Wieża Eiffla to najpopularniejszy symbol Paryża, miejsce pielgrzymek zakochanych par i rzeszy turystów z aparatami fotograficznymi. Odkąd powstała, odwiedziło ją już ponad 230 milionów osób. Mało kto jednak zna jej historię.
Ta najwyższa paryska budowla wzniesiona została w 1889 r. w celu upamiętnienia setnej rocznicy rewolucji francuskiej. Miała symbolizować potęgę gospodarczą i techniczną kraju, a następnie… zostać rozebrana. Mieszkańcy uznawali ją za szkaradną, a angielski artysta, William Morris, pisał nawet, że odwiedzając Paryż stara się być jak najbliżej wieży, bo wtedy znika ona z zasięgu jego wzroku.
Na szczęście konstruktor, Gustaw Eiffel, nie dopuścił do rozbiórki i poświęcił wieżę nauce. To właśnie z jego inicjatywy na szczycie powstały laboratoria meteorologiczne i aerodynamiczne.
Wysokość wieży określa się na 324 m, ale może zmieniać się aż o 17 cm pod wpływem słońca i ciepła, które rozszerzają metal. Na jej szczyt prowadzi aż 1665 stopni, ale mniej wytrwali mogą skorzystać z windy. Ciekawostką jest, że Eiffel, którego nazwisko do dziś nosi wieża, tak naprawdę jej nie zaprojektował. Projekt był dziełem zatrudnionych u niego pracowników – Maurice’a Koechlina i Emila Nougiera, a Eiffel jedynie odkupił od nich prawa autorskie.
Wieża cieszy się także ponurą sławą wśród samobójców. To właśnie z jej szczytu wiele osób zdecydowało się oddać ostatni skok w swoim życiu. Najbardziej spektakularną śmierć poniósł tam jednak pewien austriacki krawiec, który skonstruował „innowacyjny wynalazek” – płaszcz i spadochron w jednym i postanowił przetestować go, rzucając się z wieży.
Za swój wyczyn został uhonorowany nagrodą Darwina. Więcej szczęścia miała z kolei kobieta, która po „samobójczym” skoku bezpiecznie wylądowała na płóciennym dachu zaparkowanego pod wieżą samochodu. W ten sposób nawiązała też znajomość z kierowcą, która swój finał znalazła na ślubnym kobiercu.
Dziś wieża Eiffla to jednak przede wszystkim perełka architektoniczna i obowiązkowy punkt wycieczki dla każdego, kto odwiedzi Francję.
zobacz również:
Machu Picchu w peruwiańskich Andach
Karlskrona, czyli Szwecja w pigułce
10 najdziwniejszych, ekstremalnych potraw świata
Przepiękna kopalnia soli w Transylwanii