Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się cudownym właściwościom picia wody z solą himalajską oraz cytryną. Stosuje się to jako lekarstwo w trakcie wzdęć i zaparć oraz na pracę jelit. Dodatkowo taki napój poprawia metabolizm i usuwa ciężkie metale z organizmu. Zobacz co warto wiedzieć o soli himalajskiej i jak czerpać z niej największe korzyści.
Sól himalajska
Swoją nazwę sól zawdzięcza miejscowi wydobywania, czyli rejonom Himalajów w miejscach, gdzie niegdyś znajdował się ocean. Sól himalajską pozyskuje się poprzez stosowanie tradycyjnych metod płukania wodą oraz suszenia. Sól himalajska wyróżnia się przede wszystkim kolorem od jasnoróżowego do ciemnoczerwonego. W sklepach można ją kupić w postaci kryształków bądź zmielonego proszku.
Ponad 500 milionów lat temu, w miejscu Himalajów znajdował się ocean Tetydy. W pewnym momencie ocean wysechł pozostawiając po sobie ogromne złoża soli mineralnej. Te z kolei podczas ruchów tektonicznych przemieściły się kilkaset metrów wgłąb ziemi. Tak powstały pokłady soli kamiennej.
Sól himalajska w większości składa się z sodu, podobnie jak w przypadku soli kuchennej. Oczywiście należy pamiętać, że spożywanie jakiejkolwiek soli w nadmiarze jest bardzo szkodliwe dla naszego organizmu. Wiąże się to z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniem nerek, zawałem serca a nawet udarem mózgu. Dlatego pamiętajmy, aby zachowywać zawsze zdrowy rozsądek, a w razie wątpliwości udać się na konsultację z lekarzem.
Kwestia jodu w soli
Bardzo często pojawia się pytanie, czy sól himalajska zawiera jod. Otóż ta kwestia nadal pozostaje zagadką, ponieważ jedne źródła twierdzą, że sól nie zawiera tego pierwiastka i należy ją dodawać. Natomiast drugie dane zawarte w książce „Water & Salt – The Essence of Life” mówią, że w soli himalajskiej mieści się <0,1g/kg, czyli <10mg/100g jodu.
Dlaczego jod jest ważny? Jest niezbędnym składnikiem potrzebnym do produkcji hormonów tarczycy. Przy długotrwałych niedoborach organizm zaczyna się buntować. Możemy mieć wtedy problemy z niedoczynnością tarczycy, z powiększonymi gruczołami tarczowymi a nawet nieodwracalne zmiany w niedorozwoju mózgu u płodu. Niedobór jodu wpływa również na zaburzenia rozrodczości oraz większej śmiertelności dzieci.
Jak się okazuje tradycyjna sól nie zawiera w sobie jodu, więc od 1997 roku stosuje się wzbogacanie soli kuchennej o jod. Na 100 g soli dodaje się 2,3 ± 0,77 mg jodu.
Dlaczego pić miksturę?
Picie soli himalajskiej z wodą oraz cytryną przyniesie nam tylko same korzyści. Przede wszystkim wpływa korzystnie na nasz cały układ pokarmowy oraz usprawnia przyswajanie substancji odżywczych. Napój ten oczyści nasz organizm z toksyn i uchroni przed reumatyzmem. Zaleca się picie mikstury nawet na migrenę.
Takie połączenie to najlepszy elektrolit uzupełniający wszelkie niedobory składników mineralnych. Dodatkowo nawodnisz cały organizm i poprawisz ogólne jego funkcjonowanie.
Słony smak wody sprawi, że ślinianki się aktywują i uwolnią amylazę. Jest to enzym, który rozkłada wielocukry na cukry proste, a te są wchłaniane z przewodu pokarmowego. Następnie słona woda aktywuje w żołądku kwas solny oraz enzym trawiący. Ten proces poprawia trawienie oraz przemianę materii.
Dodatkowo picie wody z solą morską korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy. Dzięki niej organizm zmniejsza ilość hormonów stresu czyli kortyzolu oraz adrenaliny. Pomoże Ci to z pewnością ułatwić zasypianie i da uczucie spokoju.
W soli himalajskiej znajdują się pierwiastki, które poprawiają kondycję skóry i zapewniają nam piękno.
Chrom jest doskonałym lekarstwem na trądzik, a cynk działa na gojenie się ran i ułatwia regenerację.
Przepis i spożywanie
Przygotowanie:
Wystarczy w 1 litrze wody rozpuścić 1/4 łyżeczki soli himalajskiej oraz pokrojoną cytrynę. Odstaw napój na 24 godziny. Pij szklankę roztworu przez siedem dni, zawsze rano i na czczo – najlepiej 30 minut przed posiłkiem.
Pamiętaj, aby podczas stosowania napoju wypijać dodatkowo 1,5 – 2 litry czystej wody.
Dodanie soli himalajskiej do wody sprawi, że zwiększy ona swoją gęstość a żołądek uzna ją za pokarm, a tym samym zacznie ją trawić. Dzięki temu jeszcze więcej minerałów oraz pierwiastków zostanie przyswojonych przez nasz organizm. Można więc uznać, że sól himalajska w postaci mieszanki z wodą jest naturalnym , chroniącym nasz organizm przed wszelkimi niedoborami.
Dodatkowo dzięki mieszance zatrzymasz wodę w organizmie i nawodnisz odpowiednio tkanki. Twoje włosy przestaną wypadać, poprawi się Twoje samopoczucie, skóra zostanie nawilżona a jelita zaczną lepiej pracować. Sól himalajska posiada same korzyści i warto spróbować kuracji z jej udziałem. Pamiętajcie, aby stosować się do zaleceń i nie przekraczać odpowiedniej dawki.