Szybkie wybielanie zębów – estetyka i bezpieczeństwo
Myślisz, że szybkie wybielanie zębów to mit? Obawiasz się, że nawet, jeśli podczas jednej wizyty u stomatologa uzyskasz pożądany efekt kolorystyczny, to nie będzie to bezpieczne wybielanie zębów? Że szkliwo zostanie uszkodzone lub efekt będzie tylko tymczasowy? Na szczęście się mylisz. Pod warunkiem, że Twój dentysta zastosuje do wybielania niebieskie światło wysokiej częstotliwości emitowane przez lampę do wybielania.
Szybkie wybielanie zębów – mit czy hit?
Zdecydowanie hit. Naprawdę możemy wybielić zęby podczas jednej wizyty u stomatologa. Chociaż zabieg jest uważany za kosmetyczny, to należy przeprowadzić go w gabinecie lekarskim u doświadczonego lekarza. Zabieg trwa mniej niż godzinę, a dzięki temu, że stomatolog używa preparatów wybielających o wyższym stężeniu substancji czynnej, niż w przypadku wybielania w domu lub u kosmetyczki, wystarczy jedna wizyta.
Przeciwwskazania do zabiegu
Wybielanie zębów lampą nie jest jednak przeznaczone dla każdego. Przeciwwskazaniem są np. choroby ogólnoustrojowe, do których zaliczymy nowotwory, epilepsję czy cukrzycę. Również dzieci poniżej 16 roku życia nie będą mogły skorzystać z zabiegu. Kobiety w ciąży powinny powstrzymać się od wybielania zębów do czasu porodu. Wynika to przede wszystkim z profilaktyki i z faktu, że nikt nie przeprowadził badań, czy substancje wykorzystywane w zabiegu mają jakikolwiek wpływ na dziecko, chociaż jest to wysoce nieprawdopodobne. Osoby z nadwrażliwością zębów i dziąseł także nie zakwalifikują się do szybkiego wybielania zębów.
Kolejną grupą przeciwwskazań są choroby jamy ustnej i stany zapalne. Zaliczymy do nich próchnicę z dużymi ubytkami, afty czy odsłonięte szyjki zębowe. W przypadku licznych wypełnień na przednich zębach i trudnych przebarwień stomatolog poleci inne metody poprawienia wyglądu zębów, jak licówki czy korony.
Wybielanie zębów powinno być poprzedzone zabiegiem higienizacji i usunięciem kamienia.
Bezpieczne wybielanie zębów, czyli jak uniknąć powikłań
Niektóre osoby skarżą się na nadwrażliwość zębów po wybielaniu. Nie jest to powikłanie, jednak następnym razem, gdy zdecydujemy się na zabieg, powinniśmy wybrać wybielanie zębów lampą Beyond. Emituje ona niższą temperaturę niż inne lampy, więc nie podrażnia nerwów. Można rozjaśnić tą metodą zęby o kilka do kilkunastu odcieni.
Zabieg rozpoczyna się od zabezpieczenia dziąseł płynną żywicą. Zakłada się również ochronne okulary na oczy pacjenta. Na zęby nakłada się substancję wybielającą, jest to nadtlenek wodoru wymieszany z substancją zabezpieczającą zęby przed wrażliwością, i naświetla zęby zazwyczaj trzy razy po dziesięć, piętnaście minut. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń z pacjentem odnośnie do pożądanego efektu. Między naświetlaniami zęby zostaną wypłukane z poszczególnych warstw preparatu przez lekarza. Tak wykonany zabieg jest bezpieczny dla pacjenta i jego zębów.
Kolor będzie się jeszcze stabilizował przez dziesięć do czternastu dni po zabiegu, więc, aby uniknąć powikłań, należy zastosować się do wskazań lekarza, a te będą dotyczyć przede wszystkim higieny i diety. Przez pierwsze 48 godzin stosujemy dietę wyłącznie białą, a przez kolejne dni unikamy wszystkiego, co może zabarwić zęby. Będzie to barszcz i buraki, czerwone wino, kawa, herbata etc. Najlepiej w tym okresie również zrezygnować z palenia papierosów.