Trądzik różowaty – jak pielęgnować skórę dotkniętą tym problemem?

10 grudnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Trądzik różowaty jest problemem dermatologicznym, z którym walczy wiele osób na całym świecie. Jak pielęgnować skórę dotkniętą trądzikiem różowatym? Co robić, by minimalizować dolegliwości związane z taką formą trądziku?

5_Trądzik różowaty - jak pielęgnować skórę dotkniętą tym problemem

Dlaczego trądzik różowaty jest tak wielkim problemem?

Trądzik różowaty jest uciążliwym schorzeniem o charakterze przewlekłym, a jego nagłe nawroty są dla wielu osób przyczyną poważnych kompleksów. Zmiany trądzikowe pojawiają się przede wszystkim na twarzy. Cechami charakterystycznymi tego schorzenia dermatologicznego są zaczerwienienie oraz rumień, choć to grudki oraz krosty stają się największym utrapieniem dla pacjentów dotkniętych trądzikiem. Czy można pokonać tę przypadłość?

Komu ta forma trądziku zagraża najbardziej?

Tym, którym najbardziej zależy na atrakcyjny wyglądzie, czyli kobietom. To one dominują wśród pacjentów walczących z trądzikiem różowatym. Zazwyczaj pierwsze problemy pojawiają się pomiędzy 30 a 40 rokiem życia, choć nie jest to regułą. Jasna cera i włosy to kolejne czynniki, które zwiększają ryzyko występowania problemów z naczynkami, a tym samym mogą przyczyniać się do nasilenia problemów z trądzikiem różowatym. W jaki sposób można zwalczać ten problem?

Odpowiednia pielęgnacja to podstawa

W przypadku osób dotkniętych trądzikiem różowatym wybór kosmetyków przeznaczonych do codziennej pielęgnacji cery staje się sprawą niezwykle ważną. Dotyczy to i mężczyzn, i kobiet, dla których dodatkowym problemem staje się wybór odpowiednich kosmetyków do makijażu. Należy pamiętać, że im więcej barwników i substancji zapachowych, tym większe zagrożenie dla delikatnej skóry i naczyń krwionośnych. Najważniejsze stają się zatem specjalistyczne dermokosmetyki przeznaczone do codziennej pielęgnacji skóry. W dobrych drogeriach oraz w aptekach nie brak specjalistycznych kremów, które pomagają w walce z trądzikiem. Jakie składniki są w ich przypadku najważniejsze? W łagodzących kremach do cery dotkniętej trądzikiem różowatym ważne miejsce zajmuje witamina C oraz substancje, dzięki którym skóra nie reaguje aż tak gwałtownie na bodźce przyczyniające się do rozwoju zmian trądzikowych. W kremach na dzień stosowane są też nowatorskie korektory optyczne, które pomagają w maskowaniu defektów urody, oraz filtry UVA i UVB, których głównym zadaniem jest ochrona delikatnej skóry przed szkodliwym wpływem promieniowania UV.

Czynniki, których lepiej unikać

Osoby, które mają problemy z trądzikiem, muszą uważać nie tylko na to, z jakich kosmetyków korzystają, ale i na te czynniki, które mogą przyczyniać się do wystąpienia zmian chorobowych. Alkohol i nikotyna to poważne zagrożenia dla cery trądzikowej, zatem unikanie ich staje się jedną z najważniejszych zasad związanych z pielęgnacją skóry. Pikantne potrawy oraz zbyt forsowne ćwiczenia są kolejnymi czynnikami, których lepiej unikać. Niestety znacznie trudniejsze jest unikanie słońca oraz tych pomieszczeń, w których panuje zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura. Na pogodę nie można przecież wpływać, zatem korzystanie z kosmetyków zapewniających ochronę przed zimnem, przesuszeniem skóry oraz promieniami słonecznymi staje się niezwykle istotną kwestią.

Odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej nie jest łatwym zadaniem. Trądzik różowaty zmusza nas do rezygnacji z wielu drobnych przyjemności oraz staranniejszego wyboru kosmetyków. Przestrzeganie takich zasad jest jedyną szansą na ograniczenie problemów z rumieniem, krostami i grudkami, które szpecą i stają się przyczyną wielu kompleksów.



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.