Gotyckie wesela w Polsce należą jeszcze do rzadkości. Styl gotycki kojarzy się społeczeństwu głównie z ponurym, mrocznym klimatem i groteską. Są jednak i tacy, do których przemawia ta awangardowa stylistyka i starają się nawiązać do gotyckich motywów, wplatając w nie również nawiązania do okresu wiktoriańskiego, stylu retro czy nawet średniowiecza.
Na image gotów składa się strój, stylizowany na romantyczne i średniowieczne ubiory, charakterystyczne fryzury (u mężczyzn nawiązujące do uczesań punkowych, u kobiet – długie, rozpuszczone włosy lub fantazyjne koki i spięcia) oraz ciemny, teatralny wręcz makijaż. Wizerunek zewnętrzny jest bardzo ważny, ponieważ wyraża postawy wobec świata, mroczną naturę, fascynację literaturą i sztuką oraz symbolizuje uczucia, przepełnione zazwyczaj smutkiem i nostalgią.
Na rynku dostępne są już przepiękne czarne suknie ślubne. Kolor nie jest jednak jedynym wyznacznikiem stylu gotyckiego. Moda gotycka pozwala nam na dokonanie rozsądnego wyboru. Możemy postawić na klasyczną, długą suknię w stylu wiktoriańskim lub na zalotną, dziewczęcą sukienkę mini w stylu gothic lolity. W sukniach ślubnych stylizowanych na gotyckie pojawiają się często elementy gorsetowe, wzorowane na epoce wiktoriańskiej, ale również na modzie francuskiej XVII i XVIII wieku. Współczesne gotyckie gorsety są luźną interpretacją ówczesnej mody i pozostają jedynie elementem dekoracyjnym, podkreślając kobiece kształty. Gotyckie ubrania wzorowane są też na stroje, typowe dla epoki romantyzmu (długie i rozłożyste suknie, rozkloszowane rękawy, wielowarstwowe kreacje, peleryny, płaszcze, kapelusze, czepki) oraz mody nawiązującej do końca wieku XIX – sznurowane gorsety, rękawiczki, wachlarze, suknie z drucianym stelażem, parasole, rozmaite broszki i inne ozdoby biżuteryjne.
W kolorystyce strojów dominuje głównie czerń, ale purpura, czerwień i fiolet, a nawet niewinna biel również wkradają się do stylu gotyckiego. Wagę przywiązuje się także do zestawień gatunków materiałów i wyrobów włókienniczych, takich jak satyna, aksamit, szyfon, koronka, welur czy tafta.
Pan młody powinien pomyśleć o eleganckim czarnym fraku lub marynarce z odpowiednimi motywami. Mężczyźni gustują w sznurowanych koszulach z wysokimi kołnierzami i żabotami, pelerynach z kapturem, cylindrach.
Akcesoria w stylu gotyckim to prawdziwe pole do popisu: czarne welony, aksamitne szale, koronkowe parasolki, wiktoriańskie kolczyki, obroże, spinki do mankietów. Ważnym dodatkiem jest finezyjna biżuteria, wykonana zazwyczaj ze srebra, którą tworzą zarówno kolczyki, naszyjniki, pierścionki i bransolety, jak również łańcuchy, obroże czy paski wieszane na biodrach.
Dla gotyckiego ślubu niezbędne jest miejsce w odpowiednim klimacie. Do dyspozycji mamy zamki w stylu gotyckim lub wiktoriańskim (występujące licznie na Śląsku i Pomorzu oraz Warmii), restauracje w starych, stylizowanych piwnicach, zabytkowe wieże. Jasne, palące słońce nie pasuje raczej do gotyckiego ślubu. Zaplanuj więc wesele po zachodzie słońca lub w najmroczniejszym z miesiąców, czyli w ukochanym przez Gotów listopadzie.
W gotyckiej sali nie może zabraknąć świec i ozdobnych świeczników. Zadbajmy o to, by światło dopełniało podniosły charakter ceremonii. Stoły powinny zostać przygotowane z najwyższą starannością: aksamitne obrusy, zastawa w starym stylu, kielichy, suszone kwiaty, ozdobne patery itp.
W dekoracji sali weselnej ważne są „drobiazgi”, które razem tworzą niepowtarzalny nastrój: cienkie świece w wysokich świecznikach, ażurowe żyrandole, czarne landrynki w szklanych wazonach, koronkowe narzutki na krzesła. Świetnym rozwiązaniem jest użycie rekwizytów, których używa się najczęściej w Stanach Zjednoczonych do dekoracji domów w trakcie Halloween czyli pajęczyny, czaszki, szkielety, straszydła, pająki, nietoperze, czarownice, trumny oraz mnóstwo świec, które nadadzą klimat sali weselnej. W tej stylizacji dominuje bardzo wyrazista kolorystyka; czerwień, czerń, fiolet, z połączeniem z bielą.
Ślub musi być refleksyjny i romantyczny. Sesja zdjęciowa w ponurym lesie czy starym zamczysku będzie na pewno odbiegać od ślubnych standardów, ale może okazać się wspaniałym przeżyciem i pamiątką na całe życie.
Gotyk nie istnieje bez odpowiedniej oprawy muzycznej. Wybiegając naprzeciw oczekiwaniom gości, wybierz zarówno podniosłą muzykę klasyczną, przeboje muzyki elektronicznej, jak i gothic rock oraz zimny industrial.
Opracowanie: Marta D.
zobacz również:
-
Modne kolory ślubne – trendy na 2016 rok
-
Trendy mody ślubnej 2016
-
Symbolika i przesądy związane z obrączką
-
Strefa Ślubu