Syndrom Kuwady – gdy Tatuś jest w ciąży

4 grudnia 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

foshydog

Ciąża to najpiękniejszy, ale i bardzo ważny rozdział w twoim życiu. Dziecko w twoim brzuchu rośnie z dnia na dzień, rozwija się jak należy, planujesz wszystko co związane z narodzinami potomka. Poranne mdłości, przybieranie na wadze, kulinarne zachcianki czy huśtawki nastroju – to tylko niewielka część dolegliwości ciążowych, jakie razem z Tobą może odczuwać … twój mężczyzna!

Syndrom Kuwady (określany czasem również jako „zespół wylęgania”) jest to właśnie zespół objawów ciążowych, które towarzyszą , podczas ciąży partnerki, ojcu dziecka. Według statystyk nie jest to wcale rzadkim zjawiskiem, ponieważ spotykać się z nim może nawet do 65% partnerów kobiet, będących w II lub III trymetrze. Nie jest to jednak zjawisko zaobserwowane wyłącznie „tu i teraz”, ponieważ znane było już w starożytnej Grecji, plemionach afrykańskich, Papui czy Nowej Gwinei. Tamtejsze rytuały polegały na tym, że mężczyzna spodziewający się potomstwa, przez okres ciąży swojej partnerki, symulował dolegliwości ciążowe, w czasie porodu kładąc się i przeżywając to samo co żona, przejmował na siebie chociaż część bólu kobiety. Zaraz po narodzinach dziecko trafiało do ojca, którego główną rolą było przecież opiekowanie się rodziną.

pregnant-woman-and-husband-650x400

Według badaczy syndrom ten zwykle pojawia się u mężczyzn, którzy są niezwykle silnie związani ze swoimi partnerkami. Wcale nie musi to oznaczać, że przypadłość ta dotyka jedynie takich osób. Niekiedy mężowie mają wrażenie, że są w pewien sposób odsunięci od swojej ukochanej, która w okresie ciąży więcej uwagi skupia na sobie i maleństwu, też może odczuwać wahania hormonalne: wyższy wskaźnik prolaktyny, niższy testosteronu.

Syndrom ten z pewnością ma swoje pozytywne aspekty. Przyszły tata może wraz ze swoją partnerką zaangażować się w kwestie związane z porodem i pojawieniem się dziecka w domu. Według psychologów dobrze, aby mężczyzna mógł mieć swój udział w takich czynnościach jak:
– Wizyty u ginekologa
– Zajęcia w szkole rodzenia
– Czytanie poradników dla przyszłych rodziców
– Zbieranie wyprawki dla dziecka

father-kissing-pregnant-belly

Aby łagodzić objawy syndromu na pewno nie należy odsuwać partnera od spraw związanych z narodzinami potomka. Warto, w tym czasie, poświęcić jak najwięcej czasu na rozmowy o obawach towarzyszących wam w tej chwili, o planach na przyszłość. Wszystkie sprawy związane z dzieckiem najlepiej rozwiązywać wspólnie. Dodatkowo udział mężczyzny w porodzie może skrócić czas jego trwania, a mężczyźnie dać możliwość satysfakcji z udziału w doświadczeniu narodzin.

 

Zobacz również:

Co to znaczy być tatą?

Jak narodziny dziecka zmieniają związek?

Rodzicielstwo bliskości – coraz bardziej trendy!



FORUM - bieżące dyskusje

Pastelowy makijaż oczu
Dla blondynek to jest dobra opcja, ale brunetki potrzebują wyrazistych makijaży...
Opalona skóra
Picie soku z marchwi powoduje też taki opalony odcień skóry...
Praca w dużej firmie a zarobki
Często takie duże firmy mają nieormowany czas pracy i za nadgodziny nikt nie płaci...
Kolczyki
Fajne są takie z dodatkiem naturalnych kamieni, np. hematytu, kwarcu itp.