Odpowiedzialna przyszła mama | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Odpowiedzialna przyszła mama

13 marca 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Każda przyszła mama chce jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie swojego nienarodzonego jeszcze dziecka. Co należy zrobić, by odpowiedzialnie i świadomie przejść przez ten niezwykły czas oczekiwania na narodzenie nowego członka rodziny? Podstawą jest przestrzeganie kalendarza badań prenatalnych, a także zdrowe odżywianie i odpowiednio dobrana aktywność fizyczna.

ciaza

W prawidłowo przebiegającej ciąży zdrowie ciężarnej i jej dziecka powinno być kontrolowane przez położnika około 10-15 razy. Badania prenatalne mają ocenić stan zdrowia maluszka, zdiagnozować ewentualne choroby i wady rozwojowe. Co ważne, dzięki wczesnemu wykryciu problemów, możliwe staje się równie wczesne wprowadzenie leczenia – jeszcze zanim dziecko przyjdzie na świat.

Krok po kroku

Badanie USG kobieta ciężarna powinna wykonać co najmniej cztery razy. Po raz pierwszy – do dziesiątego tygodnia ciąży. Badanie to przede wszystkim potwierdza ciąże, określa czy zarodek jest prawidłowo umiejscowiony, informuje o ilości zarodków, a także określa czy rozwój na tym etapie przebiega prawidłowo.
W pierwszym trymestrze ciąży oznacza się także grupę krwi i czynnik Rh, jeśli nie zostało to zrobione dotychczas. Wykonuje się ogólne badanie krwi i moczu, sprawdza poziom TSH oraz glukozy. Krew bada się również m.in. pod kątem przeciwciał anty Rh, przeciwciał anty-TPO oraz wirusa HIV. Przeprowadza się też badanie w kierunku toksoplazmozy, cytomegalii i różyczki.
Kolejne badanie USG robi się pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży. Ustala się wtedy termin porodu, sprawdza czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo, ocenia czynność serca. Poza tym w drugim trymestrze ciąży powtarza się badanie poziomu cukru, ogólne badanie moczu i morfologię krwi.
Kolejne badanie USG, które wykonuje się między 18 a 23 tygodniem ciąży, pozwala na rozpoznanie ewentualnych defektów w budowie płodu. Bardzo dokładnie badany jest mózg, serce, kręgosłup, kończyny, twarz, narządy klatki piersiowej i jamy brzusznej maluszka. Można określić również płeć dziecka.
Czwarte badanie USG przeprowadza się około 30 tygodnia. Mierzy się wówczas poszczególne części ciała, szacuje wagę dziecka, sprawdza poprawność ruchów i ocenia narządy wewnętrzne. Miesiąc przed planowanym porodem wykonuje się ostatnie badania: morfologię, badanie moczu, WR i HBs.

Po prostu zdrowo

Odpowiednie odżywianie podczas ciąży, tak jak i regularne badania, ma ogromne znaczenie. Od samego początku przyszłe mamy powinny wybierać świeże, naturalne produkty. Niewskazane jest przyjmowanie witamin i składników mineralnych w tabletkach, ich zbyt duża ilość może okazać się szkodliwa. Przyjmowanie jakichkolwiek leków powinno być skonsultowane z lekarzem.
Po jakie produkty należy sięgać? – Po pierwsze, w diecie muszą znaleźć się produkty, które dostarczają energię i błonnik, takie jak pełnoziarniste pieczywo czy brązowy makaron i ryż. Nie może zabraknąć również mięsa, ryb, jaj, orzechów, roślin strączkowych, mleka i jego przetworów, które są źródłem białka, a także żelaza i wapnia. By zapewnić odpowiednią ilość witamin i minerałów na talerzach muszą znaleźć się świeże owoce i warzywa. Dobrze jest ograniczyć ilość spożywanych tłuszczów zwierzęcych i cukru – mówi Katarzyna Szczodrzyńska, współzałożyciel portalu AchTeDzieciaki.pl. Trzeba pamiętać, że niezwykle ważny dla rozwoju dziecka jest kwas foliowy. Jego źródłem są ciemnozielone warzywa, szparagi czy pełnoziarniste produkty zbożowe.
Czego unikać? Surowego lub niedogotowanego mięsa, serów pleśniowych, surowych owoców morza i ryb, surowych jaj. Lepiej zrezygnować również z mocnej herbaty i kawy.

Czy aktywność fizyczna w ciąży jest dobrym pomysłem? – Regularne ćwiczenia są bardzo istotne. Poprawiają krążenie krwi, kondycję, dobrze wpływają na zdrowy sen, zwalczają uczucie zmęczenia i eliminują stres. Ponadto pozwalają przygotować się do porodu i dobrze wpływają na bóle pleców, obrzęki i zaparcia, z którymi zmagają się przyszłe mamy – mówi Katarzyna Szczodrzyńska, współzałożyciel portalu AchTeDzieciaki.pl.  Jaki sport zaleca się w ciąży? Dobrym i bezpiecznym rozwiązaniem jest pływanie, aerobik wodny, spacery, fitness dla kobiet w ciąży, joga, pilates czy jazda na rowerze stacjonarnym.

podpis artykuł

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Woda z dystrybutora
Jak woda stoi w plastikowym baniaku w temp. kilkunastu stopni, to w końcu przyjmuje...
Czy korzystaliście kiedyś z samocho…
Niestety małe warsztaty nie mają aut zastępczych, a ja korzystam tylko z usług takich...
Dane w chmurze
Kiedyś te dane z chmury wyciekną i dopiero będzie afera....
Makijaż dla amatorki
Szybki makijaż opanowalam do perfekcji, chociaż nigdy się go nie uczyłam....