Wakacje na świeżym powietrzu, czyli jak odciągnąć dziecko od komputera

26 sierpnia 2015, dodał: Myszka
Artykuł zewnętrzny

latawiec

Za oknem piękna pogoda, a dzieci wciąż przed ekranem komputera, tabletu itd.? Zmień to! Zachęć swoje pociechy do zabawy na świeżym powietrzu. Jeśli powie, że to „nuda”, znajdź sposób, żeby dziecko zmieniło zdanie. Jest mnóstwo zabawi sportów, w które może włączyć się cała rodzina. Według lekarzy ruch i wysiłek fizyczny to czasach środek zapobiegający chorobom cywilizacyjnym. Rodzicu, zadbaj więc o zdrowie swoje i swoich pociech!

piłka


Dlaczego ruch na świeżym powietrzu jest tak ważny?


Dzieci potrzebują ruchu, a ogólnie przyjęta norma dotycząca aktywności ruchowej dla dzieci przedszkolnych i szkolnych wynosi od 2 do 4 godzin dziennie. Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu ma swoje zalety: reguluje procesy metaboliczne, zapobiega otyłości, poprawia samopoczucie. Najważniejszą zaś zaletą ruchu jest to, że dzieci czują się szczęśliwe. Ruch pozwala dziecku odkrywać swoje talenty i uzdolnienia.

Family-cyciling
Co wybrać dla starszych dzieci?


Najpopularniejszym i najczęściej uprawianym sportem jest jazda na rowerze. Jest to dobry sposób na spędzenie popołudnia z rodziną lub weekendową wycieczkę. Dzieci lubią także spędzać czas jeżdżąc na rolkach czy hulajnodze.
Największą popularnością cieszą się gry zespołowe. Jedną z nich jest badminton – gra, która polega na przebijaniu nad siatką lotki za pomocą rakietki. Bierze w niej udział dwie lub cztery osoby, więc nie ma mowy o nudzie. Równie popularne są gry z wykorzystaniem piłki: siatkówka, koszykówka czy pika nożna. Pikę można także wykorzystać do innych gier, np. zbijaka. Ciekawym pomysłem jest skoczek POGO – metalowy drąpogożek do skakania. Skacząc dziecko ćwiczy koordynację ruchową oraz poprawia swoją kondycję fizyczną. Skoczek POGO to także świetna zabawa, zwłaszcza jeśli skaczących jest więcej. Zaproponuj także dzieciom zabawę dyskiem frisbee – latającym dyskiem, która polega na rzucaniu i łapaniu dysku. Wokół tych prostych zasad można wymyślać różne inne gry z wykorzystaniem dysku. Dziewczynki coraz chętniej sięgają po gumę do skakania oraz skakankę – popularne  kiedyś gry podwórkowe. Gra w gumę rozwija mięśnie oraz pozytywnie wpływa na sprawność fizyczną dzieci.

Popularne jest także hula-hoop. Ćwiczenia z hula-hoop to nie tylko dobra zabawa, ale także ćwiczenie korzystne dla zdrowia. Długie kręcenie kołem wymaga wyprostowanej sylwetki, więc ćwiczenia te poprawiają postawę i wzmacniają kręgosłup, a także modelują sylwetkę.

pic_home

A co z maluchami?


Maluchy uwielbiają zabawy na placu zabaw, wystarczy tylko zabrać akcesoria do pisaku: wiaderko, łopatkę i radości nie ma końca. Zadowolone są także, gdy mogą tworzyć kolorowe obrazy za pomocą kolorowej kredy. Dla małych dzieci również są dostępne rowerki, hulajnogi i inne pojazdy. Niezastąpioną zabawką maluchów jest piłka, którą można grać w różne gry, np. kolory. Jeśli dziecko nie ma ochoty na zabawę, zabierz je na spacer. Możesz także zabrać szkraba na wycieczkę rowerową w przeznaczonym dla małych dzieci foteliku rowerowym. Pamiętaj tylko o kaskach na głowę dla całej rodziny.

kids-playgrounds

Znane powiedzenie mówi – Ruch to zdrowie i zapewne każdy się z tym zgodzi. Ruch na świeżym powietrzu to przebywanie wśród natury, radość z wakacyjnego słońca. Jest przecież dużo parków, placów zabaw, boisk i ścieżek rowerowych. Wybierz więc jeden  ze sportów i razem z dzieckiem korzystaj z lata i świeżego powietrza.

sport

 zobacz również:

  1. Jak pomóc dziecku z ADHD?
  2. Dziecko w wirtualnym świecie
  3. Gra komputerowa – dobry prezent?
  4. Baby Shower — pomysły na prezenty!

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Wakacje na świeżym powietrzu, czyli jak odciągnąć dziecko od komputera

  1. avatar Anastazja pisze:

    Wszystko dobre co odciągnie dziecko od komputera i zachęci do aktywności fizycznej. Jestem wychowacą grupy dzieci 8-14 lat i widzę jak pięknie się dzieciaki rozwijają spedzajac czas na swiezym powietrzu. My akurat jesteśmy obecnie nad morzem, pogoda dopisuje, jest swietnie. Nie zapominajmy jednak o piciu dużej ilości wody podczas zabaw w sloncu, wody a nie coli czy innych syfów. Wybierajac się z dziecmi poza dom warto pamietac o apteczce (woda utleniona, bandaż, wegiel leczniczy a nawet lakcid mogą okazać się zbawienne..)

Dodaj komentarz