URODA I ZDROWIE

Szkółki pływania dla niemowląt, czyli kiedy możemy zacząć chodzić z dzieckiem na basen

31 sierpnia 2012, dodał: truskawwwka

Zapisanie się do szkoły pływania dla niemowląt to ogromnie przeżycie to ogromne przeżycie nie tylko dla rodziców i dziecka, ale nawet i dla biernego obserwatora.

Na początek słowo wyjaśnienia. Termon „pływanie niemowląt” nie jest do końca precyzyjny.-Po pierwsze, maluchy nie pływają w potocznym rozumieniu tego słowa, ani też nie są, z oczywistych względów, uczone pływania jakimś konkretnym stylem. Ale jakoś trzeba było nazwać tę formę aktywności ruchowej niemowląt w wodzie i taka nazwa się utarła- mówi Iwona Turant, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pływania Niemowląt (PSPN) i właściciel Szkoły Pływania Wodniś w Łodzi.

Warto też wspomnieć, że „niemowlę” z pediatrycznego punktu widzenia to dzieci od 1. do 12. miesiąca życia. Jeśli chodzi o pływanie niemowląt obejmuje dzieci od 3. miesiąca życia do 4 lat. Odpowiedni wiek nie jest jednak biletem wstępu na basen.

-Przed przystąpieniem do kursu każde dziecko powinno otrzymać zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do zajęć w wodzie- podkreśla ekspert PSPN. Wprawdzie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 2001r. dopuszcza podpisane przez rodzica oświadczenie, ale według Iwony Turant przed pierwszą wizytą na basenie młody pływak powinien odwiedzić lekarza.-Ważne jest też , aby niemowlę, które ma rozpocząć swoją przygodę z dużą wodą trzymało sztywno główkę. Jest wtedy możliwość zaproponowania większej liczby różnorodnych ćwiczeń, a rodzice towarzyszący dzieciom w wodze czują się pewniej.

Zajęcia prowadzone są w różnych grupach wiekowych ( najczęściej 3.-12. miesiąc życia, 1.-2. rok, 2.-4. rok) i trwają pół godziny. Dzieci rozwijają się jednak w różnym tempie, mają też różne predyspozycje do zajęć w wodzie. Dlatego zdarza się, że młodsze dzieci ćwiczą w starszych grupach i na odwrót. Każdy instruktor dobrze zna swoich podopiecznych i doradza rodzicom odpowiednią grupę. Podczas zajęć wykorzystywana jest szeroka gama pomocy i zabawek, co sprawia, że nie są one monotonne , pomagają zmotywować dzieci do wykonywania ruchów lokomocyjnych wodzie.

-Rozdzielenie dziecka z rodzicem za każdym razem wywołuje niepokój- postrzega Iwona Turant.- Dlatego zawsze w wodzie towarzyszy dziecku jeden z rodziców bądź jakiś inny dorosły opiekun. Ważne jest, by dziecko dobrze znało tę osobę, bo tylko wtedy będzie czuło się bezpiecznie i chętnie wykona ćwiczenia.

Kiedy najlepiej rozpocząć zajęcia na pływalni?

Niemowlę w wieku 2-3 miesięcy nadal ma odruch z okresu płodowego wstrzymywania oddechu, dzięki któremu po zanurzeniu nie otwiera ust i nie połyka wody. Odruch ten utrzymuje się do 6.-8. miesiąca. Na takie zachowanie niemowlęcia wpływa również budowa gardła i krtani oraz oddychanie przez nos . W związku z tym najlepiej , jeśli niemowlę zacznie uczęszczać na zajęcia na pływalni ok. 3 miesiąca życia- mówi dr n. med. Alicja Karney, specjalista pediatrii z Instytutu Matki i Dziecka.

Przeciwwskazania do udziału w zajęciach:

-ostre infekcje dróg oddechowych, przewodu pokarmowego,

-nawracające zakażenia i przewlekłe choroby  układu moczowego,

– nawracające zapalenia ucha środkowego,

-nasilony refluks żołądkowo-przełykowy,

-niektóre przewlekłe choroby układu oddechowego (wady układu oddechowego,  mukowiscydoza, ciężka astma oskrzelowa),

– niektóre choroby skóry( nasilone atopowe zapalenie skóry, zmiany ropne, grzybice skórne, opryszczka),

-uczulenie na ozon.

Nie powinno się też chodzić na basen przez kilka dni po przebyciu infekcji oraz, gdy widzimy ,że dziecko ma gorsze samopoczucie danego dnia (np. po szczepieniu, w czasie ząbkowania). Aby dziecko miało komfort w trakcie zajęć powinno być nakarmione ok. 2h wcześniej.

Źródło: Poradnik Apteczny, II/ 2010

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Szkółki pływania dla niemowląt, czyli kiedy możemy zacząć chodzić z dzieckiem na basen

  1. avatar baseniarz pisze:

    polecam baseny z filtracją nie chlorem ale szkłem – w gliwicach bodaj taki jest – niemal zero chloru drażniącego w wodzie

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Soki warzywne
najlepiej pic sok z buraka albo sok pomidorowy z "Polskich Pomidorów" https://polskiepomidory.com.pl tłoczone na zimno...
Cera naczynkowa - jak zadbać?
Ja mam cerę naczynkową, która najbardziej polubiła:nawilżającą emulsję do mycia z Vianka, woda...
Znamiona melanocytowe - warto usuwa…
tak, jestem już po zabiegu i tak jak pisałaś laser nie boli. dobrze,...
Jak uwieść faceta, który unika kobi…
Ja nie upierałabym się przy kimś tak dziwnym... Po 30-tce i nie miał dziewczyny?...