Te mięsne dania uwielbiają mężczyźni. Przygotuj je a masz zagwarantowany zachwyt
Wielu mężczyzn nie wyobraża sobie bezmięsnego obiadu. Dlatego z myślą o miłośnikach treściwych posiłków przedstawiamy kilka przepisów, które na pewno zaspokoją męski (czytaj wilczy) apetyt. Przedstawione przepisy to także doskonałe propozycje dla odwiedzających was gości. Oto kilka pomysłów, jak smakowicie i oryginalnie przyrządzić popularne rodzaje mięsiw.
Wśród panów bardzo często istnieje przekonanie, że obiad bez mięsa to… nie jest obiad. Dlatego też w poniższych propozycjach stawiamy na kawał dobrego mięcha. W różnych przepisach łączy się ono z klasycznymi ziemniakami i surówką, lale także z kaszą czy pożywnym makaronem.
Rezultaty sondażu, zleconego przez producenta mięsnych przekąsek wskazują, że mięso należy do największych przyjemności w życiu mężczyzny. Wielu panów gotowych byłoby zrezygnować z oglądania sportu, picia piwa, – ale nie z jedzenia mięsa. Z mięsem przegrywają też zdecydowanie słodycze, kawa, a nawet internet i używanie telefonu komórkowego. Udzielane przez mężczyzn pół żartem, pół serio odpowiedzi urosły do rangi manifestu mięsożerców, którzy za nic w świecie nie porzuciliby schabowego, steków, golonki czy żeberek.
Droga do serca mężczyzny wiedzie przez żołądek. To starodawne przysłowie nadal nie traci na aktualności i z ust do ust matki powtarzają je swoim córkom, a babki swoim wnuczkom. Co więcej, jest w tych słowach wiele prawdy. Oto przepisy, dzięki którym zaserwujesz ukochanemu najlepszy posiłek pod słońcem.
Stek z sosem i brokułem
Składniki na stek:
– stek z sezonowanego rostbefu
– sól i pieprz do smaku
– olej do smażenia
– brokuł gałązkowy – 1 opakowanie
Sos:
– 200 g masła
– 5 ząbków czosnku
– 1 cytryna
– 1 łyżka musztardy dijon
– mała łyżka pieprzu cayenne
– mała łyżka płatków chili
– 1 łyżka wędzonej papryki
– sól do smaku
– pęczek natki pietruszki
– pęczek szczypiorku
Przygotowanie:
Mięso w temperaturze pokojowej natrzeć solą, pieprzem i lekko olejem roślinnym. Stek smażyć na patelni kilka minut z każdej strony. Później mięso powinno odpocząć, tak aby soki, które znajdują się w środku, mogły się ustabilizować. Brokuły ugotować w posolonej wodzie (2-3 min.). Na patelni rozpuścić masło, a następnie dodać do niego tarty czosnek, sok z cytryny, musztardę dijon, suche przyprawy (pieprz cayenne, tymianek, płatki chili, wędzoną paprykę, sól) i chwilę jeszcze gotować na małym ogniu. Zdjąć z ognia i dodać posiekaną natkę pietruszki i szczypiorek. Gotowy sos podawać z odpowiednio wysmażonym stekiem. Na talerzu ułożyć ugotowane wcześniej brokuły i pokrojony stek i polać wszystko sosem.
Żeberka w miodzie
Składniki:
– 1 kg żeberek wieprzowych
Marynata:
– 3 łyżki miodu
– 2 łyżki octu winnego
– 3 łyżki sosu sojowego
– 2 łyżki wódki
– 1/2 łyżki musztardy
– 2 ząbki czosnku
– 1 łyżka mąki ziemniaczanej
– kilka kropel sosu chili
Przygotowanie:
W dużym garnku zagotować wodę. Żeberka wrzucić do wrzątku na 3-5 min. Wyjąć, zahartować pod zimną wodą. Dzięki temu zabiegowi po upieczeniu będą soczyste. Sparzone żeberka pokroić na kawałki, najlepiej takie „na dwie kostki”. Można także podzielić żeberka na mniejsze porcje – „na jedną kostkę”. Czosnek obrać, przecisnąć przez praskę lub bardzo drobno posiekać. Wlać sos sojowy. Cały czas mieszając, wsypać mąkę ziemniaczaną. Dodać wódkę, ocet winny, musztardę, miód, sos chili. Dokładnie wymieszać. Połową marynaty zalać pokrojone żeberka. Przykryć, odstawić mniej więcej na 45 min. Na patelni z grubym dnem rozgrzać olej. Włożyć dobrze osączone z marynaty żeberka. Smażyć około 5-10 min., w zależności od wielkości porcji. Przekręcać od czasu do czasu, tak by mięso dobrze się zrumieniło ze wszystkich stron. Zdjąć z ognia. Obsmażone żeberka ułożyć na ruszcie lub na blasze i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec 15-20 min. w temperaturze 190 st. C, aż mięso będzie odchodzić od kości. W trakcie pieczenia przewracać co jakiś czas i posługując się pędzelkiem, smarować marynatą.
