Transport medyczny międzynarodowy, międzymiastowy, Kraków

31 marca 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Transport sanitarny i medyczny jest to świadczenie, które przysługuje ubezpieczonemu pacjentowi w ramach NFZ, ale jest też świadczone przez prywatne placówki medyczne. Jest to rozwiązanie związane z koniecznością transportu osoby chorej, której przejazd wymaga opieki wykwalifikowanej kadry medycznej.

 

stetoskop

Jak odróżnić transport medyczny od sanitarnego? Czy terminy te oznaczają to samo?

Przede wszystkim medyczny jest pojęciem szerszym. Może on odbywać się właśnie w ramach transportu sanitarnego lub transportu ratownictwa medycznego. Z transportu sanitarnego korzystają osoby, które nie mogą samodzielnie pojechać na badania zlecone przez lekarza lub z nich wrócić. W ten sposób przewożone są także materiały biologiczne i te, które są niezbędne do wykonywania świadczeń zdrowotnych. Przejazd odbywa się w towarzystwie ratownika pojazdem oznaczonym „T”. Natomiast transport w ramach ratownictwa medycznego odbywa się pojazdami oznaczonymi „S” lub „P” i dotyczy osób w ciężkich stanach chorobowych. Na wyposażeniu karetki jest sprzęt ratujący życie, leki i personel medyczny.

Transport sanitarny w ramach POZ – komu przysługuje i na jakich zasadach

W ramach świadczeń przysługujących ubezpieczonemu pacjentowi w ramach NFZ można wyodrębnić transport sanitarny i transport sanitarny daleki. Ten pierwszy może być całkowicie bezpłatny lub finansowany w 40% ze środków publicznych. Zlecenie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego albo felczera zdrowotnego pozwala na transport sanitarny nieodpłatny choremu do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej. Innymi opcjami pozwalającymi na to, by chory nie musiał pokrywać kosztów leczenia to przewóz pacjenta do innej placówki na badania lub pojawiająca się niemożność korzystania z transportu publicznego, bo nie porusza się o własnych siłach. 40 % refundacji ze środków publicznych może uzyskać pacjent, którego lekarz zleci taki transport w sytuacji, gdy nie może on się samodzielnie poruszać lub potrzebuje pojazdu dostosowanego do potrzeb niepełnosprawnych przy występowaniu choroby wskazanej w rozporządzeniu. Transport sanitarny daleki występuje, gdy przejazd ambulansu z pacjentem w obie strony to dystans powyżej 120 km. Są to przede wszystkim sytuacje, gdy doszło do nieplanowego leczenia poza granicami Polski lub wskazania do odbycia wysokospecjalistycznej konsultacji medycznej w kraju przy założeniu, że stan zdrowia pacjentowi nie pozwala na samodzielne pokonanie drogi.

Transport medyczny świadczony przez prywatne firmy

Na rynku usług medycznych pojawia się opcja wynajęcia ekipy i samochodu do prywatnego transportu medycznego. Firmy takie świadczą usługi transportu sanitarnego na terenie danego miasta, Polski, a także międzynarodowego transportu medycznego i sanitarnego na terenie całej Europy. Dobór sposobu przejazdu uzależniony jest od stanu chorego. Odbywa się on w pozycji leżącej lub siedzącej. Cena transportu uzależniona jest od długości trasy (kwota liczona od kilometra) oraz od usług dodatkowych. Wśród nich wymienienia się obecność lekarza, pielęgniarki, lekarza anestezjologa. Obecność każdej z tych osób należy opłacić oddzielnie. Ustalana jest stawka za każdą godzinę opieki medycznej. W każdym polskim mieście znajdziemy placówki zajmujące się takimi usługami. Na terenie Krakowa możemy zwrócić się do: kgr.com.pl.

 

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

zabawa - odpowiedz tytułem piosenki…
"Wszystko czego dziś chcę" Kiedy masz gorszy dzień...
Outlet - Promocje
Jak byłam tam na zakupach to sporo rzeczy było marnej jakości, w końcu wybrałam...
Jaki odkurzacz
Ja sprzątam tylko mopem, nie mam już dywanów więc odkurzacz stał się zbędny...
Sprawdzone sposoby na dziecięce dol…
Dokładnie. Nie zabierać dzieci do sklepów, przychodni jak nie potrzeba. Nieraz widzę...