USG 3D w ciąży | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

USG 3D w ciąży

31 sierpnia 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu świeżo upieczeni rodzice widzieli swojego maluszka po raz pierwszy po porodzie. Medycyna, a w zasadzie technologia, poszła jednak mocno do przodu – i tak niecierpliwi ojcowie oraz mamy mogą zobaczyć dziecko jeszcze na etapie ciąży. Możliwość tę daje dobrze już znane badanie USG 3D. To jednocześnie ekscytujący i stresujący moment, „podglądanie” malucha służy bowiem nie tylko zaspokojeniu ciekawości rodziców, ale przede wszystkim wykryć ewentualne wady genetyczne oraz wrodz,

USG 3D w ciąży,

Jak wygląda badanie USG 3D?

Badanie USG 3D, pod względem jego przebiegu, nie różni się od USG 2D – czyli tego, gdzie na ekranie można dostrzec zarys płodu przypominający rysunek ołówkiem. Jest wykonywane ultrasonografem, który generuje obraz dziecka na podstawie fal akustycznych, które przenikają do ciała. Wynikiem badania jest bardzo realistyczny podgląd malucha na monitorze omawiany na bieżąco przez lekarza. To moment, w którym rodzice mogą poznać płeć dziecka (w okolicy 18 tygodnia ciąży), wielkość oraz wiek płodu, a tym samym także przybliżoną datę porodu.
Wspomniane fale są w stu procentach bezpieczne i nie wpływają ani na organizm matki, ani płodu. Badanie jest bezbolesne; lekarz smaruje brzuch kobiety specjalnym żelem, a następnie przesuwa w tym miejscu głowicę maszyny. Całość trwa około 20 minut, wliczając w ten czas konsultację lekarską, a po wszystkim rodzice mogą otrzymać pamiątkowe zdjęcie dziecka w formie wydruku oraz cyfrowej (na płycie CD). Badanie USG 3D w ciąży można wykonać w komfortowych warunkach w przychodniach Salve.

Kiedy wykonuje się badanie USG 3D?

Badanie USG 3D nie należy do podstawowych badań zalecanych każdej kobiecie przez lekarza ginekologa. Daje jednak dużo dokładniejszy obraz płodu, warto zatem zdecydować się na nie zamiast klasycznego USG 2D – wówczas powinno być wykonywane z taką samą częstotliwością, z jaką lekarz zalecił wersję 2D. W związku z tym pierwsze USG 3D przypada na 8 tydzień ciąży, zwykle jednak jest wykonywane między 11 a 14 tygodniem. Kolejne badanie, tak zwane USG połówkowe, ma miejsce między 18 a 22 tygodniem, a ostatnie – w okolicy 30.; chyba że lekarz zaleci realizowanie go częściej, np. ze względu na ciążę bliźniaczą.

USG 3D a rzeczywistość – jak wygląda dziecko na „podglądzie”?

USG 3D ciąży, szczególnie w porównaniu z USG 2D, daje niezwykle realistyczny obraz płodu – na tyle, że (na odpowiednim etapie jego rozwoju) można już ocenić stopień podobieństwa do rodziców. Obserwujący zauważą bowiem nawet rysy twarzy maluszka, a obraz jest wyświetlany w naturalnych kolorach oraz wysokiej rozdzielczości.

  • Co może wykryć USG 3D w ciąży?

Pod względem oceny prawidłowości rozwoju nienarodzonego dziecka bardzo istotny jest fakt, że USG ciąży 3D umożliwia uzyskanie przekrojów anatomicznych płodu. Oznacza to, że lekarz jest w stanie ocenić między innymi jego układ nerwowy, serce oraz kości, w tym kształt kręgosłupa czy długość i kształt kończyn, a także kości nosowe. Ten ostatni element jest szczególnie istotny pod względem diagnozowania ewentualnej trisomii 21. chromosomu (zespołu Downa). W związku z tym USG 3D jest jednym z badań prenatalnych; pozwala na wykrycie różnych wad wrodzonych oraz genetycznych, takich jak np. rozszczep podniebienia lub kręgosłupa czy zniekształcenie stóp bądź dłoni.

Co ciekawe, USG 3D jest wykonywane nie tylko w ciąży. Niezwykle dokładny obraz generowany przy pomocy ultrasonografu sprawdza się również w innych badaniach ginekologicznych, między innymi w diagnozowaniu wad wrodzonych macicy czy niepokojących zmian w jajnikach.

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Tabletka "po" od 15 roku życia
Dla mnie seks 15 latki jest czymś niepojętym, przeraża mnie to! ale teraz...
Błędy w komunikacji - 12 zdań, któr…
Będąc w związku trzeba wręcz należy rozmawiać. Nie tylko o problemach, bo te bardzo...
Podwyżka renty socjalnej
Uważam, że skutki podniesienia renty socjalnej będą korzystne społecznie. Grupa osób najbardziej w...
Złomowanie auta
Też tak myślę, że dzisiaj każdy patrzy gdzie kupić coś taniej tym bardziej...