URODA I ZDROWIE

Turyn – miejsce na wyjątkowy weekend

2 sierpnia 2019, dodał: Redakcja

Północne Włochy zachwycają o każdej porze roku. Położony u podnóża Alp Turyn to miasto pełne nieodpartego uroku, wyjątkowych zabytków i doskonałej kawy. Co warto zobaczyć w weekend w dawnej stolicy Włoch? Przeczytaj nasz przewodnik.

Do Italii dotrzemy na kilka sposobów. Dla tych, którzy lubią niezależność i są zdeterminowani, dobrym pomysłem będzie podróż autem. Z południowej Polski do Turynu powinniśmy dotrzeć w kilkanaście godzin. Po takiej podróży będziemy jednak mocno zmęczeni. Podobnie będzie z wyprawą autokarem. Najlepsze rozwiązanie to samolot. Do Turynu dotrzemy z przesiadką lub bezpośrednio z kilku polskich miast. W obu wypadkach musimy liczyć się z poślizgiem i zmianą harmonogramu podróży. Nie ma się co przejmować, zawsze możemy wówczas wystąpić o odszkodowanie za opóźniony lot. Najlepiej będzie wtedy skontaktować się z profesjonalną firmą odzyskującą odszkodowania, np. AirHelp.

Miasto Fiata i Juventusu

Kiedyś stolica Włoch, dziś to miasto bardziej znane z piłkarzy, produkcji aut i kawy. To tutaj rozgrywa mecze Juventus. Turyn jest też siedzibą koncernu Fiat i producenta kawy Lavazza. Przez miasto płynie rzeka Pad, czyli włoski odpowiednik Wisły. Sam Turyn wywodzi się z obozowiska rzymskiego wojska, ale najbardziej rozwinął się w czasach nowożytnych. Przez kilka lat był nawet stolicą Italii. Ta elegancka metropolia zachwyca pięknem architektury, zresztą bardzo zadbanej. Obecnie Turyn pozostaje w cieniu większego Mediolanu, ale mimo to zdecydowanie warto się tam wybrać i zobaczyć to miasto na własne oczy.

Arkady i pałace

Zwiedzanie rozpoczniemy od Piazza Castello. W pobliżu tego placu znajduje się słynna katedra turyńska (Duomo), pałac królewski (Palazzo Reale) oraz Palazzo Madama, gdzie mieści się Muzeum Antyku. W katedrze przechowywany jest słynny Całun Turyński, który trafił tam pod koniec XVI wieku. To jedna z najważniejszych relikwii dla chrześcijan. Z kolei dawna rezydencja królów i jej ogrody fascynują przepychem. Inny ważny dla Turynu plac to Piazza San Carlo. Wokół niego ciągną się długie arkady z licznymi sklepami i kafejkami. W razie deszczowej pogody polecamy to miejsce na zrobienie zakupów. Ze względu na zadaszenie unikniemy deszczu. Po mieście można poruszać się metrem, autobusami i co rzadkie w Italii, także tramwajami.

Muzea i kawiarnie

Turyn słynie z doskonałych kawiarni i znakomitych muzeów. My polecamy Muzeum Starożytnego Egiptu, które zainteresuje osoby zafascynowane śladami bardzo odległej przeszłości. Od wyjątkowych rzeźb, przez papirusy, po naczynia i przedmioty codziennego użytku – warto umieścić to muzeum na liście miejsc do obejrzenia w Turynie. Niektórzy twierdzą nawet, że to jedno z najlepszych muzeów w Europie i warto odwiedzić miasto tylko dla niego. Dla fanów „czterech kółek” obowiązkowa będzie wizyta w Muzeum Motoryzacji. Można tam zobaczyć m.in. pierwsze w historii samochody produkowane na zamówienie. Z kolei najlepszy widok na miasto rozpościera się zdecydowanie z Narodowego Muzeum Kina, a ściślej z jego 170 metrowej wieży. Na kawę najlepiej wyskoczyć do jednego z lokali w centrum, który może poszczycić się datą założenia sprzed dwóch stuleci. Takie lokale, jak Al Bicerin, mają nie tylko jedyny w swoim rodzaju wystrój Art Deco, ale także własne produkty w karcie. Polecamy turyńską kawę Bicerin. Z kolei bary, gdzie można w miłym towarzystwie wypić coś mocniejszego znajdziecie wokół Piazza Emanuele Filiberto.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz