URODA I ZDROWIE

Terapia ericksonowska – zaburzenia odżywiania

31 marca 2021, dodał: Redakcja

Zaburzenia odżywiania zbierają coraz większe żniwo, szczególnie wśród młodych ludzi, obsesyjnie dążących do osiągnięcia perfekcyjnego wyglądu.

odchudzanie

 

Ich przyczyną są zwykle kompleksy, niedowartościowanie oraz wpajane nam przez media fałszywe wzorce idealnej sylwetki. I choć mogłoby się wydawać, że problem ten nie jest zbyt groźny, zaburzenia odżywienia potrafią wyrządzić ogromne szkody w organizmie człowieka, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, a niektóre z nich mogą mieć nawet śmiertelne powikłania. Szczególnie niebezpieczne są anoreksja i ortoreksja, ponieważ prowadzą do wygłodzenia i skrajnego wyczerpania, co może nieść za sobą naprawdę tragiczne konsekwencje. Istnieje kilka sprawdzonych metod walki z tego rodzaju zaburzeniami odżywiania. Jedną z najciekawszych jest terapia ericksonowska.

Na czym polega terapia ericksonowska?

Terapia ericksonowska, zawdzięczająca swoją nazwę wybitnemu amerykańskiemu psychiatrze, Miltonowi H. Ericksonowi, to nurt psychoterapii u podstaw którego leży założenie, że każdy człowiek jest indywidualną i niepowtarzalną jednostką, w związku z czym wymaga indywidualnego i niepowtarzalnego traktowania. Charakterystyczna dla tej metody leczenia jest komunikacja oparta na metaforach, rozluźniająca atmosferę w trakcie sesji i ułatwiająca refleksję oraz podróż w głąb samego siebie. W terapii ericksonowskiej często wykorzystuje się też technikę polegającą na wprowadzaniu pacjenta w stan głębokiego transu terapeutycznego i wpływaniu na jego podświadomość za pomocą odpowiednio dobranych sugestii. To nieco niestandardowe podejście sprawia, że terapia ericksonowska jest bardzo skuteczna i chętnie wykorzystywana przez specjalistów w leczeniu różnego rodzaju zaburzeń odżywiania.

Kiedy warto skorzystać z terapii ericksonowskiej?

Wskazaniem do skorzystania z terapii ericksonowskiej są nie tylko zaburzenia odżywienia, ale też wiele innych problemów natury psychicznej, chociażby depresja, nerwica czy zaburzenia lękowe. Stosowane w tej terapii rozwiązania potrafią pomóc pacjentowi uwolnić się od trapiących go wewnętrznych trudności, jak również z powodzeniem zniwelować doskwierające przy takich schorzeniach objawy somatyczne – a wszystko to dzięki prostym technikom modyfikacji wzorców myślowych. Więcej na ten temat dowiesz się na stronie Otulenie.pl.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Mieszkanie w bloku czy domek?
Jestem zdania, że jak kogoś stać to tylko i wyłącznie własny dom....
Ładny chodnik w ogrodzie
Zanim powstanie łądny chodnik czy trawnik, to trzeba wyrównac odpowiednio teren, nawieźć ziemi...
PILNIKI do paznokci
Jestem akurat fanką pilników szklanych. Nie wyobrażam sobie robienie manicure bez tego pilniczka.
Chusteczki do demakijażu
> Bozena2020 napisał/a:> Biodermy stosowałam, skutecznie zmywały makijaż, i przede wszystkim nie uczulały.Używałam...