Styl pin-up – kobiecy, uwodzicielski | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Styl pin-up – kobiecy, uwodzicielski

16 maja 2011, dodał: milkar
Artykuł zewnętrzny

 

Podkreślona wąska talia, figura w kształcie klepsydry, buty na wysokim obcasie, charakterystyczne loki, a wszystko to wykończone perfekcyjnym, wyrazistym makijażem, to wszystko składa się na wizerunek dziewczyny w stylu pin-up, która uchodziła za kanon piękna  we wczesnych latach XX wieku. Styl ten został na wiele lat zapomniany, ale od połowy lat dziewięćdziesiątych przeżywa wielki rozkwit, a to między innymi za sprawą piosenkarek, czy też aktorek, które sprytnie stosują go by podkreślić swoje atuty.

Historia pin-up girls sięga lat 40. i 50. XX wieku. Określano tak modelki, bądź młode, atrakcyjne dziewczyny, których rysunki i zdjęcia mężczyźni, a zwłaszcza żołnierze, przypinali na ścianach lub szafkach. Stąd też wzięła się ich nazwa, ponieważ z ang. pin-up oznacza przypiąć, powiesić. Plakaty z wizerunkami pin-up girls z okresu II wojny światowej na dobre zawładnęły wyobraźnią mężczyzn aż do końca lat 50. Przedstawiały one uśmiechnięte dziewczyny o zalotnym spojrzeniu, które ubrane były zazwyczaj w rozkloszowane sukienki lub skąpe stroje plażowe, bądź w samą bieliznę. Na zdjęciach prezentowane były często w zabawnych pozach, poprzebierane występowały w roli troskliwych pielęgniarek, czy surowych nauczycielek. Najczęściej można było spotkać je w roli Pani Kapitan Statku, bądź  plażowiczki w nieodłącznym stroju kąpielowym w kropki. Wszystkie zdjęcia miały oczywiście podtekst erotyczny, ale dziewczyny na nich prezentowane nigdy nie odsłaniały wszystkiego. Istotne było niedopowiedzenie, tajemnica, która jeszcze bardziej fascynowała i uwodziła płeć męską. Pin-up girls utożsamiane były nierzadko z grzecznymi dziewczynkami. Zawsze miały one idealnie dopasowane ubranie, w którym nic nie było przypadkowe, tak jak  bielizna, korygująca mankamenty sylwetki, pończochy, sukienki, gorsety i buty.

Pin-up girls były wzorem dla nie jednej aktorki, które często przed zrobieniem kariery w branży filmowej, same pozowały znanym fotografom. Jak na przykład Marilyn Monroe, która zaczynała jako modelka Earla Morana i to właśnie dzięki niemu rozpoczęła swoją przygodę z filmem.

 

Niestety z początkiem lat sześćdziesiątych zaczęła słabnąć moda na styl pin-up. Zanikła produkcja ilustracji i plakatów pin-upek, a ich krągłe kształty przestały zdobić okładki czasopism. Ich popularność wyparł nowy kanon piękna, którego prekursorką została Twiggy.

Styl pin-up powrócił jednak i znalazł wierne zwolenniczki wśród wielu gwiazd estrady, przez pewien okres czasu jego zwolenniczką była Christina Aguilera, czy też Gwen Stefani, która konsekwentnie kreuje swój image od wielu lat.

Wizeruek pin-up girls był bardzo charakterystyczny i dopracowany. Punktem przykuwającym uwagę była zdecydowanie figura. Dziewczyna nie była szczupła, nawet nie musiała taka być. Wielkim atutem były jej krągłości, które podkreślała swoim strojem. Zaznaczała wąską talię, a jej sylwetka przypominała kształt klepsydry. Kobiety by to osiągnąć stosowały bieliznę modelującą, która pomagała zakryć ich wszystkie niedoskonałości i jednocześnie uwypuklić atuty. Na przykład pasy do pończoch spłaszczały brzuch, wyszczuplały talię i podnosiły pośladki. Z kolei pończochy optycznie wysmuklały nogi, a wzbogacone dodatkowo szwem z tyłu dodawały jeszcze większej zmysłowosci.
W garderobie pin-up girl nie mogło zabraknąć oczywiście spódnic lub sukienek, które podkreślały doskonale wąską talię osy. Jeśli nosiła spodnie, to tylko z podniesionym stanem. Stroje dodatkowo były często uzupełnione małymi żakiecikami, obcisłymi, krótkimi sweterkami bądź gorsetami, które doskonale uwypuklały biust. Tę niezwykłą kreację dopełniały buty na wysokim obcasie, z odkrytymi palcami tak zwane peep toe.

 

Pin-up girls przywiązywały dużą wagę nie tylko do swojego stroju, ale także do makijażu i fryzury, które były nieodłącznym dodatkiem do ich wizerunku. Charakterystyczna była czarna kreska obramowująca oko, wykonana przy użyciu eyelinera, który optycznie wydłużał i podkreślał oko, żeby uzyskać jeszcze lepszy efekt doklejały dodatkowo sztuczne rzęsy. Natomiast usta podkreślały czerwoną pomadką, a do paznokci używały czerwonokrwistego lakieru.

Z kolei fryzura to duże loki, które pin-up girls często upinały wysoko oraz podkręcona grzywka. We włosy wpięte były dodatkowo kokardy, pióra bądź kwiaty.

 

Ikoną stylu pin-up girl jest niewątpliwie Bettie Page, która jest jedną z bardziej znanych modelek z tamtych czasów. Charakterystyczny jej uśmiech, czarna grzywka, zalotne spojrzenie i figura w kształcie klepsydry były wyznacznikiem jej stylu. Współczesnym zaś wzorem tego trendu jest gwiazda burleski – Dita von Teese, która jako amerykańska gwiazda stripteasu, tancerka i aktorka, konsekwentnie kreuje się na pin-up girl. Jej kobiecość podkreślają gorsety oraz pasy, które uwydatniają biust i akcentują talię. Natomiast figurę klepsydry osiąga dzięki spódnicom, sukienkom i małym płaszczykom w kształcie klosza. Natomiast swoją niezwykle porcelanową cerę podkreśla makijażem z lat 50., co daje perfekcyjny efekt.

 

Moda na pin-up powróciła za sprawą wielu aktorek, piosenkarek i modelek, które wyglądają, jakby pochodziły z tamtych czasów. Doskonałym przykładem jest modelka Bernie Dexter, która słusznie uznawana jest za następczynię wielkiej prekursorki tego stylu Bettie Page.

Obecnie elementy stylu pin-up wykorzystują fanki muzyki rockabilly, które nadają mu jeszcze bardziej odważnego i mocniejszego charakteru, przez wzbogacenie swojego ciała licznymi barwnymi tatuażami, które znakomicie komponują się z rozkloszowanymi sukienkami w groszki, gorsetowymi topami, koszulami w kratkę wiązanymi pod biustem i koronkową bielizną. Nie boją się one eksperymentować ze strojem, są pewne siebie, świadome swojego ciała i lubią podkreślać swoje atuty, przez co są bardzo kobiece, , zmysłowe, a ich wdziękowi nie oprze się na pewno niejeden mężczyzna.

Źródło: www.rly.pl, www.repka.pl, www.londynek.pl, www.kobieta.wp.pl.

Zobacz również:

  1. Skąd się biorą dowcipy o blondynkach?
  2. Japan style: jak ubierają się japońskie dziewczyny
  3. Styl Lolita Fashion: przyjmie się w Polsce?
  4. Jakie biusty lubią mężczyźni?

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz