Ultrasonografia – proste badanie ratujące życie
Wiele rozwijających się chorób przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Są one możliwe do wykrycia tylko dzięki nowoczesnej diagnostyce. Jednym z takich badań, które może uratować życie, jest ultrasonografia, czyli popularne USG.
Badanie ultrasonografem jest obecnie jednym z najczęściej prowadzonych badań diagnostycznych w gabinetach lekarskich oraz w szpitalach. To bezpieczna, nieinwazyjna i bezbolesna metoda pozwalająca na zobrazowanie wyglądu narządów wewnętrznych oraz naczyń krwionośnych.
Aparaty stosowane do badań USG to obecnie bardzo zawansowane urządzenia, dlatego ultrasonografia także jest dzisiaj na o wiele wyższym poziomie niż przed laty. Bardzo dobrym przykładem są tutaj badania USG 4G, które są prowadzone najczęściej przez ginekologów – położników.
Możemy wykonać badanie USG:
- jamy brzusznej, w tym jelit, wątroby, trzustki, nerek, pęcherza moczowego
- mięśni, stawów i ścięgien
- gruczołów i tkanek miękkich, na przykład tarczycy i ślinianek
- naczyń krwionośnych, tak zwane USG Dopplera do oceny stanu naczyń i przepływ krwi
- narządów rozrodczych
- piersi
- płodu
Badanie ultrasonograficzne sprawdza się w diagnostyce różnych schorzeń. Dzięki niemu można między innymi diagnozować na wczesnym etapie nowotwory, choroby autoimmunologiczne, kamienie nerkowe, problemy z sercem. Wobec tego zaleca się, aby ultrasonografia była prowadzona nie tylko w przypadku wystąpienia konkretnych objawów, ale też profilaktycznie, aby w porę wykryć rozwój chorób.
Samo badanie USG zwykle nie wymaga przygotowań – są one jednak potrzebne wtedy, gdy chodzi o USG jamy brzusznej, w tym jelit, ponieważ nadmiar gazów może zaciemniać obraz. W pozostałych przypadkach pacjent nie musi się przygotowywać. Samo badanie trwa od kilku do kilkunastu minut w zależności od obszaru badania. W jego trakcie lekarz stosuje specjalny żel nakładany na skórę i głowicę urządzenia i następne przesuwa ją po ciele, aby na monitorze zobaczyć obraz. Urządzenia do USG mogą również wykonać wydruk lub zapisać obrazy albo filmy na nośnikach zewnętrznych – płytach, pendrive.