To eleganckie danie podaję na każdej imprezie. W roli głównej burak
Jak zachwycić podniebienia wegetarian? Wystarczy przygotować szybką i łatwą przystawkę w postaci carpaccio z buraków. Buraki są bardzo pożywne i posiadają szereg właściwości prozdrowotnych. To pyszne i wszechstronne warzywo, które z łatwością można dodać do swojej diety.
Niewiele osób wie, jak niesamowicie eleganckie, jedwabiste i delikatne potrafią być buraki. Przygotowanie klasycznego carpaccio to po prostu prawdziwa przyjemność jedzenia. To bardzo łatwa wegetariańska odmiana klasycznego włoskiego dania, która stanowi smaczną przystawkę lub dodatek do dania głównego.
Buraki to warzywa korzeniowe, które można upiec lub ugotować i wykorzystać na różne sposoby, ale można je również spożywać na surowo. Mają lekką naturalną słodycz i niesamowity kolor. Są znane ze swojej niskiej kaloryczności, ziemistego smaku i aromatu. Wiele osób zalicza je do superfood ze względu na ich bogaty profil odżywczy. Są bardzo pożywne i bogate w niezbędne witaminy, minerały i związki roślinne, z których wiele ma właściwości lecznicze. Są szczególnie bogate w kwas foliowy, witaminę odgrywającą kluczową rolę we wzroście, rozwoju i zdrowiu serca, zawierają również dużą ilość manganu, który bierze udział w tworzeniu kości, metabolizmie składników odżywczych oraz funkcjonowaniu mózgu. Ponadto są bogate w miedź, ważny minerał niezbędny do produkcji energii i syntezy niektórych neuroprzekaźników oraz w potas, który pomaga w tworzeniu bardziej elastycznych naczyń krwionośnych w celu obniżenia ciśnienia krwi, co stanowi kolejną korzyść dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego i serca.
Buraki dzięki wysokiemu stężeniu azotanów mogą pomagać obniżyć poziom ciśnienia krwi, co skutkuje zmniejszeniem ryzyka chorób serca i udaru mózgu. Azotany wpływają też na wydajność fizyczną, poprawiając wydajność mitochondriów, które są odpowiedzialne za wytwarzanie energii w komórkach. Buraki są również dobrym źródłem błonnika, który korzystnie wpływa na zdrowie układu trawiennego. Błonnik zawarty w burakach może również zmniejszać apetyt i promować uczucie sytości, zmniejszając w ten sposób ogólne spożycie kalorii. Związki roślinne odpowiedzialne za fioletowo-karmazynowy kolor warzywa (antocyjany) mają wysokie właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Buraki są także jednym z najbogatszych roślinnych źródeł glutaminy, aminokwasu niezbędnego do utrzymania zdrowia błony śluzowej jelit. Uważa się, że glutamina może odgrywać rolę w ochronie błony śluzowej jelit przed urazami i stresem. Buraki mogą też stanowić przydatny dodatek jako część zróżnicowanej, zbilansowanej diety kobiet w okresie menopauzy.
Dodawanie buraków do sałatek, zup i innych codziennych posiłków może być dobrym sposobem na wzbogacenie zbilansowanej diety. Carpaccio z buraków to danie naprawdę proste. Najdłużej zajmuje pieczenie buraków, ale można to zrobić wcześniej, bowiem ugotowane buraki możemy przechowywać w lodówce nawet przez kilka dni. W niektórych przepisach sugeruje się używanie buraków surowych, jednak uważam, że pieczone są znacznie smaczniejsze. Carpaccio z buraka można też podawać z dodatkiem rukoli, słonecznika, sosu balsamicznego, winegretem, bazylią, serem buratta, orzechami ziemnymi prażonymi lub włoskimi, z fetą, parmezanem czy pistacjami.
Migdały to również świetne połączenie z burakami, więc kilka prażonych płatków migdałowych na wierzchu idealnie pasuje, aby dodać carpaccio tekstury i smaku. Jeśli macie ochotę, świetnie sprawdzi się też kilka kawałków koziego sera, choć to jednoznacznie oznacza, że danie będzie już wegańskie.
Przepis na carpaccio z buraka
Składniki:
– 2 buraki
– 1 mozzarella
– prażone płatki migdałowe
– 1 łyżka soku z cytryny
– 1 łyżka oliwy z oliwek
– sól i pieprz
– zielona pietruszka
Przygotowanie:
Buraki dokładnie umyć i zawinąć każdy w folię aluminiową. Włożyć do piekarnika nagrzanego do 200 st. C i upiec do miękkości (ok. 1 godz.). Po upieczeniu i lekkim ostudzeniu obrać ze skórki i pokroić na cienkie plasterki. Mozzarellę odsączyć i również pokroić na cienkie, ładne plasterki. Na talerzu ułożyć plastry mozzarelli i buraka, posypać uprażonymi na suchej patelni płatkami migdałowymi. Polać sokiem z cytryny i oliwą oraz doprawić do smaku solą i pieprzem. Udekorować zieloną pietruszką.