Ukryte koszty lodówek z automatycznymi kostkarkami lodu

29 września 2017, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Lodówki z automatycznymi kostkarkami lodu stają się coraz popularniejsze na naszym rynku. Jeszcze kilka lat temu można było spotkać w marketach ze sprzętem AGD kilka, zazwyczaj luksusowych i drogich modeli takich urządzeń. Dziś zastanawiając się nad wymianą starej lodówki spora cześć użytkowników rozważa taką opcję. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Tu jednak nie chce przedstawiać argumentów za i przeciw, a jedynie zwrócić uwagę na pewien aspekt posiadania lodówki produkującej lód, o której wielu potencjalnych klientów nie wie lub zapomina w swoich kalkulacjach – serwisie i kosztach eksploatacji.

Nie ma lodu bez wody

Zanim jednak o serwisie, kilka słów wstępu. Automatyczna kostkarka w lodówce często występuje w zestawie z dyspenserem zimnej wody. I jedno i drugie wymaga podłączenia do urządzenia bieżącej wody. Tylko nieliczne modele lodówek umożliwiają korzystanie z opcji kostkarki czy chłodnej wody bez konieczności doprowadzania bieżącej wody, jednym z takich rozwiązań jest zamknięty układ zastosowany przez LG. System non plambing to pojemnik z wodą, która znajduje się w części lodówki, skąd woda dostarczana jest do ice makera znajdującego się w zamrażarce. To rozwiązanie wydawałoby się wygodne, wymaga ciągłego dolewania wody, a wiec nie do końca realizuje postulat bezobsługowej produkcji lodu.
W pozostałych przypadkach działanie automatycznej kostkarki i dyspensera uzależnione jest od podłączenia do wody. I tu się zaczyna temat serwisu i wymiany filtrów, a co za tym idzie dodatkowych kosztów. W zależności od marki lodówki i rodzaju filtra (wewnętrznego lub zewnętrznego) koszt wymiany to kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych.

Co w wodzie pływa?

Woda w naszych kranach jest regularnie poddawana badaniom przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, jednak nie jest tajemnicą, że nie jest ona idealna. W wodzie z wodociągów mogą pojawić się różne zanieczyszczenia, na przykład z powodu starych rur. Poza tym w skutek chemicznego uzdatniania wody może się w niej znajdować chlor, wapń i magnez (efekt twardej wody, która osadza kamień). Jak widać stosowanie filtrów wydaje się konieczne, nie tylko dla zdrowia konsumenta, ale i dla prawidłowego funkcjonowania układu wodnego lodówki. Z jednej strony filtr zapobiega powstawaniu osadu na wapieni w kostkarce i układzie wężyków doprowadzających wodę, z drugiej redukuje zawartość niebezpiecznych dla zdrowia metali jak ołów, miedź, usuwa bakterie. Filtry zastosowane w lodówkach maja za zadanie poprawę smaku i zapachu wody.

Okresowa wymiana

https://strefafiltrow.pl/samsung-da29-00020b-hafcin-exp.html
Niemal wszyscy producenci zalecają wymianę filtrów co 6 miesięcy. Wydawać by się mogło, że to przesada, tym bardziej, jeśli nie korzystamy zbyt często z kostkarki czy dyspensera wody. To co nie dostanie się do układu wodnego w lodówce, zostanie na filtrze i staje się idealnym środowiskiem do rozmnażania się bakterii i drobnoustrojów. Właśnie dlatego wymiana filtrów zgodnie z zaleceniami jest konieczna.
Wiele osób zastanawiając się nad zakupem lodówki z układem wody nie zdają sobie sprawy z konieczności częstych wymian filtra wody. Dostęp do zimnej wody czy kruszonego lodu w każdej chwili to duży komfort i wygoda, która kosztuje.