wodę i inne produkty, które też można przedawkować
8 sierpnia 2012, dodał: Marta Dasińska
Artykuł zewnętrzny
Co to jest przedawkowanie? Najprościej można powiedzieć, że jest to zażycie większej dawki niż jest ona właściwa dla danego osobnika, czyli odpowiedniej do jego stanu zdrowia, wagi i wieku. I okazuje się, że można przedawkować niemalże wszystko. Oto kilka przykładów…
Woda
Mimo picia czystej, niczym nieskażonej wody, może dojść do śmiertelnego zatrucia organizmu, zwanego zatruciem wodnym lub przewodnieniem. Zdarza się to niezwykle rzadko, najczęściej przez zupełny brak świadomości zagrożenia. Aby doprowadzić do śmierci, wystarczy już wypicie kilku litrów wody. Najbardziej narażeni na zatrucie wodne są sportowcy, głównie maratończycy, którzy po zakończonym biegu łapczywie pochłaniają bardzo duże ilości wody w krótkim czasie. Nagły wzrost ilości wody w organizmie automatycznie rozregulowuje gospodarkę wodno-mineralną. Spada stężenie kluczowych jonów, powodując uczucie osłabienia, ból głowy, rozkojarzenie, utratę świadomości. Płyny ustrojowe silnie się rozcieńczają, szczególnie krew, której zwiększonej ilości nie nadąża pompować serce, a substancje odżywcze są w niej tak rozcieńczone, że nie wyczerpują potrzeb organizmu.
Tlen
Powietrze, jak woda, jest nam niezbędne do życia. Nie możemy jednak dowolnie zmieniać proporcji zawartych w nim składników. Najważniejszy dla nas składnik – tlen, który jest kluczowym elementem chemicznego łańcucha reakcji energetycznych w naszych komórkach, stanowi 21% wdychanego powietrza. Zwiększenie tego przydziału może być niebezpieczne. W naturze taka sytuacja jest raczej rzadko spotykana, prędzej spotkamy się z powietrzem rozrzedzonym np. w wysokich partiach gór. Istnieją jednak takie miejsca, jak bary tlenowe, których właściciele twierdzą, że wdychanie wzbogaconego tlenem powietrza ma działanie relaksacyjne i uzdrawiające. Badania naukowe jednak tego nie potwierdzają, a uczeni mają co do nich poważne obawy. Zbyt duża dawka tlenu powoduje, że erytrocyty nie nadążają z jego rozprowadzaniem. Zwiększa się przez to ciśnienie krwi oraz liczba tzw. wolnych rodników, mających niszczycielskie właściwości dla komórek. Z kolei nadmierna wentylacja płuc, tzw. hiperwentylacja sprawia, że wydychamy zbyt dużo dwutlenku węgla, a to również zaburza procesy w naszym organizmie. Toksyczność tlenu, znana wśród płetwonurków jest spowodowana zmianą właściwości tego gazu pod wpływem ciśnienia. Poniżej 56 metrów, tlen pod wysokim ciśnieniem powoduje nieodwracalne szkody w mózgu.
Paracetamol
W ostatnich latach paracetamol (znany również jako acetaminofen, acenol, panadol, tylenol, tempra) stał się stosowanym powszechnie lekiem przeciwgorączkowym i przeciwbólowym (szczególnie dla dzieci), a wiąże się to z zastrzeżeniami dotyczącymi pochodnych kwasu salicylowego oraz pirazolonu (piramidonu). Lek ten nie wykazuje działania przeciwzapalnego. Nie wpływa na proces krwawienia i krzepnięcia krwi. Po doustnym podaniu szybko i prawie całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po około 60-120 minutach. Jest wydalany przede wszystkim przez nerki.
Dawka powyżej 10 g może spowodować senność, zaburzenia orientacji, wymioty i żółtaczkę. Dochodzi wtedy do uszkodzenia wątroby i nerek. Zgon może nastąpić także z powodu niewydolności wątroby, która może pojawić się do 2 tygodni po zatruciu. Dawka śmiertelna wynosi ok. 200 mg/kg m.c. (ok. 15 g). W największym opakowaniu APAPU za niecałe 14 zł bez recepty jest w sumie 25 g tej substancji.
