Trychologia – co warto wiedzieć?

5 października 2016, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Trychologia do dziś pozostaje dziedziną przez wiele osób niezbyt dobrze poznaną. Pragniemy zatem w dzisiejszym tekście zmienić nieco tę sytuację – wszak potrzeba wizyty u trychologa nierzadko jest sygnałem, że cały nasz organizm ma problemy z prawidłowym funkcjonowaniem.

wlosy

Trychologia jako dziedzina  rozwija się od drugiej połowy dziewiętnastego wieku, w ostatnich latach wyraźnie zauważamy, że pojawia się w niej dużo nowych możliwości oraz sposobów leczenia. Specjaliści chętnie wymieniają swoje uwagi i doświadczenia podczas corocznych konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Trychologów, które powstało w roku 1974 na Uniwersytecie Południowej Kalifornii.

Jeśli zatem zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy związane ze stanem włosów oraz skóry głowy, koniecznie udajmy się do trychologa.  Zadaniem jego jest wykonanie badania trichoskopowego (w celu oceny stanu włosów i skóry), po którym przeprowadzany jest wyczerpujący wywiad. Chcąc prawidłowo postawić diagnozę, trycholog musi dotrzeć do sedna problemu i stwierdzić, jak doszło do tego, że homeostaza organizmu pacjenta została zaburzona. Pamiętajmy, iż im szybsza reakcja pacjenta na niepokojący objaw (i, co za tym idzie, wizyta u specjalisty), tym większa szansa na pozbycie się problemu (np. leczenie wypadania włosów, łojotok, łupież).

Przyczyn wypadania włosów może być wiele. Wielokrotnie przyczyna leży głęboko wewnątrz. Wypadanie włosów jest to znak, iż coś złego dzieje się z funkcjonowaniem naszego organizmu. Mówi się, iż została zachwiana jego homeostaza. Dlatego też, jeśli zaobserwujemy pierwsze oznaki wypadania włosów należy skierować swe kroki do dobrego trychologa.

Jakiego trychologa wybrać? Zwróćmy uwagę na to, by miał on na swoim koncie ukończone ukierunkowane studia podyplomowe. Dlaczego? Jeśli chodzi bowiem o rejestrację owego zawodu w naszym kraju, sytuacja nie jest jeszcze do końca rozwiązana. Udając się jednak do jednego z wskazanych specjalistów, zyskujemy pewność, iż jest on odpowiednio przygotowany do wykonywania swojej pracy, fachowo zinterpretuje obraz trichoskopowy etc. Nie bądźmy zdziwieni faktem, że trycholog może konsultować się z innymi specjalistami (choćby z dziedziny endokrynologii, wszak np. wypadanie włosów nierzadko jest objawem dysfunkcji gruczołowej).

Pozostaje nam jeszcze odpowiedzieć na pytanie, którą z wielu placówek trychologicznych wybrać. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do miejsca, w którym prócz trychologa pracuje także lekarz innej specjalności (przykład: Instytut Trychologii w Warszawie).

Pamiętajmy o tym, że gdy postawiona zostanie diagnoza, musimy stosować się do zaleceń trychologa- jego udana współpraca z pacjentem to bowiem niemalże gwarancja pozbycia się problemu z włosami czy skórą głowy.

 

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.