Sztuka wychowania

13 marca 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wychowanie dziecka jest jednym z najtrudniejszych zadań w życiu. Przyszli rodzice borykają się z dylematami jak wychowywać swoją pociechę. Z jakich sposobów i technik korzystać, by dziecko było szczęśliwe i grzeczne? Często zastanawiają się także skąd czerpać wiedzę, o tym jak pokazywać maluchowi, co jest dobre, a co złe.

Couple giving two young children piggyback rides smiling

Wychowanie dziecka i opieka nad nim jest nieustanną pracą, od której nie ma urlopu i która wymaga od nas ogromnej odpowiedzialności i całkowitego poświęcenia. Istnieje wiele metod wychowawczych. Dlatego też rodzice stają przed bardzo trudnym wyborem – jak działać, by dziecko wyrosło na przyzwoitego człowieka?

Świeć przykładem

Jak skutecznie wpajać dziecku odpowiednie wzorce? Przede wszystkim wychowywać musimy świadomie. Konieczne jest, byśmy zdawali sobie sprawę z tego jak nasze działania wpływają na zachowanie malucha. Jeżeli obierzemy konkretny tor, nasze postępowanie będzie intencjonalne, uporządkowane i spójne, to będziemy w stanie efektywnie oddziaływać na rozwój intelektualny, emocjonalny oraz osobowościowy dziecka. Sukces wychowawczy osiągniemy tylko wtedy, gdy będziemy pamiętali o systematyczności, kontroli i konsekwencji, przy jednoczesnym zachowaniu swobody dziecka.
Sposobów wychowania jest wiele. – Musimy jednak pamiętać, że dla dziecka rodzic jest najważniejszą osoba w życiu. I to właśnie on swoim postępowaniem, zmaganiami z rzeczywistością daje przykład i wzorce, które dziecko będzie powielało. Pociecha w trakcie rozwoju chłonie i naśladuje wszystko, co napotyka w swoim otoczeniu. Dlatego tak istotne jest dawanie dobrych wzorców i utrwalanie odpowiednich nawyków – mówi Katarzyna Szczodrzyńska, współzałożyciel portalu AchTeDzieciaki.pl. 

Warte uwagi

Poza dawaniem dobrego przykładu, co jest kluczowym zadaniem każdego rodzica, możemy zastosować również metodę kar i nagród. Kary mają na celu pozbycie się złych zachowań, natomiast nagrody utrwalenie dobrych. Nie możemy jednak zapominać o tym, że dziecko musi wiedzieć, za co jest karane, a za co nagradzane. Ważne jest również to, że nagrody powinny dominować, a kary nie mogą być zbyt surowe. Możemy korzystać również z metody polegającej na wyjaśnianiu, argumentowaniu i tłumaczeniu. Sposób ten sprawdza się przede wszystkim wobec starszych dzieci. – Warto również budować aktywność dziecka, inspirować je, mobilizować do działania, wyznaczania celów i realizacji marzeń – dodaje  Katarzyna Szczodrzyńska, współzałożyciel portalu AchTeDzieciaki.pl. . Dobrze jest wyraźnie pokazywać aprobatę lub dezaprobatę dla konkretnych zachowań dziecka. Konieczne jest, byśmy przekazywali swoim pociechom wiedzę na temat tego jak powinny się zachowywać i udzielać wskazówek dotyczących postępowania.

Namierzyć informacje

Gdzie zazwyczaj szukamy informacji na temat tego, jak radzić sobie z dzieckiem? Niejednokrotnie korzystamy z porad dziadków, innych rodziców, psychologów i specjalistów z zakresu opieki nad dziećmi. Do swojej biblioteczki dokładamy książki, poradniki i magazyny dotyczące wychowania. Czerpiemy również wiedzę i pomysły z programów telewizyjnych oraz portali internetowych. – Jednym ze sposobów na uczenie się tego, jak być rodzicem, jest korzystanie z naszego portalu. Staramy się wspomagać rodziców w zakresie różnorodnych czynności związanych ze staraniem się o dziecko, a także jego wychowaniem – od noworodka do nastolatka. Przekazujemy wyspecjalizowaną i spersonalizowaną wiedzę. Dostarczamy informacje niezbędne do zapewnienia jak najlepszej opieki – mówi Katarzyna Szczodrzyńska, współzałożyciel portalu AchTeDzieciaki.pl. 

 

 podpis artykuł

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Wystrój wnętrza
Ja zmieniam właśnie wystrój na błękit i biel, trochę w stylu marynistycznym, trochę prowansalskim.
Gdzie kupujecie ubrania?
Kupuję w galeriach, ale tylko na wyprzedażach.
Herbata owocowa dobrej jakości
Ja lubię zielone herbaty smakowe, z dodatkiem egzotycznych owoców....
Holter ciśnienia - badanie
Powinno się monitorować takie problemy, niezależnie od wdrożonego leczenia...