Tłusty czwartek: przepis na pączki
Tłusty czwartek to ostatni czwartek karnawału. Rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, zakończony środą popielcową. Dziś zwyczajowo objadamy się pączkami lub faworkami w niektórych rejonach Polski nazywane chrustami. W regionie podkarpackim tłusty czwartek znany jest także jako „Combrowy Czwartek”, było to święto wszystkich krakowskich kramarek i służących.
W ten niezwykły dzień nikt nie jest wstanie odmówić sobie chodź jednego, pysznego pączka. Pomimo, że takie słodkości to prawdziwa burza kalorii, staramy się tym nie przejmować. Jest to nasza tradycja. Pamiętamy, gdy nasze babcie krzątały się po kuchni i przez cały dzień wypiekały pyszne pachnące pączki. Ich niesamowity zapach utrzymywał się w całym domu jeszcze przez kilka dni. Choć na każdym kroku mamy cukiernie, w której możemy je kupić nigdy nie zapomnimy babcinych pączków. Bo w sposobie ich wyrobu kryje się prawdziwy czar tej pięknej tradycji.
O to przede wszystkim w tym chodzi o kwintesencje tradycji ale również o dobrą zabawę w ten dzień. Każdy może zrobić pączki i najlepiej w dobrym towarzystwie w gronie rodziny lub przyjaciół.
Przepis na pączki
Składniki na około 25 pączków:
50 dag mąki (3 szklanki), 6 dag drożdży, 6 dag cukru (4 łyżki), 4 żółtka, 1/2 kostki masła, 200ml mleka (szklanka), 1/2 szklanki cukru pudru, sól, tłuszcz do smażenia (smalec, margaryna), powidła śliwkowe lub dżem z róży lub inny, ew. łyżka spirytusu.
Przygotowanie:
Drożdże rozpuścić w połowie szklanki ciepłego mleka, dodać łyżkę cukru, łyżkę mąki rozmieszać i odstawić na kwadrans w ciepłe miejsce. Gdy drożdże będą rosnąć roztopić masło a żółtka utrzeć z cukrem. Następnie zmieszać rozczyn drożdży z żółtkami i masłem, dodać resztę mąki i mleka (można dodać także łyżkę spirytusu). Ciasto wyrobić i odstawić w ciepłe miejsce na ok. pół godziny. Gdy ciasto podwoi swą objętość rozwałkować je na stolnicy oprószonej mąką na grubość ok. 2cm. Szklanką wykrawać kółka na jedno z nich położyć dżem, konfiturę lub powidła drugim przykryć i formować w ręku kulki. Uformowane ciasto kładziemy na stolnicy oprószonej mąką i zostawiamy do wyrośnięcia. Następnie w dużym naczyniu silnie rozgrzewamy dużo tłuszczu ( tak żeby ciasto w nim pływało ) i smażymy w nim pączki po 2-3 minuty z każdej strony. Po usmażeniu pączki delikatnie wyjmujemy i odkładamy na bibułę aby odciekł z nich tłuszcz. Posypujemy cukrem pudrem i … pączki gotowe. Smacznego.
Zobacz również:
- Co trzeba robić, żeby spalić jednego pączka
- Jak usmażyć pyszne, puszyste pączki?
- Ile kalorii mają karnawałowe łakocie?
- Światowy Dzień Robienia Koktajli!