Tomografia zębów – przebieg i przygotowanie

17 marca 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

W stomatologii przez lata wykorzystywano różne metody badań i cały czas tak naprawdę się nad tym pracuje. Oczywiste jest, że dentysta musi mieć możliwie, jak najlepszy obraz tego, co dzieje się w naszej jamie ustnej – a nie jest w stanie sprawnie zaplanować i rozpocząć leczenia, jeżeli nie posiada wszelkich informacji. Nic więc dziwnego, że specjaliści bardzo chętnie zaczęli korzystać z możliwości wykonywania zdjęć rentgenowskich – to dla nich idealne rozwiązanie i w ten sposób na pewno nie przegapią żadnych skrzywień czy komplikacji w jamie ustnej pacjenta. 

tomografia zębów

Największą popularnością cieszy się tomografia komputerowa szczęki – to właśnie to badanie pozwala uzyskać bardzo precyzyjne wyniki i w dodatku nie trzeba tutaj długo czekać. Uzyskany obraz specjalista może obejrzeć sobie praktycznie od razu. Tomografia polega na tym, iż maszyna wykonuje serię zdjęć RTG – ale obejmują one tylko wybrany obszar, a więc w tym przypadku konkretnie szczękę pacjenta. Nie trzeba się tutaj bać bólu lub klaustrofobii – procedura jest całkowicie bezbolesna i trwa dosłownie kilkanaście sekund. Bez żadnego problemu radzą sobie z tym nawet dzieci.

Przygotowanie się do tomografii 

Na szczęście w przeciwieństwie do innych badań – tomografia szczęki bardzo dużo od nas nie wymaga. Jedyne, co tak naprawdę musimy zrobić to upewnienie się, że w okolicy twarzy i szczęki nie mamy żadnych metalowych ozdób. Zwykle oznacza to po prostu konieczność pozbycia się na kilka minut kolczyków, łańcuszków i tego typu ozdób. Jeśli nie chcemy tracić czasu to możemy od razu stawić się w gabinecie bez tego. Co ciekawe – przed tomografią wyjmujemy też ruchomą protezę lub ruchomy aparat ortodontyczny. 

Na szczęście tomograf jest w stanie poradzić sobie z ewentualnymi metalowymi elementami implantów czy koron – wszelkie tego rodzaju wypełnienia nie powinny zniekształcić uzyskanego obrazu. To dobra informacja, bo oznacza to, że praktycznie każda osoba jest w stanie skorzystać z tomografii komputerowej szczęki. 

Przebieg tomografii 

Pracownik gabinetu, w którym będziemy wykonywać tomografię szczęki – skieruje nas na wyznaczone miejsce, gdzie będziemy mogli sobie usiąść. Następnie konieczne będzie zaciśnięcie zębów na uchwycie, który wymusi na nas stabilizację naszej pozycji. To dzięki temu poruszająca się wokół nas głowica – będzie w stanie wykonać dużą ilość zdjęć, pod różnymi kątami. Całość trwa dosłownie kilka chwil. 

Po wyjściu z gabinetu konieczne będzie odczekanie kilku minut i najpewniej wtedy będzie już gotowa nasza płyta CD, na której znajdziemy uzyskane obrazy wraz z ich opisem. Jeśli potrzebna Ci obecnie tomografia zębów Warszawa to miejsce, gdzie wykonasz ją szybko i bez zbędnego oczekiwania. Sprawdź https://xray.pl

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Sklep a jego reklama ?
To przecież ważne kwestie. Jeśli o to nie zadbacie, to efekt może być...
szkoła trenerów biznesu
Sama byłam na takim szkoleniu i sporo praktycznej wiedzy stamtąd wyniosłam, oczywiście nie...
szkoła trenerów biznesu
Sama byłam na takim szkoleniu i sporo praktycznej wiedzy stamtąd wyniosłam, oczywiście nie...
Tkwienie w nieszczęśliwym związku…
Człowiek nie chce być sam, dla wielu odejście w pustkę bywa bardziej przerażające niż...