Właściwy poziom wapnia w organizmie

17 października 2018, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Wapń należy do najważniejszych pierwiastków budulcowych w organizmie. Od tego, czy dostarcza się go do organizmu we właściwych ilościach, zależy, czy kości i zęby będą mocne. Oczywiście nie jest to jedyna rola, jaką ma do spełnienia ten pierwiastek, niemniej jednak jest ona najważniejsza. Utrzymanie dobrego poziomu wapnia w organizmie jest więc niezbędne.

Wapń jest istotny nie tylko dla rozwoju

Często uważa się, że wapń jest szczególnie potrzebny dzieciom, które rozwijają się i rosną. Jest to oczywiście prawda, gdyż jeśli dojdzie do istotnych niedoborów tego pierwiastka, może pojawić się krzywica, spowodowana nieprawidłowym rozwojem kości. Warto jednak pamiętać, że szkielet człowieka rozwija się aż do 30. roku życia. Kiedy w tym czasie nie będzie się dostarczało organizmowi odpowiednich ilości tego ważnego pierwiastka, organizm będzie czerpał go z kości, by móc spełniać inne funkcje, jak wspieranie utrzymania właściwej krzepliwości krwi. Z tego powodu masa kości może się zmniejszać, co skutkuje niedostatecznym rozwojem szkieletu oraz osłabieniem kości. Zwiększa to także ryzyko wystąpienia osteoporozy w przyszłości.

Poza tym jednak wapń jest ważny na każdym etapie życia. Prócz wymienionych funkcji, bierze też udział w podziale komórek, wspiera prawidłowy metabolizm energetyczny czy funkcjonowanie enzymów trawiennych. Nie może go więc zabraknąć, gdyż skutki tego mogą być o wiele większe niż „tylko” podatność kości na złamania czy wady rozwojowe u dzieci.

Sprawdź dzienne zapotrzebowanie wapnia na http://www.vitrumcalcium.pl/wapn-baza-wiedzy/spozycie-wapnia/zapotrzebowanie/

Wapń można też przedawkować!

Jak w przypadku każdej substancji, niewskazany jest nie tylko niedobór, ale też nadmiar wapnia w organizmie, co może pociągnąć za sobą złe skutki. Przy stosowaniu dobrze zbilansowanej diety wprawdzie trudno jest do tego doprowadzić, ale już jeśli sięga się po  i nie zachowuje w tym umiaru, może dojść do kumulacji wapnia w organizmie.

Czym to skutkuje nadmiar wapnia? Jest to groźne zjawisko przede wszystkim dla osób mających tendencje do kamicy nerkowej, gdyż sytuacja ta sprzyja tworzeniu się kamieni. Poza tym nadmiar wapnia może negatywnie wpływać na wchłanianie i wykorzystywanie przez organizm takich ważnych pierwiastków jak magnez, żelazo i cynk. Każdy z nich odgrywa niebagatelną rolę w organizmie, nie można więc do tego dopuścić.

 

 

 

 

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Ubrania hand made
Ja się uczę robienia na drutach, żeby mieć własnoręcznie wydziergane sweterki...
Fryzura na półmetek/połowinki
Taka jak na wesele, bo impreza przecież podobna;)
Nauka niemieckiego
Fajnie byłoby uczyć się z native speakerem albo kimś, kto był parę lat w Niemczech...
Jęczmień znacznych rozmiarów
Warto często przemywać oczy np. naparem z rumianku...