Kawa
Najniższa śmiertelna dawka kofeiny dla dorosłego człowieka wynosi 3,2 g. Wartość tę poznano podczas przypadkowego podania tej substancji dożylnie. Śmiertelna dawka kofeiny przyjętej doustnie to znacznie więcej – od 5 do10 g. Odpowiada to 40 filiżankom mocnej parzonej kawy lub 80 słabej, rozpuszczalnej. Oczywiste jest, że nikt nie wypije tyle w krótkim czasie. Największym źródłem kofeiny są leki oraz napoje energetyczne.
Kofeina powoduje zaburzenia rytmu serca, podwyższa ciśnienie krwi, wywołuje drżenie i kurcze mięśni, przyspiesza oddech, odwadnia organizm. W efekcie znaczne stężenie kofeiny w organizmie powoduje biegunkę, wymioty, ból głowy, podenerwowanie. Kofeina jest także sprawcą halucynacji, szczególnie w przypadku regularnego przyjmowania. Znaczne spożycie kofeiny wiąże się także z konwulsjami, zmianą w nastroju a także utratą przytomności.
Herbata
By śmiertelnie przedawkować herbatę, dorosły człowiek musiałby wypić około 80 jej filiżanek. Jednakże już jedna szklanka mocnego naparu czarnej herbaty może spowodować spustoszenie w naszym organizmie.
Zbyt duża dawka herbaty w pierwszej kolejności powoduje nudności. Są one tym silniejsze, im bardziej mamy pusty żołądek. Teina jest silnie higroskopijną substancją, dlatego też jej obecność w organizmie może spowodować odwodnienie. Bardzo często znaczne ilości herbaty wywołują częstsze oddawanie moczu, niekiedy nawet biegunkę. Zatrucie herbatą wystąpić może także w wyniku konsumpcji źle przygotowanego naparu. Wiele osób ma tendencję do parzenia jej zbyt długo bądź niezalewania wrzątkiem. Zatrucie herbaciane objawia się także stanami lękowymi, nerwowością, słabością kończyn i zaburzeniami pracy żołądka. Niektórzy porównują to uczucie do zatrucia etanolem. Można więc stwierdzić, że nadmiar herbaty może wywołać stan podobny do kaca.
Witaminy
Witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, o tym wie każde dziecko. Jednak należy wystrzegać się nadmiernej bo nadmiar witamin jest równie szkodliwy co niedobór. Hiperwitaminoza prowadzi do różnych poważnych schorzeń, wystarczy przesadzić z ilością jednej z witamin, by sprowadzić na siebie nieszczęście.
Zażywanie wysokich dawek preparatów z przeciwutleniaczami, jak witamina A, może przyczyniać się do powstawania zmian genetycznych grożących rakiem. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę A wynosi 1 mg, a długotrwałe przekraczanie tej dawki może prowadzić do powstania nowotworu. Nadmiar witaminy D – powyżej 200 ng/dobę skutkuje hiperkalcemią – zwapnieniem kości i zębów, a zbyt duże dawki witaminy E wpływają na problemy z układem pokarmowym. Od nadmiaru witamin można nawet umrzeć. Trzeba by w tym celu połknąć około 5000 tabletek zawierających witaminę D lub A. Spowodowałoby to skrajną niewydolność nerek i śmierć.
Alkohol
Spożycie nawet najmniejszej ilości alkoholu rozluźnia drobne naczynia krwionośne, co powoduje charakterystyczne zaczerwienienie skóry. Kolejnym objawem są: opuchlizna twarzy, zawroty głowy, wymioty trudności z oddychaniem i zmiany rytmu pracy serca.
Rozkład etanolu wymaga dużej ilość cząsteczek wody, stąd odczuwane przez nas odwodnienie – suchość w ustach, bolesność mięśni i ból głowy. Może nawet dojść do zgonu. Za metabolizm etanolu odpowiada wątroba, która z pomocą enzymów, m.in. dehydrogenazy alkoholowej przekształca alkohol w aldehyd octowy. To właśnie ta substancja, znacznie bardziej niż sam etanol, jest dla nas toksyczna.
Dawka śmiertelna alkoholu wynosi 4 promile. Wartość ta nie dotyczy jednak wszystkich. Rekordziści osiągali nawet porażającą liczbę 14,8 promila.
