Zmywarka do naczyń to doskonały wynalazek, który pozwala nam zaoszczędzić mnóstwo czasu. Żeby jednak nic nie zakłóciło jej działania, wymaga ona pewnej pielęgnacji. Regularne czyszczenie zmywarki zapewni jej poprawne funkcjonowanie i zaoszczędzi wielu napraw. Czy wiesz, jak i czym wyczyścić zmywarkę, by działała sprawnie?
Zmywarka tak jak każde inne urządzenie wymaga czyszczenia, zarówno obudowy, jak i wnętrza. Jeśli tego nie zrobimy, urządzenie zacznie protestować i naczynia nie będą idealnie umyte. Gorszy jednak jest nieprzyjemny zapach wydostający się ze zmywarki, który świadczy o rozwoju różnych bakterii. Jak więc czyścić nasze cenne urządzenie?
Filtr
Filtr w zmywarce należy czyścić przynajmniej raz w tygodniu, gdyż gromadzą się w nim resztki jedzenia. Zapchany filtr może spowodować nawet zalanie mieszkania. Żeby wyczyścić filtr należy go wyjąć z urządzenia i wymyć płynem do mycia naczyń pod bieżącą ciepłą wodą, wysuszyć a następnie włożyć z powrotem na miejsce. Warto także regularnie sprawdzać czystość dysz na ramionach myjących, gdyż zapchane zmniejszają skuteczność zmywania.
Drzwi i uszczelki
Drzwi zmywarki i uszczelki to siedzisko bakterii i tłuszczu. Trzeba je regularnie czyścić, aby zapobiec rozwojowi grzybów i pleśni. Najlepsza będzie ściereczka z mikrofibry zmoczona w wodzie z płynem do naczyń. Zabrudzenie za szczelin i innych trudno dostępnych miejsc możesz usunąć za pomocą starej szczoteczki do zębów. Nie zapomnij także wytrzeć ściereczką obudowy zmywarki, różnych przycisków oraz panela kontrolnego. Do czyszczenia możesz także użyć specjalnych preparatów dostępnych w sprzedaży.
Mycie całego urządzenia
Raz w miesiącu zmywarkę należy dokładnie wymyć. Można do tego celu użyć specjalnych czyścików do zmywarek, ale niestety są one kosztowne. Sposobem znanym od dawna i całkowicie bezpiecznym jest użycie sody oczyszczonej i octu. Wszyscy przecież wiedzą, że to najlepsze naturalne produkty czyszczące. Sodę należy wsypać do szufladki na kostkę do mycia, ocet wlać do szklanki i ustawić ją w koszyku dolnym zmywarki. Następnie należy włączyć zmywarkę na tryb mycia o najwyższej temperaturze. Po myciu zmywarka lśni i bakterie zniknęły! Możesz dalej cieszyć się lśniącymi i czystymi naczyniami.
Zapobiegaj!
Po skończonym myciu naczyń, otwórz zmywarkę i pozostaw na 10-15 min. Dzięki temu szybciej schłodzisz naczynia oraz skutecznie zahamujesz rozwój bakterii i pleśni. Używaj soli do zmywarek, aby urządzenie działało sprawnie. Raz w tygodniu czyść filtr, aby bakterie się nie namnażały.
Zastosuj się do powyższych wskazówek raz w miesiącu, a urządzenie powinno działać bez zarzutu. Czyszczenie zmywarki nie jest aż tak czasochłonnym zajęciem, jakby się wydawało. Ważne jest nie tylko to, aby naczynia były czyste – zmywarka również! Pamiętaj o tym.