Wino pomarańczowe — nowy trend z bardzo długą historią
Przez wiele lat świat wina „rozpoznawał” jedynie trzy kolory: czerwony, różowy i biały. Ostatnimi laty jednak coraz częściej słyszymy o winie pomarańczowym, zwanym także amber. Co to za trunek? I czy ma coś wspólnego z pomarańczami?
Wino amber, czyli między bielą a czerwienią
Każda osoba, która chociaż raz słyszała słowo „wino”, kojarzy zapewne, że występuje ono w różnych kolorach. Najczęściej kojarzymy ten trunek z rubinowym odcieniem czerwieni lub słomkową barwą wina białego. Nieco rzadziej spotyka się także wina różowe, lecz one także stanowią dosyć znaczącą część enologicznego świata. Przyznajmy jednak szczerze — kolor pomarańczowy rzadko komu kojarzy się z winem.
Wino pomarańczowe w dużym uproszczeniu jest winem białym, lecz produkowanym podobnie do wina czerwonego. Ten rodzaj trunku uzyskuje swoje niezwykłe właściwości aromatyczno — smakowe poprzez kontakt soku winogronowego ze skórkami owoców, czego nie spotykamy w procesie produkcji tradycyjnego, białego wina. Wspomniany etap, zwany maceracją, jest niezbędny podczas produkcji wina czerwonego i różowego, używa się wtedy jednakże winogron ciemnych, które nadają charakterystyczną barwę alkoholowi.
Jak widać, jedyną cechą wspólną, która łączy wino pomarańczowe z pomarańczami, jest kolor. No, może jeszcze jedno — wspaniały smak.
Niezwykłe wino? Pomarańczowe – zdecydowanie.
Wbrew pozorom, wino pomarańczowe nie jest hipsterskim wymysłem nowofalowych winiarzy. Tradycja jego produkcji ma kilka tysięcy lat, a historia tego trunku rozpoczęła się w prawdziwym sercu winiarstwa — okolicach Kaukazu, a konkretnie na terenach dzisiejszej Gruzji. Pierwotnie produkowano je w glinianych naczyniach zwanych kwewri — dzisiaj odbywa się to zarówno metodą „starożytną”, jak i w stalowych tankach.
Czym jednak charakteryzuje się wino amber i czemu zawdzięcza swoje unikalne cechy? Wszystko to dzięki kontaktowi soku ze skórką, dzięki czemu gotowe wino pomarańczowe łączy w sobie świeżość i kwasowość wina białego z pełnią i tanicznością wina czerwonego. Próbując tego wyjątkowego trunku, możemy cieszyć się bogactwem aromatów i smaków, które mogą przypominać nam zakwas chlebowy, owoce jałowca, orzechów, herbaty, miodu, jabłka, a nawet… lakieru do drewna. Część z tych nut jest dość trudna — nie warto się jednak zniechęcać. Wszystko zależy od szczepu winogron, długości maceracji i dojrzewania — a zatem od rodzaju wina. A tych jest naprawdę dużo, a z roku na rok pojawia się ich coraz więcej.
Z czym pić i jak wybrać odpowiednie wino pomarańczowe?
O ile wiedza na temat łączenia win białych, różowych i czerwonych z jedzeniem jest powszechnie dostępna i raczej powszechnie znana, o tyle food pairing wina amber, może rodzić wiele pytań. Z jakim mięsem komponuje się ono najlepiej? Do jakich warzyw je podawać? A może lepiej pić je samodzielnie? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wina pomarańczowe… pasują do wszystkiego!
Znana z białych win kwasowość, połączona z właściwą dla win czerwonych pełnością i obecnością tanin sprawia, że wina amber spełnią się praktycznie w każdej roli. Sugerujemy jednak, aby ze względu na ich wyjątkowość i wyrazistość — podawać je z równie „charakternymi” potrawami. Pomarańczowe wino podane z daniami Orientu czy kuchnią afrykańską będzie na pewno niezwykłym zaskoczeniem dla gości, które na długo pozostanie w ich pamięci.