Szkodliwe skutki nadmiaru sodu, czyli dlaczego warto solić mniej?
To co jemy ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz stan organizmu. Wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Niestety, mimo tej wiedzy często popełniamy błędy w codziennej diecie. Jednym z tych, który dotyczy większości z nas jest nadmierne spożywanie soli. Warto więc wiedzieć w jaki sposób możemy ją ograniczyć.
Sód – sprzymierzeniec czy wróg?
Sód to niezwykle ważny dla naszego organizmu pierwiastek, który zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie. Ma on wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego, reguluje gospodarkę wodną w organizmie oraz pomaga utrzymać prawidłową pracę serca i odpowiednie ciśnienie krwi. Niedobór sodu może więc poważnie zaburzyć najważniejsze funkcje naszego organizmu. Niestety, jego nadmiar również może mieć katastrofalne skutki. Wśród nich wymienić możemy między innymi zatrzymywanie wody w organizmie, zbyt wysokie ciśnienie krwi, zwiększone ryzyko wystąpienia udaru mózgu czy raka żołądka. Właśnie dlatego tak ważnym jest przestrzeganie norm spożycia sodu. Specjaliści zgodnie uważają, że spożycie sodu przez osoby dorosłe powinno wynosić 1500 mg (1,5 g)/dobę. Warto w tym miejscu określić, że 1 gram sodu to około 2,5 grama soli kuchennej, która jest głównym źródłem tego pierwiastka.
Za dużo soli każdego dnia
W dzisiejszych czasach niedobór sodu raczej nam nie grozi. Nie tylko mamy bowiem dostęp do soli, którą używamy obficie każdego dnia, ale również, co gorsze, spożywamy ją nawet o tym nie wiedząc. Sól znajduje się bowiem w wędlinach, gotowych daniach, wielu mieszankach przypraw oraz setkach innych produktów, które chętnie kupujemy i spożywamy każdego dnia. Skutkiem tego prawie każdy z nas może paść ofiarą negatywnych skutków nadmiaru sodu. Warto mieć tego świadomość i zastanowić się nad wyrzuceniem solniczki ze swojej kuchni. Choć brzmieć może to nieco absurdalnie z roku na rok rośnie liczba osób, które soli nie używają lub robią to jedynie okazjonalnie.
W jaki sposób zmniejszyć spożycie sodu?
Jak widać, negatywne skutki nadmiaru sodu są naprawdę poważne. Warto więc zastanowić się w jaki sposób możemy wyeliminować sól z naszego codziennego jadłospisu. Pomocne mogą okazać się porady dietetyka, który dzięki swojej wiedzy może udzielić nam konkretnych wskazówek. Wśród nich znajdzie się na pewno zalecenie by zmienić sposób przyprawiania potraw. To bardzo proste rozwiązanie, które dodatkowo pozwala odkryć nowe smaki. W kuchniach większości z nas najczęściej używanymi przyprawami jest sól i pieprz. Tymczasem na półkach sklepowych możemy znaleźć ich znacznie więcej! Zastąpienie soli ziołami takimi jak chociażby bazylia, oregano czy aromatyczny majeranek jest więc w zasięgu każdego z nas. Początkowo, przyzwyczajeni do intensywnego słonego smaku możemy być nieco rozczarowani smakiem potraw, jednakże z czasem docenimy bogactwo smaków i naturalnych aromatów. Wiele dietetyków radzi również zmienić sposób przyrządzania posiłków na taki, który pozwala zachować ich naturalny smak. Dobrym rozwiązaniem jest gotowanie na parze, które w przeciwieństwie do gotowania w pełnym zanurzeniu nie pozbawia warzyw koloru, smaku i cennych witamin.
Podsumowując, nadmiar sodu w organizmie może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia, samopoczucia i wyglądu. Z tych właśnie powodów warto nauczyć się gotować zdrowo i smacznie bez jej używania. Osoby, którym to się udało przekonują, że wcale nie musi to być trudne.