URODA I ZDROWIE

„W pustyni i w puszczy” – lektura z audiobookiem – recenzja

27 stycznia 2012, dodał: Redakcja

„W pustyni i w puszczy” – Henryk Sienkiewicz

Lektura z opracowaniem i audiobookiem

Opowieść o Stasiu i Nel znają niemal wszyscy, albo przynajmniej znać powinni, jeśli oczywiście czytają książki. Można co prawda opierać swój osąd na filmie, ale takich zachowań nigdy popierać nie będę, jako wielka pasjonatka i miłośniczka słowa drukowanego.
Moje zainteresowanie książką „W pustyni i w puszczy” Wydawnictwa Zielona Sowa, po raz pierwszy wynikało jednak z zupełnie innego powodu. Otóż zapragnęłam mieć możliwość nie czytania, ale słuchania książki, czyli standardowego audiobooka. Owo dziwaczne jak na moje standardy zachowanie wynikało z wielu pobudek natury osobistej. Otóż po pierwsze zawładnęła mną ciekawość, a po drugie zupełnie prozaiczny brak czasu na relaks z książką. Dlatego wpadłam na genialny pomysł słuchania dobrej lektury w czasie znienawidzonego prasowania, nudnego lepienia pierogów czy codziennego i odwiecznego ścierania kurzy tudzież innych prac porządkowych nie wymagających używania głośnych sprzętów, porównywalnych z ciężką artylerią. Pomysł okazał się genialny, tym bardziej, że wciągnęłam w słuchanie także swojego nastoletniego syna, któremu i tematyka i forma bardzo przypadły do gustu.
Książka czytana jest przez Ewę Sobczak, a jej bardzo ładny ton głosu i modulacja, bardzo pozytywnie wpływają na odbiór i rozumienie tekstu, co w przypadku odsłuchiwania, ma bardzo istotne znaczenie. Można zupełnie poddać się opowiadanej treści i zapomnieć się na tyle, by znienawidzone i nudne czynności przerodziły się w odruchy mechaniczne, podczas gdy wyobraźnia pracuje zupełnie w innych wymiarach i czasoprzestrzeni. Moim zdaniem wybrałam bardzo dobrze, a audiobook spełnił swoją rolę znakomicie. To bardzo przyjazna forma delektowania się książką, jak przypuszczam odpowiednia dla wielu zapracowanych kobiet, osób niedowidzących czy nawet kierowców, którzy zamiast słuchać rozdzierającego głowę łomotu kapeli, które tworzą nowomodną muzykę, mogliby zacząć słuchać po prostu literatury pięknej. Zdaję sobie sprawę z faktu, że jest to również bardzo dogodna forma dla dzieci i młodzieży, jednak z całą stanowczością jestem za nauczeniem dzieci samodzielnego czytania i miłości do słowa pisanego, pachnących drukiem książek i wszystkiego co ze sobą ta pasja niesie. Dopiero wówczas dziecko potrafi docenić jej wartość.
Tym bardziej, że Wydawnictwo Zielona Sowa wraz z audiobookiem oddaje w ręce czytelnika książkę-lekturę, której wydanie skierowane jest właśnie do młodego odbiorcy. Znajdzie w niej uczeń bardzo pomocne wskazówki na marginesach, które wyróżniają najważniejsze wydarzenia, charakterystykę bohaterów, miejsca akcji, opisy przyrody, historię i ważne cytaty. Poruszanie się po świecie wskazówek ułatwiają ikony oraz krótkie notatki, dzięki którym uczeń bardzo łatwo odnajdzie interesujące go fragmenty czy cytaty. Taka forma wydania powinna uczyć młodzież, mądrego korzystania z książek, ze smutkiem bowiem patrzę jak biblioteczne egzemplarze lektur znaczone są przez kolejne pokolenia długopisami, flamastrami i wszelkimi możliwymi zagięciami, nie mówiąc już o odręcznych notatkach (zgroza!). Książka zawiera też bardzo atrakcyjne opracowanie, w którym uczeń znajdzie zwięzłe streszczenie utworu, ciekawe i obszerne omówienie treści lektury i jej tematyki, wyczerpującą charakterystykę bohaterów oraz przykładowe plany wypracowań szkolnych. Jednym słowem, jest to opracowanie rzetelne, ciekawe i profesjonalne, które ułatwi każdemu uczniowi pracę z książką i przygotowanie na kolejne lekcje języka polskiego. Znajdzie tu czytelnik także biografię autora i wykaz komentarzy do tekstu wraz z odwołaniami.
Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona wydaniem książki, które idealnie wpasowuje się w potrzeby uczniów i na pewno ułatwi im pracę z lekturą. Już niedługo sama będę się mogła o tym przekonać, gdy dam ją swojemu synowi. Audiobook natomiast okazał się dla mnie wspaniałym pomysłem, dzięki któremu mogę przemieniać nudne, codzienne czynności w pracę z przyjemnością. A moje myśli mogą krążyć wokół słów utkanych przez wielkiego pisarza, czytanych z pasją i zaangażowaniem profesjonalnego lektora. Polecam audiobook wszystkim do własnego eksperymentowania, a uczniom książkę – do samodzielnego czytania i analizowania z dydaktycznymi i celowymi podpowiedziami. Tak opracowana lektura nikogo nie znudzi i dla nikogo nie będzie trudna.
Marta D.
Książkę poleca Wydawnictwo ZIELONA SOWA, do kupienia tutaj:
http://www.zielonasowa.pl/ksiazki/edukacja_szkola_podstawowa_klasy_4_6_/lektury_i_beletrystyka/W_pustyni_i_w_puszczy-491/
Henryk Sienkiewicz
W pustyni i w puszczy
Wydanie: 2009
EAN: 9788376233574
Format: 11×19
Oprawa: miękka
Liczba stron: 288
Wiek czytelnika: 10+
Cena detaliczna: 17,90 PLN
Cena promocyjna: 16,11 PLN.

Podobne wydania:

www.zielonasowa.pl
 
Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu ZIELONA SOWA za udostępnienie egzemplarza promocyjnego
Redakcja

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do „W pustyni i w puszczy” – lektura z audiobookiem – recenzja

  1. avatar laola20 pisze:

    szczerze mówiąc zdarza mi się powracać do książek które czytałam kilkanaście lat temu ale filmy ani audiobooki to nie to samo co papierowa książka;D

Dodaj komentarz