Żywność jest człowiekowi niezbędna do przeżycia. Bez jedzenia nie przetrwamy, nie dostarczymy sobie składników, dzięki którym nasze organizmy funkcjonują. Przemysł spożywczy kwitnie i nigdy nie przestanie być jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki, ale w związku z jego rozwojem producenci zaczęli nas zalewać żywnością o różnym stopniu przetworzenia. My z kolei, zyskując coraz większą świadomość, zaczynamy dzielić artykuły spożywcze na te zdrowie i niezdrowe. Nie jest dla nas żadną tajemnicą, że wiele z nich zwyczajnie nam szkodzi, ale jak bardzo jesteśmy świadomi tego, że niektórymi z nich możemy się leczyć?
„Uzdrawianie żywnością. Tybetański sposób na choroby cywilizacyjne” to jedna z ciekawszych nowości książkowych w kategorii poradników zdrowotnych. Obala wiele mitów żywieniowych, poświęca sporo uwagi prawidłowemu funkcjonowaniu układu trawiennego oraz chorobom cywilizacyjnym, do których zaliczone zostały m.in. wypalenie zawodowe i uzależnienie od słodyczy. Wtajemnicza w tybetańską naukę o harmonii, która dzieli ludzi na trzy typy, przyporządkowując każdemu z nich nieco inny rodzaj diety.
Autorzy książki to austriackie małżeństwo, biochemik i mikrobiolog prof. dr Florian Überall oraz pomagająca mu podczas pisania dr Andrea Überall, która od kilkunastu lat prowadzi gabinet medycyny naturalnej. Ich ogromna wiedza, uzupełniona o bogate doświadczenie, pozwala wyjść naprzeciw problemom współczesnego człowieka i dostosować treść książki do potrzeb czytelnika w taki sposób, aby odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania oraz zwrócić uwagę na największe zagrożenia.
Rozpatrywane w poradniku problemy interpretowane są z naukowego punktu widzenia, a porady, które zostały zaprezentowane, uargumentowane są naukowo. Możemy więc stosować się do nich mając poczucie bezpieczeństwa. Dla autora zagadnienia zawarte w książce są nie tylko przedmiotem dalszych prac, ale także tematem wykładów, jako że jest nauczycielem akademickim na Wydziale Medycyny Uniwersytetu w Innsbrucku.
Czytając tę książkę nieraz będziemy zadziwieni. Przeciętnemu człowiekowi do głowy by nie przyszły rozmaite powiązania pomiędzy odżywianiem a dysfunkcjami organizmu lub pomiędzy spożywaniem określonej żywności a powrotem do zdrowia.
Czy problem zimnych stóp, który jak wiadomo oznacza kłopoty z krążeniem, może wynikać ze sposobu odżywiania? W jaki sposób olej z czarnuszki może pomóc dzieciom, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie? Dlaczego częste wzdęcia utrudniają produkcję serotoniny w mózgu i czy dzieci mogą mieć miażdżycę? To tylko niektóre z zaskakujących pytań, na jakie nie znajdziemy odpowiedzi w innej książce, dlatego warto sięgnąć właśnie po „Uzdrawianie żywnością”.
Iwona
Książkę poleca Wydawnictwo Vital – można kupić ją TUTAJ
Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja