W jakich wnętrzach warto zawiesić obrazy abstrakcyjne?

24 grudnia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Odwaga w przygotowywaniu aranżacji domu lub mieszkania często popłaca. Zapewnić może niezwykle ciekawe efekty, związane między innymi z nietypowymi łączeniami kolorów czy kształtów. Równie łatwo jednak o pomyłkę, zwłaszcza gdy dobór ozdób nie będzie zbytnio przemyślany. Dobrym na to przykładem są chociażby obrazy przygotowane w nietypowym stylu.

salon z obrazami

Malarstwo abstrakcyjne, czyli jakie?

Miłośnicy nowoczesnych sposobów na wystrój wnętrz nie boją się ryzykować. Często decydują się na oryginalne, wręcz zaskakujące ozdoby, które mają przykuć uwagę postronnych obserwatorów i wprowadzać do aranżacji nutkę szaleństwa bądź tajemnicy.

Doskonale kryteria te spełniają obrazy abstrakcyjne, które wpisują się w nurt sztuki współczesnej. Zazwyczaj nie przedstawia one realnych kształtów i obiektów – często są one w jakiś sposób zniekształcane lub całkowicie odmieniane. Do tego wszystkiego dochodzi bogata, żywa kolorystyka, wychodząca poza granice nakreślone przez nurty klasyczne.

Sprawia to, że niemal każda sceneria może zostać przedstawiona na wiele sposobów. Ostateczna efekt wzbudza u odbiorców różne, czasem skrajne emocje. Będzie to nie tylko zaciekawienie, ale również refleksja nad życiem codziennym, niepokój lub wręcz smutek. Najważniejszy jest bowiem subiektywny odbiór dzieł sztuki. W tego typu obrazach każdy może dostrzec coś innego.

Motywy abstrakcyjne pozwalają artystom niejako „wyzwolić się” z zasad i ograniczeń, jakie nakłada na nich chociażby malarstwo realistyczne.

elegancki salon

 

Wprowadź do swoich wnętrz nieco abstrakcji

W jaki sposób to wszystko wpłynie na aranżację domu lub mieszkania? Odpowiedź na tak postawione pytanie nie może być jednoznaczna. Jak się okazuje, obrazy przygotowane w taki sposób mogą spełnić co najmniej kilka funkcji.

  • Ciekawe ozdoby przykuwające wzrok – gdy wieszasz na ścianie prace wykonane w stylu abstrakcyjnym, możesz mieć pewność, że nie pozostaną one niezauważone. Wręcz przeciwnie. Jeśli więc zależy Ci na wywołaniu efektu „wow”, będzie to dobry wybór. 
  • Przełamanie nudy – „ucieczka w abstrakcje” to dla wielu osób sposób na to, aby w jakiś sposób ożywić wnętrza. Nudne kolory ścian czy źle dobrane meble przestaną być problemem.
  • Chęć wyróżnienia się na tle innych – trzymanie się pewnych zasad aranżacji pomieszczeń jest bardzo bezpieczne. Dzięki temu możesz bowiem znacząco zminimalizować ewentualność popełnienia błędu. Domy i mieszkania jak z katalogu nie są jednak dla wszystkich. Czasem warto postawić na nutkę szaleństwa, dzięki której końcowego efektu będą Ci zazdrościli Twoi znajomi i bliscy.

Gdzie obrazy abstrakcyjne sprawdza się najlepiej?

Trudno wskazać konkretne, najlepsze miejsce do tego, aby powiesić w nim tego typu ozdoby. Mogą one sprawdzić się wszędzie – w salonie sypialni, pokoju gościnnym, kuchni, a nawet w łazience.

Najważniejszy wydaje się dobór konkretnego obrazu. Musisz zastanowić się, czy zależy Ci na płynnych formach, kompozycjach geometrycznych, niecodziennym przedstawieniu zwykłych kształtów czy może na ciekawych pejzażach. Szalenie ważna jest również kolorystyka. Jeśli obraz ma przykuwać uwagę, dobrym wyborem będzie oczywiście gra kontrastów. Najlepiej do tego nadają się jasne ściany, zwłaszcza białe. Jeśli ściany są bardziej kolorowe, dobrym pomysłem mogą okazać się zestawienia barw jasnych z ciemnymi.

Pamiętaj, że końcowy efekt powinien podobać się przede wszystkim Tobie. Nie bój się eksperymentować i dobierać różne style oraz kompozycje. Nawet jeśli początkowo wydają się do siebie nie pasować.

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz