W jakich sytuacjach karma weterynaryjna dla psa będzie najlepsza?

29 kwietnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Każdemu właścicielowi psa zależy na zdrowiu swojego pupila. Zdarzają się jednak sytuacje gdy pies zaczyna mieć różne dolegliwości lub choruje. Wówczas z pomocą należy udać się do lekarza weterynarii i często należy zmienić dietę czworonoga. Czym jest karma weterynaryjna? Jak wybrać najlepszą karmę weterynaryjną dla psa? Kiedy powinniśmy zastosować karmę weterynaryjną u naszego psa? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w naszym artykule.

weterynarz

Karma bytowa a karma weterynaryjna

Karma bytowa jest pokarmem, który podajemy zdrowym zwierzętom każdego dnia. Karma weterynaryjna natomiast została stworzona z myślą o psich pacjentach, u których została stwierdzona konkretna jednostka chorobowa lub gdy stan fizjologiczny naszego pupila wymaga specjalistycznego żywienia. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo karm weterynaryjnych. Na półkach sklepowych, czy też w sklepach online znajdziemy karmy weterynaryjne dla psów praktycznie dla wszystkich jednostek chorobowych, wymagających odpowiedniej diety. Musimy jednak pamiętać, aby zmiana z karmy bytowej na weterynaryjną nie była tylko „widzi mi się” właściciela, lecz aby była ona na podstawie opinii i przesłanek lekarza prowadzącego naszego pupila. Celem stosowania karm weterynaryjnych dla psów jest zapewnienie optymalnego żywienia podczas walki ze zdiagnozowaną chorobą lub by spowolnić jej gwałtowny postęp.

karma weterynaryjna dla psa

Karma weterynaryjna dla psa z chorą wątrobą

Karmy tego typu są polecane dla psów z zaburzeniami funkcjonowania wątroby, m.in. z niewydolnością wątroby, z zaburzeniami metabolizmu miedzi czy z zespoleniem wrotno – obocznym. Jak dobrze wiemy, wątroba jest głównym organem metabolicznym organizmu. Problemy w jej prawidłowym funkcjonowaniu mogą przyczyniać się do nieprawidłowego metabolizmu substancji odżywczych oraz do odkładania się w organizmie toksycznych metabolitów. Dlatego tak ważne jest wsparcie chorej wątroby specjalistyczną karmą, która maksymalnie usprawni jej funkcjonowanie. Dobrym przykładem karmy weterynaryjnej dla psa typu hepatic jest Eminent Veterinary Diet Dog Hepatic, której skład wspomaga regenerację wątroby i pomaga zapobiegać jej dalszym uszkodzeniom.

Karma weterynaryjna dla psa alergika – hipoalergiczna

Jeśli twój pies ma stwierdzoną alergię pokarmową – ten rodzaj karmy jest przeznaczony właśnie dla niego! Karmy hipoalergiczne są tworzone na bazie hydrolizowanego białka, dzięki czemu ryzyko wystąpienia reakcji immunologicznej jest bardzo niskie. Pozbawione są alergenów, które najczęściej wywołują alergie, a zamiast nich znajdziemy mniej powszechne składniki. Tak jest również w przypadku karmy Eminent Veterinary Diet Dog Gastrointestinal/Hypoallergenic. Została ona stworzona z mięsa z kaczki z dodatkiem hydrolizowanego łososia, którego cząsteczki są tak małe, że nie są w stanie wywołać reakcji alergicznej. Dodatkowo nie zawiera glutenu.  Powyższa karma weterynaryjna dla psa jest również polecana dla czworonogów ze stanami zapalnymi przewodu pokarmowego i przy zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki.

karmy weterynaryjne dla psów

Karma weterynaryjna dla psa z chorymi nerkami

Karmy weterynaryjne dla psów typu renal/urinary są stosowane w chorobach nerek, np. w przewlekłej niewydolności nerek, zapobiegają tworzeniu się kamieni struwitowych i szczawianowo-wapniowych. Ich zadaniem jest maksymalne odciążenie nerek. Przykładem karmy weterynaryjnej dla psów z zaburzeniami ze strony układu moczowego jest Eminent Veterinary Diet Dog Renal/Urinary. Oprócz niskiej zawartości białka i sodu ma również obniżony poziom wapnia, fosforu oraz magnezu, co minimalizuje ryzyko powstawania kamieni moczowych. Utrzymuje również odpowiednie pH moczu w zakresie 6,0 – 6,5 co zapobiega tworzeniu się kamieni struwitowych.

Karma weterynaryjna dla psa z chorym sercem

Prawidłowa praca serca jest niezbędna dla harmonijnego funkcjonowania całego organizmu. Serce jest organem, który pompuje i rozprowadza krew po całym organizmie. Jego nieprawidłowe działanie przyczynia się do niedotlenienia i niewydolności wielu narządów. Specjalnie dla psów z chorobami serca została stworzona karma Eminent Veterinary Diet Dog Cardio. Wspiera pracę serca, dzięki zawartości tauryny, która pomaga obniżyć ciśnienie krwi i pozytywnie wpływa na gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Zawiera również antyoksydanty, które przeciwdziałają negatywnemu działaniu wolnych rodników.

weterynaryjna karma dla psów

Karma weterynaryjna dla psa z problemami ze stawami

Wiele psów, szczególnie ras dużych, boryka się z problemami ze stawami i ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Oprócz leczenia niezwykle ważne jest żywienie specjalistyczną karmą, której działanie znacznie poprawia komfort poruszania się i ogólnego funkcjonowania psa. Eminent Veterinary Diet Dog Mobility polecana jest dla psów starszych, psów z osteoartritis, z dysplazją, jak i również dla takich, które są predysponowane do wystąpienia problemów ze stawami. Zawiera kolagen, glukozaminę i chondroitynę, substancje wspomagające regenerację tkanki chrzęstnej, jak i całego układu mięśniowo – szkieletowego.  Dodatkowo ma wysoką zawartość MSM i kwasów tłuszczowych omega-3, które przyczyniają się do działania przeciwzapalnego oraz ochronnego.

Jak wybrać najlepszą karmę weterynaryjną dla psa? W pierwszej kolejności powinniśmy porozmawiać z lekarzem prowadzącym naszego pupila, by wysłuchać jego wskazówek i ustalić dalsze postępowanie. Jeśli już będziemy wiedzieć jaki typ karmy weterynaryjnej jest zalecany dla naszego pupila, wówczas powinniśmy wybrać karmę wysokiej jakości – np. z serii Eminent Veterinary Diet Dog, która pomoże naszemu czworonożnemu przyjacielowi w walce z chorobą lub w rekonwalescencji.

Wszystkie z opisanych w artykule karm weterynaryjnych dla psów znajdują się na stronie https://karma-eminent.pl/

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz