Weź głęboki oddech! Atrakcyjne Trójmiasto i Pomorskie wolne od smogu!

12 grudnia 2018, dodał: EKSPERTKA

Jeszcze kilka lat temu z ogromnym niedowierzaniem spoglądaliśmy na zdjęcia smogu w największych miastach Chin. To, co wtedy widzieliśmy wydawało nam się wtedy niemożliwe, często też śmialiśmy się, że to najzwyczajniejsza w świecie mgła. Kiedy jednak pewnym było, że gęsty dym to smog – spaliśmy spokojnie wychodząc z założenia, że temat kompletnie nas nie dotyczy. Niestety po kilku latach, większość dużych miejscowości w Polsce do złudzenia przypomina smutny obrazek, który widzieliśmy na fotografiach zza oceanu. Gdyby spojrzeć na średnią ilość smogu w całej Polsce – jest naprawdę fatalnie. Na szczęście nie w całym kraju sytuacja jest tak fatalna – mamy jeszcze regiony, w których smog jeszcze się jeszcze i powietrze jest czyste.

 

Większość mieszkańców naszego kraju doskonale zna widok miasta spowitego gęstą, siwą mgłą. Niestety szacuje się, że ta „mgła” jest w stanie zabić około 46 tysięcy ludzi rocznie. Nazwa smog wywodzi się z języka angielskiego i jest połączeniem dwóch słów: „smoke” i „fog” (czyli dym i mgła), co idealnie obrazuje to, co niestety widzimy za oknami. Czym tak naprawdę jest smog? Jest mieszaniną spalin, pyłu, dymu ze spalania, powietrza i niezwykle niebezpiecznych związków chemicznych. Taka mieszanka jest niezwykle niebezpieczna dla zdrowia i o ile w najlepszym wypadku wdychanie jej może przyczynić się do problemów z drogami oddechowymi, o tyle smog odpowiedzialny jest również za astmę, zapalenia oskrzeli i choroby czy raka płuc. Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że z raportów Unii Europejskiej wynika wyraźnie, że to właśnie Polska jest krajem najbardziej narażonym na negatywne skutki smogu.

Mimo tego, że wielu z nas podchodzi jeszcze do tematu z przysłowiowym przymrużeniem oka – sprawa jest naprawdę bardzo poważna. Na liście stu europejskich miast, w których problem smogu jest największy znajdują się aż 43 miasta naszego kraju. Zazwyczaj są to miejscowości położone w południowej i centralnej Polsce, które regularnie przekraczają normy średniego stężenia niebezpiecznych substancji w powietrzu. Mowa tutaj między innymi o Bielsku-Białej, Zakopanym i Jeleniej Górze, Łodzi, Katowicach, Krakowie czy Warszawie.

Na weekend i wakacje po zdrowie?

Na szczęście w całym temacie zanieczyszczenia powietrza – mamy się również czym pochwalić. Z raportów Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że aż sześć polskich miejscowości z najczystszym powietrzem – aż cztery znajdują się w województwie Pomorskim. Mowa tutaj o Słupsku, Gdyni, Sopocie i Gdańsku. Tutaj możemy oddychać pełną piersią, nie martwiąc się o negatywne skutki wdychanego powietrza. Zarówno specjaliści, jak i lekarze sugerują, abyśmy w miarę możliwości zabierali swoje rodziny i przyjeżdżali nad morze chociaż na kilka dni. Przy okazji sprawdźcie najciekawsze atrakcje w Gdyni na Pomorskie.travel – oficjalnym portalu turystycznym.

Podczas gdy zimą w górach szaleje smog – na pomorzu stężenie jodu jest najwyższe właśnie o tej porze roku, czemu sprzyjają częste sztormy. Dodatkowo dla niektórych turystów wyjazd do województwa Pomorskiego jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny niżeli latem. Z czego to wynika? Przede wszystkim z cen apartamentów, hoteli i pokoi, które w tym czasie są bardzo atrakcyjne. Zimą liczba odwiedzających jest znacznie mniejsza, w efekcie czego spadają również ceny noclegów. Świetną okazją ku temu, aby wybrać się z rodziną nad morze i odpocząć od nieczystości powietrza jest okres Świąteczno-Sylwestrowy. Zazwyczaj mamy wtedy nieco więcej czasu, a dzięki wolne od zajęć szkolnych. Jesienią i zimą dużo łatwiej o spokojny spacer na plaży, gdzie powietrze jest najczystsze.

Dzięki świetnym połączeniem krajowym dojazd nad morze nie jest obecnie problemem, a wśród tylu przewoźników z pewnością znajdziemy takiego, którego ceny za przejazd nie odbiją się echem w naszym portfelu. Oczywiście wiadomym jest, że im dłuższy pobyt nad morzem – tym lepiej dla naszych płuc. Warto jednak skorzystać z okazji i wybrać się nad morze nawet na weekend.  Pobyt w Trójmieście czy na Pomorzu poza sezonem nie oznacza braku atrakcji. Wręcz przeciwnie! Ilość atrakcji w Trójmieście zadowoli najbardziej wymagających. Liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych nie pozwolą nam nudzić się nad morzem. Muzea, parki zabaw, aquaparki, sale zabaw, hotele, kina – nad morzem życie nie umiera poza sezonem, czego dowodem jest chociażby same Trójmiasto.

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
Duże rozmairy - sklep EDorota.pl
Cena:
179 zł
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Technologia żywej wody "Living Water Technology"
Cena:
390 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

wzdęcia
Jeśli to są wzdęcia stałe lub częste, bez względu na dietę to jak najbardziej...
Jesienne przeziębienia
Jak mam być szczera to nie latam z przeziębieniem po lekarzach, chyba, że wyjątkowo...
Co na migrenę?
Racja, gardan najlepszy. To chyba najsilniejszy lek bez recepty, jaki znam. Mi pomaga...
Co sądzicie o implantach zębów?
> klepsydra napisał/a:> Jaki jest koszt zabiegu? Czy na raz wkręca się kilka implantów...