Stacja uzdatniania wody – dlaczego warto?

2 września 2021, dodał: Marta Dasińska
Artykuł zewnętrzny

Twarda woda źle oddziałuje na zdrowie człowieka, a także powoduje osadzanie się kamienia, zmniejsza wydajność instalacji wodnej, skraca żywotność pralek czy zmywarek, a także utrudnia sprzątanie i wysusza skórę. W znaczącym stopniu wpływa też na koszty życia i naraża nas na dodatkowe wydatki. Jedną z metod walki z twardą wodą jest montaż zmiękczacza wody.

 

Jesień to czas kiedy domach często remontuje się lub instaluje nowe piece grzewcze. Każda instalacja grzewcza z czasem wymaga remontu z powodu wyeksploatowania kotła czy korozji grzejników. Jednak bardzo często sami chcemy coś w niej zmienić, przejść na mniej kłopotliwy w obsłudze rodzaj ogrzewania, obniżyć koszty ciepła, czy po prostu zmienić grzejniki na nowe, lepiej pasujące do wyremontowanych wnętrz. Podstawą każdego udanego remontu i modernizacji jest przemyślenie nie tylko tego, co i w jaki sposób chcemy zmienić, ale w pierwszym rzędzie dlaczego chcemy to zrobić i jakich efektów oczekujemy.

Robiąc remont instalacji czy wymieniając rury warto pomyśleć o także wodzie. W wodzie często bowiem mamy do czynienia z dużą ilością żelaza, czy soli wapnia i magnezu, które wywołują kamień osadzający się potem w postaci kamienia kotłowego i w instalacji i w rurach oraz grzałkach naszych urządzeń AGD. Czynnikiem sprawczym takiego wytrącenia jest proces gotowania, podgrzewania, występowania gorącej pary wodnej. Kamień kotłowy pojawia się w urządzeniach, naczyniach i zbiornikach, w których gotowana jest twarda woda. Osadza się on na wewnętrznych ściankach kotłów, czajników, garnków i bojlerów oraz na innych elementach podgrzewających wodę. Kamień kotłowy drastycznie obniża efekty eksploatacyjne i podwyższa koszty dostarczonej energii, powoduje też problemy z przepływem czego efektem jest spadek ciśnienia wody w kranie.

Na skutek reakcji detergentów i środków myjących z nierozpuszczalnymi solami zawartymi w twardej wodzie praktycznie nie dochodzi do wytwarzania piany, zatem ich wydajność znacznie spada. W dodatku powstaje bardzo nieestetyczna warstwa osadu. Twarda woda wpływa też niekorzystnie na kondycję włosów i skóry, powoduje ich przesuszenie i łamliwość. Skóra może być zaczerwieniona, podrażniona i łuszcząca się. Na te problemy narażone są zwłaszcza małe dzieci i osoby z nadwrażliwością skóry. Użytkowanie twardej wody sprawia również, że zużywamy więcej kosmetyków, mydeł, płynów do kąpieli, a ich nadmierna obecność też ma niekorzystny wpływ na skórę. Problemem jest ponadto wpływ twardej wody na smak i zapach nie tylko samej wody, ale też przygotowywanych potraw. Problem kamienia wpływa zatem na koszty ekonomiczne i zdrowotne, ale jest też szkodliwe dla środowiska, dlatego w trosce nie tylko własny portfel, ale również o naturę, warto walczyć z twardością wody.

Jakość wody ma ogromny wpływ na nasze życie i nie jest to żadna przesada. To wszystko dlatego, że z wodą mamy do czynienia na co dzień – od rana do wieczora towarzyszy nam często niezauważana i pomijana. Pijemy ją, spożywamy w formie potraw, kąpiemy się, sprzątamy, pływamy, prasujemy. Zakamieniona woda to problem, który można rozwiązać na wiele sposobów. Mechaniczne usuwanie bardzo często jest mozolne i obarczone ryzykiem uszkodzenia powierzchni. Przy projektowaniu remontu warto zatem zainwestować w profesjonalny zmiękczacz wody. Ochronimy tym samym nie tylko nasze rury i grzejniki ale także zaoszczędzimy na ogrzewaniu oraz ochronimy pralkę czy zmywarkę przed osadzaniem się na grzałkach kamienia. Zmiękczacz wody pozwala w szybki sposób uporać się z twardością wody i jej skutkami ubocznymi. Zmiękczacz wody to urządzenie, którego głównym zadaniem jest wymiana zawartych w wodzie związków odpowiedzialnych za jej twardość.

 

Warto zadbać o jakość wody, ponieważ to nieodłączny element naszego życia, z którym mamy wielokrotnie styczność każdego dnia. Zmiękczanie wody przyczynia się do sporych oszczędności w domowym budżecie. Poczynając od zmniejszeniu ilości zużywanych produktów piorących i myjących, przez brak zastosowania specjalnych odkamieniaczy czy soli zmiękczających do zmywarki. Brak trudno usuwalnego osadu na armaturze łazienkowej, takiej jak powierzchnie wanny czy prysznica to także oszczędność czasu oraz kosztów na środki chemiczne. Dla osób o wrażliwej skórze zmiękczacz wody jest jednym z najlepszych sposobów na rozwiązanie problemów dermatologicznych. Miękka woda jest idealna do kąpieli, dzięki niej nasza skóra stanie się miękka i aksamitna, a włosy jedwabiste. Zużyjemy mniej szamponu czy żelu pod prysznic , gdyż wszystkie kosmetyki lepiej się pienią w miękkiej wodzie. Kremy i balsamy też się lepiej wchłaniają się na skórze, która jest miękka i aksamitna. Także pranie źle znosi twardą wodę, łatwiej się niszczy i zużywa. Zmiękczanie wody to proces cenny także z uwagi na jakość wody pitnej. Czysta woda w kuchni to lepszy, głębszy smak samej wody i potraw na niej gotowanych.

Do zmiękczania wody polecamy stacje uzdatniania wody Aquaphor. Stacje uzdatniania wody montuje się na rurze zasilającej dom w wodę, najczęściej w okolicy wodomierza lub innego miejsca tuż przed jej rozgałęzieniem, co umożliwia korzystanie z miękkiej wody w całym domu. Zmiękczacze Aquaphor różnią się od standardowych stacji dostępnych na rynku, bowiem zużywają o 40% mniej wody i soli na płukanie, a złoże zmiękczające SuperFine pozwala uzyskać więcej wody pomiędzy regeneracjami. Stacje uzdatniania to kompleksowe rozwiązanie do oczyszczania wody w cały domu. Koszt zakupu zmiękczacza wody szybko się zwraca. Dzięki nieskomplikowanej budowie urządzenia te nie wymagają od użytkownika większej uwagi, działają bezobsługowo, a przy tym niezwykle skutecznie. Co kilka dni zmiękczacz automatycznie regeneruje złoże przez przepłukanie go wodą i solanką, należy jedynie uzupełniać sól, która stanowi podstawę do działania. To właściwie jedyna praca związana z obsługą jakiej wymaga to urządzenie. Montaż urządzenia tego typu to doskonała decyzja, nie tylko pod względem ekonomicznym, ale również mająca wpływ na zdrowie całej rodziny. Codzienność może być o wiele bardziej pozytywna, jeśli w domu pojawi się woda o odpowiednim stopniu twardości.