Weź głęboki oddech! Atrakcyjne Trójmiasto i Pomorskie wolne od smogu!

12 grudnia 2018, dodał: EKSPERTKA

Jeszcze kilka lat temu z ogromnym niedowierzaniem spoglądaliśmy na zdjęcia smogu w największych miastach Chin. To, co wtedy widzieliśmy wydawało nam się wtedy niemożliwe, często też śmialiśmy się, że to najzwyczajniejsza w świecie mgła. Kiedy jednak pewnym było, że gęsty dym to smog – spaliśmy spokojnie wychodząc z założenia, że temat kompletnie nas nie dotyczy. Niestety po kilku latach, większość dużych miejscowości w Polsce do złudzenia przypomina smutny obrazek, który widzieliśmy na fotografiach zza oceanu. Gdyby spojrzeć na średnią ilość smogu w całej Polsce – jest naprawdę fatalnie. Na szczęście nie w całym kraju sytuacja jest tak fatalna – mamy jeszcze regiony, w których smog jeszcze się jeszcze i powietrze jest czyste.

 

Większość mieszkańców naszego kraju doskonale zna widok miasta spowitego gęstą, siwą mgłą. Niestety szacuje się, że ta „mgła” jest w stanie zabić około 46 tysięcy ludzi rocznie. Nazwa smog wywodzi się z języka angielskiego i jest połączeniem dwóch słów: „smoke” i „fog” (czyli dym i mgła), co idealnie obrazuje to, co niestety widzimy za oknami. Czym tak naprawdę jest smog? Jest mieszaniną spalin, pyłu, dymu ze spalania, powietrza i niezwykle niebezpiecznych związków chemicznych. Taka mieszanka jest niezwykle niebezpieczna dla zdrowia i o ile w najlepszym wypadku wdychanie jej może przyczynić się do problemów z drogami oddechowymi, o tyle smog odpowiedzialny jest również za astmę, zapalenia oskrzeli i choroby czy raka płuc. Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że z raportów Unii Europejskiej wynika wyraźnie, że to właśnie Polska jest krajem najbardziej narażonym na negatywne skutki smogu.

Mimo tego, że wielu z nas podchodzi jeszcze do tematu z przysłowiowym przymrużeniem oka – sprawa jest naprawdę bardzo poważna. Na liście stu europejskich miast, w których problem smogu jest największy znajdują się aż 43 miasta naszego kraju. Zazwyczaj są to miejscowości położone w południowej i centralnej Polsce, które regularnie przekraczają normy średniego stężenia niebezpiecznych substancji w powietrzu. Mowa tutaj między innymi o Bielsku-Białej, Zakopanym i Jeleniej Górze, Łodzi, Katowicach, Krakowie czy Warszawie.

Na weekend i wakacje po zdrowie?

Na szczęście w całym temacie zanieczyszczenia powietrza – mamy się również czym pochwalić. Z raportów Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że aż sześć polskich miejscowości z najczystszym powietrzem – aż cztery znajdują się w województwie Pomorskim. Mowa tutaj o Słupsku, Gdyni, Sopocie i Gdańsku. Tutaj możemy oddychać pełną piersią, nie martwiąc się o negatywne skutki wdychanego powietrza. Zarówno specjaliści, jak i lekarze sugerują, abyśmy w miarę możliwości zabierali swoje rodziny i przyjeżdżali nad morze chociaż na kilka dni. Przy okazji sprawdźcie najciekawsze atrakcje w Gdyni na Pomorskie.travel – oficjalnym portalu turystycznym.

Podczas gdy zimą w górach szaleje smog – na pomorzu stężenie jodu jest najwyższe właśnie o tej porze roku, czemu sprzyjają częste sztormy. Dodatkowo dla niektórych turystów wyjazd do województwa Pomorskiego jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny niżeli latem. Z czego to wynika? Przede wszystkim z cen apartamentów, hoteli i pokoi, które w tym czasie są bardzo atrakcyjne. Zimą liczba odwiedzających jest znacznie mniejsza, w efekcie czego spadają również ceny noclegów. Świetną okazją ku temu, aby wybrać się z rodziną nad morze i odpocząć od nieczystości powietrza jest okres Świąteczno-Sylwestrowy. Zazwyczaj mamy wtedy nieco więcej czasu, a dzięki wolne od zajęć szkolnych. Jesienią i zimą dużo łatwiej o spokojny spacer na plaży, gdzie powietrze jest najczystsze.

Dzięki świetnym połączeniem krajowym dojazd nad morze nie jest obecnie problemem, a wśród tylu przewoźników z pewnością znajdziemy takiego, którego ceny za przejazd nie odbiją się echem w naszym portfelu. Oczywiście wiadomym jest, że im dłuższy pobyt nad morzem – tym lepiej dla naszych płuc. Warto jednak skorzystać z okazji i wybrać się nad morze nawet na weekend.  Pobyt w Trójmieście czy na Pomorzu poza sezonem nie oznacza braku atrakcji. Wręcz przeciwnie! Ilość atrakcji w Trójmieście zadowoli najbardziej wymagających. Liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych nie pozwolą nam nudzić się nad morzem. Muzea, parki zabaw, aquaparki, sale zabaw, hotele, kina – nad morzem życie nie umiera poza sezonem, czego dowodem jest chociażby same Trójmiasto.

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Duże rozmairy - sklep EDorota.pl
Cena:
179 zł
Technologia żywej wody "Living Water Technology"
Cena:
390 zł
Wygodne i lekkie zakupy!
Cena:
349 zł
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Najskuteczniejszy zabieg na celluli…
Zastanawiam się nad zabiegiem liposukcji ultradźwiękowej, robiłyście ją kiedyś? Jakie macie doświadczenia? Jeśli możecie...
Mieszkanie - kupno czy zamiana, ryn…
Mnie także zależało na tym, aby zamieszkać blisko miasta, ale wybrałam trochę inną lokalizację....
Co na migrenę?
Ja polecam tylko gardan, jedyne co mnie ratuje przy miesiączkach czy migrenach....
Probiotyki
Ja od siebie mogę polecić kropelki, nawet profilkatycznie. U mnie jelitówek w domu...