Herbata, to wspaniały zamiennik słodkich soków czy kalorycznych gazowanych napoi. Bez obaw możemy podawać ją swojemu dziecku.
Najlepsze są te z naturalnego suszu owoców np. jeżyna, dzika róża. Tylko takie herbaty nie zawierają barwników ani cukru. Można je podawać zarówno na ciepło jak i na zimno. Uzupełnieniem mogą być herbaty ziołowe, tu jednak radzę zwrócić uwagę na działanie konkretnych ziół. Najbezpieczniejsza jest mięta, melisa czy koperkowa (na wzdęcia). Wybierając herbaty zwykłe, nie smakowe kupujmy liściaste, wysokiej jakości, nie aromatyzowawane. Jeśli zaś chodzi o granulowane herbaty wybierajmy wyłącznie te z atestem, sprawdzajmy także dokładnie czy nie zawierają dodatkowej ilości cukru! Jeśli nie ma konieczności kupowania herbat granulowanych skupmy się raczej na ziołach i herbatach owocowych bez dodatku cukru.
Czarna herbata może znaleźć się w diecie dziecka dopiero po 2 roku życia. Jednak na początku powinna być podawana w ilości kilku łyżeczek, bardzo słaba i długo parzona. Warto także pamiętać, że herbata zawiera fluor – dlatego jest zalecana po posiłku, jednak z drugiej strony herbata często pita (zwłaszcza mocna) niszczy szkliwo zębów i powoduje przebarwienia. Dodatkowo zawiera składniki utrudniające wchłanianie żelaza!
Herbata zielona, podobnie jak i czarna powinna być parzona dłużej niż 3 minuty, gdyż wtedy otrzymamy napar o działaniu kojącym i relaksującym. Taki napar warto jeszcze dodatkowo rozcieńczyć wodą. Można również podać dziecku herbatę zieloną parzoną po raz drugi lub trzeci. Wówczas taki napar będzie jeszcze słabszy co wzmocni działanie relaksujące. Herbatę zieloną możemy podać od 12 miesiącu życia.
Justyna Marszałkowska- dietetyk medyczny
Zobacz również:
- Czy można stosować dietę wegetariańską u małych dzieci?
- Lista niezdrowych przekąsek dla dziecka
- Zadaj pytanie dietetykowi
- Rozmowy mam na forum