Syrop z młodych pędów sosny | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Syrop z młodych pędów sosny

20 kwietnia 2018, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Początek maja to najlepszy czas na wykorzystanie darów Matki Natury. Można wtedy wzbogacić domową apteczkę o takie rarytasy jak syrop z młodych pędów sosny, nalewkę na zielonych orzechach lub sok z młodej pokrzywy.

Kopalnią wiedzy w tej dziedzinie stała się dla mnie książka Łukasza Łuczaja – „Dzika kuchnia”. Książka fascynująca w swojej prostocie i zarazem zmuszająca do zastanowienia nad tym dlaczego w codziennym pędzie nie dostrzegamy, jak wiele bogactw mamy na wyciągnięcie ręki, a płacimy za nie niemałe kwoty w sklepach z tzw. zdrową żywnością.

Poniższy przepis, na ten doskonały na wszelkie przeziębienia i nieżyty górnych dróg oddechowych syrop, przygotowałam opierając się na poradach Łukasza Łuczaja.

Syrop ma działanie wykrztuśne i bakteriobójcze.

Dawkowanie syropu z pędów sosny

Profilaktycznie: 1 łyżeczka dziennie, najlepiej rano

Podczas choroby: 3 do 4 razy dziennie po jednej łyżeczce

Składniki

  • 1 kg młodych jasnozielonych pędów sosny (zbieranych w maju)
  • 5 dag białego cukru
  • 5 dag brązowego cukru

Przygotowanie

Pędy bardzo drobno posiekać, wrzucić do dużego słoja słoika, przesypując kolejne warstwy cukrem i odstawić na tydzień, żeby pościły sok. Po tygodniu syrop odcedzić i rozlać do butelek.

Jeśli pędy sosny mają być przechowywane dłużej, trzeba je pasteryzować lub dosypać większą ilość cukru – do 20 dag. Można je też zalać alkoholem, najlepiej o stężeniu 70%.

Jak pisze w „Dzikiej kuchni” Łukasz Łuczaj „młode majowe gałązki sosny oraz młode męskie kwiatostany są pyszne na surowo. Zawierają bardzo dużo witaminy C. Można też dodawać je do zup i sosów. Nadają się również na sos do spaghetti, świetnie imitujący pesto Taki sos robimy zalewając drobno posiekane młode pędy oliwą i soląc do smaku (możemy też domieszać garść drobno zmielonych orzechów laskowych lub włoskich).”

Aleksandra Olczyk

Na podstawie książki „Dzika kuchnia”

To gotują Saudyjskie Wielbłądy



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...