Stożek rogówki – co to jest i jak się leczy?
Wzrok jest naszym najważniejszym zmysłem i wiele osób nie wyobraża sobie bez niego żyć, jednak jeśli zaczynają pojawiać się problemy, to nie można tego ignorować. Niektóre schorzenia potrafią być ostre w swoim przebiegu i doprowadzić do utraty wzroku. Jedną z takich przypadłości jest stożek rogówki, który należy leczyć u specjalistów. Na czym polega i jak się objawia?
Jak się objawia?
Jest to choroba degeneracyjna i niezapalna. Zmiany, jakie powoduje, prowadzą bezpośrednio do ścieńczenia i uwypuklenia rogówki. Wówczas przybiera ona kształt stożka. W większości przypadków dotyczy ono obu oczu, ale zazwyczaj jest asymetryczne i niejednakowe, przez co drugie oko ma prawidłową ostrość wzroku z nieznacznym astygmatyzmem. Choroba jest wynikiem paracentralnego lub centralnego ścieńczenia istoty właściwej rogówki, uwypuklenia jej szczytu i nieregularnego astygmatyzmu.
Pierwsze oznaki, jakie daje stożek rogówki to zniekształcony i niewyraźny obraz przy jednocześnie rozwijającej się krótkowzroczności i astygmatyźmie. Pacjenci często przychodzą po zmianę mocy w okularach, ponieważ widzenie ulega pogorszeniu lub poprawie. Stożek rogówki potrafi rozwijać się przez 10-20 lat, a potem dochodzi do nagłego zatrzymania zmian. Jeśli chodzi o przebieg, to jest naprawdę zróżnicowany, ponieważ są pacjenci, którzy mają to samo stadium choroby przez wiele lat, a są przypadki, gdy rozwija się szybko lub sezonowo pogarsza się.
Gdy schorzenie osiągnie zaawansowane stadium, to powstałe w kształcie stożka wybrzuszenie może doprowadzić nawet do pęknięcia miejscowego w błonie oka i doprowadzić do wycieku cieszy wodnistej, która znajduje się w przedniej komorze, wprost do samej rogówki. W takim momencie odczuwany jest ból, mocne zamglenie widzenia i zabarwienie rogówki o kolorze mlecznobiałym.
Do najczęstszych objawów możemy zaliczyć:
- pogorszenie widzenia w nocy
- nadwrażliwość na światło
- rozmywanie obrazu i widzenie mnogie
- stale pogarszający się wzrok i pogłębienie wady
- zaczerwienienie oczu
- swędzenie wokół oczu
- efekt halo wokół źródła światła
Jak można wyleczyć stożek rogówki?
Przede wszystkim należy udać się do lekarza okulisty, który zdiagnozuje chorobę i oceni stopień zaawansowania. Po prawidłowym rozpoznaniu może zostać wdrożone leczenie stożka rogówki. Pacjentom we wcześniejszych stadiach dopasowuje się twardsze i gazoprzepuszczalne soczewki – RGP, które umożliwiają ostre widzenie i dopasowują się do kształtu rogówki. Ich głównym zadaniem jest korygowanie wzroku, jednak nie powstrzymują choroby.
Najbardziej skuteczną metodą jest zabieg chirurgiczny włącznie z przeszczepem rogówki. Jest to bardzo bezpieczny i skuteczny sposób, który polega na usunięciu rogówki pacjenta i wszczepieniu tej od wyselekcjonowanego dawcy. Nie ma na szczęście konieczności wykonywania próby krzyżowej krwi, ponieważ rogówka nie posiada ukrwienia.
Jeśli zauważasz u siebie zmiany i podejrzewasz, że coś nieprawidłowego dzieje się z Twoim wzrokiem, to nie lekceważ tego i koniecznie zgłoś się do specjalisty, który zdiagnozuje przyczynę i doradzi skuteczne leczenie.