Poznaj właściwości chrzanu i stosuj to warzywo w kuchni przez cały rok. Wciąż nie doceniamy działania chrzanu jako naturalnego środka leczniczego, większe zaufanie mamy raczej do czosnku. Jednak chrzan powinien być równie mocno ceniony w kuchni, zarówno jako aromatyczny dodatek do potraw jak i produkt leczniczy.
100 g chrzanu to jedynie 74 kcal i kwintesencja witaminy C! Ten ostry w smaku korzeń zawiera też prowitaminę A, witaminy z grupy B oraz spore ilości potasu. Poza tym wapń, fosfor, magnez, sód, żelazo, siarkę, mangan oraz fitoncydy – naturalne substancje bakteriobójcze. Pod względem ich zawartości chrzan plasuje się tuż za czosnkiem i cebulą! Dlatego …. chrzan leczy.
Ma właściwości bakteriostatyczne, zwiększa odporność organizmu. Stosuje się go w nieżytach nosa i oskrzeli. A sokiem wyciśniętym z korzenia można nacierać miejsca dotknięte chorobą reumatyczną.
Chrzan niewątpliwie dodaje też smaku. W kuchni ma zastosowanie przyrządzaniu surówek, sosów oraz napojów.
Inne przydatne właściwości chrzanu:
Chrzan jest dość często spotykaną na łąkach rośliną, dlatego warto się zainteresować zawczasu do czego może nam się przydać np. na wakacjach pod namiotem.
Sok z korzenia dodany do mleka zapobiega kwaśnieniu.
Owinięte w liście chrzanu masło dłużej utrzymuje świeżość.
Obłożone liśćmi lub przesypane drobno startym korzeni chrzanu świeże ryby, mięso i wędliny dłużej zachowują świeżość.
Ułożenie chrzanowych liści w namiocie pod materacem ułatwia zasypianie.
PRZEPIS NA MASŁO CHRZANOWE
125 g masła, 2 łyżki tartego chrzanu, łyżeczka soli, łyżeczka soku z cytryny, szczypta cukru.
Wymieszać chrzan z sokiem z cytryny. Masło dokładnie utrzeć z solą i stopniowo dodawać chrzan. Zawinąć w folię aluminiową i włożyć do zamrażalnika.
Justyna Marszałkowska – dietetyk medyczny
Zobacz również:
- Cudowne właściwości żurawiny
- Koktajle owocowe dużo przepisów
- Dlaczego warto wprowadzić kwas foliowy do diety?
- Zadaj pytanie dietetykowi