Papierosy
Jak dotąd żadne badania naukowe nie uściśliły jaka liczba spalonych papierosów powoduje potencjalnie śmiertelnego raka płuc, tym bardziej, że wśród zmarłych z tego powodu znajduje się wiele osób, które były jedynie biernymi palaczami. Udało się za to ustalić ile papierosów trzeba by było spalić naraz, by uzyskać niemal natychmiastowy efekt letalny.
Dopuszczalna dawka nikotyny dla człowieka wynosi 0,5-1mg na kg masy ciała. Eksperymenty przeprowadzone na szczurach wykazały, że dziesięciokrotnie wyższa dawka powoduje rychłą śmierć. W przeliczeniu – dla osoby ważącej 75 kg dawka śmiertelna to około 94 papierosy.
Sól kuchenna
Naukowcy wciąż spierają się o to, czy sól rzeczywiście zasługuje na miano „białej śmierci”. Wiele badań naukowych wykazało, że nadmierne stosowanie tej popularnej od wieków przyprawy prowadzi do nadciśnienia tętniczego i zwiększa prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci. Inne, jak te przeprowadzone przez zespół polskich badaczy, stwierdzają, że ilość spożywanej soli nie ma większego znaczenia, po prostu zwiększyła się liczba wykrywanych przypadków. Tak czy inaczej zalecana dzienna dawka soli kuchennej wynosi maksymalnie 6 g, ponieważ zawarty w niej sód jest pierwiastkiem o niebagatelnym znaczeniu dla przebiegu podstawowych funkcji życiowych.
Do ustalenia górnego wskaźnika bezpiecznego spożycia soli kuchennej ponownie wykorzystano szczury laboratoryjne – 3g soli na 1 kg ciała to dawka dla nich śmiertelna. Dla człowieka o przeciętnej masie ciała oznacza to około 250 g, czyli pełna szklanka. Zjedzenie na raz takiej ilości soli może w stosunkowo krótkim czasie doprowadzić do obrzęku mózgu i płuc, a w konsekwencji śmierci, w sposób podobny do przedawkowania wody.
Zioła
Przedawkowanie ziół lub zbyt długie ich przyjmowanie też może być groźne.
1. Dziurawiec. Przedawkowane preparaty z dziurawca mogą wywoływać przebarwienia skóry i uczulenia na słońce.
2. Lulek. Z kolei preparaty z liścia lulka, które stosuje się w skurczach spastycznych w obrębie przewodu pokarmowego, mogą spowodować śmierć wskutek porażenia ośrodka oddechowego. Przy zatruciach, których przyczyną jest przedawkowanie leków zawierających alkaloidy tropanowe (występują one w lulku czarnym, pokrzyku, lulecznicy, bieluniu) pojawiają się takie objawy, jak suchość błon śluzowych w jamie ustnej i utrudnione widzenie.
3. Czosnek. Maksymalna dawka: nie więcej niż 4 g świeżych cebul. Skutki przedawkowania: zapalenie skóry, wymioty, biegunki, zmniejszenie krzepliwości.
3. Czosnek. Maksymalna dawka: nie więcej niż 4 g świeżych cebul. Skutki przedawkowania: zapalenie skóry, wymioty, biegunki, zmniejszenie krzepliwości.
4. Jałowiec. Maksymalna dawka: nie więcej niż 10 g wysuszuonych owoców. Skutki przedawkowania: uszkodzneie nerek.
5. Jemioła. Skutki przedawkowania: zaburzenia układu krążenia, zapalenie błony śluzowej żołądka.
6. Lukrecja. Maksymalna dawka: ok. 5-15 g; bez konsultacji z lekarzem nie wolno przyjmować dłużej niż 4-6 tygodni. Skutki przedawkowania: nadciśnienie tętnicze, niedobory potasu we krwi.
7. Piołun. Maksymalna dawka: 2-3 g wyciągu wodnego. Skutki przedawkowania: halucynacje
8. Rumianek. Maksymalna dawka: nie więcej niż 3 g. Skutki przedawkowania: alergie, wstrząs anafilaktyczny.
Materiały: www.odkrywcy.pl, www.medigo.pl, kobieta.wp.pl, www.resmedica.pl.
Zobacz również:
- Groźne skutki przedawkowania herbaty
- kobieta i alkohol: fakty i mity
- Jaką herbatę podawać dziecku?
- Prawdy i mity na temat herbaty