Pieczeń wołowa
Składniki:
– 800 g udźca wołowego
– 1/2 liścia laurowego
– 1 łyżeczka zielonego pieprzu
– 1 łyżeczka musztardy
– 4 łyżki oleju
– 4 dymki
– sól i łyżka masła
– 1/8 l bulionu mięsnego
– 1/8 l czerwonego wina
– 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
Mięso oczyścić z błon, umyć i osuszyć. Połowę liścia laurowego oraz pieprz rozetrzeć w moździerzu na proszek i wymieszać z musztardą i 2 łyżkami oleju. Otrzymaną zalewą natrzeć mięso i włożyć je do żaroodpornego naczynia. Obraną cebulę pokroić w plasterki i rozdzielić na oddzielne pierścienie. Następnie podsmażyć na 2 łyżkach oleju, stale mieszając. Dodać do mięsa, po czym całość piec w gorącym piekarniku. Podczas pieczenia, mięso obracać i polewać wrzącym sosem, uzupełniając go w miarę potrzeby wodą. Mięso pieczemy w zaleźności od jego wagi licząc 2 godziny na każdy kilogram. Sos z pieczeni zmieszać z bulionem, dodać wino i zagęścić mąką ziemniaczaną. Zagotować, cały czas mieszając, przetrzeć przez sito i doprawić do smaku. Podawać z sosem i zieloną fasolką szparagową.
Karkówka pieczona na kapuście z ananasem
Składniki:
– 1,5 kg karczku bez kości
– 800 g kapusty kiszonej
– 2 jabłka
– 1 puszka ananasa
– 1/2 łyżki smalcu
– sól, pieprz, majeranek, tymianek
– kminek
– cebula i czosnek
Przygotowanie:
Mięso umyć i osuszyć papierowym ręcznikiem. Natrzeć przyprawami: sól, pieprz, majeranek, tymianek. Mięso włożyć do lodówki na 2 godz. Rozgrzać smalec na patelni, obsmażyć mięso ze wszystkich stron. Kapustę odcisnąć, lekko posiekać na mniejsze części. Cebulę i czosnek posiekać na talarki. Dodać do kapusty. Ananasa i jabłka pokroić na mniejsze kawałki. Kapustę zalać sokiem z ananasa. Kapustą i owocami obłożyć mięso, piec około 2 godz. w nagrzanym do 200 st. C piekarniku.
Pieczeń z łopatki
Składniki:
– 1,5 kg łopatki wieprzowej
– 3 ząbki czosnku
– 3 łyżki oleju
– 1,5-2 łyżeczki przyprawy uniwersalnej
– 1 łyżeczka tymianku
– 1 łyżeczka estragonu
– 1 łyżeczka majeranku
– 1/2 łyżeczki papryki ostrej
– 1/2 łyżeczki papryki słodkiej
– sól i pieprz
Przygotowanie:
Przygotować marynatę: olej dokładnie wymieszać z przyprawami: majerankiem, tymiankiem, estragonem i papryką, dodać uniwersalnej przyprawy do mięs oraz sól i pieprz. Mięso umyć i osuszyć, a następnie ostrym nożem zrobić w nim małe nacięcia na czosnek. Łopatkę natrzeć marynatą i naszpikować czosnkiem, wkładając kawałki w przygotowane nacięcia. Mięso odstawić do lodówki na 1 godz., a najlepiej na całą noc. Zamarynowane mięso umieścić w rękawie do pieczenia, odczekać ok. 1 godz., a gdy mięso osiągnie temperaturę pokojową, szczelnie zawiązać rękaw i włożyć do rozgrzanego piekarnika. Piec 15 min. w temperaturze 220 st. C, a następnie około 1,5 godz. w 180 st. C. Pod koniec pieczenia rękaw rozciąć, aby wierzch łopatki mógł się zrumienić. Po upieczeniu odczekać z 10 min., aby mięso ponownie wchłonęło soki, jakie z niego wypłynęły w trakcie pieczenia i dopiero wtedy kroić.