Sprzątanie na wiosnę: krok po kroku | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Sprzątanie na wiosnę: krok po kroku

23 stycznia 2023, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Nasze mieszkanie wymaga codziennej pielęgnacji i sprzątania, jednak gruntowne porządki przeprowadzamy głównie przed świętami i gdy nadchodzi wiosna. Wraz z budzeniem się natury po zimowym wypoczynku, gdy dni stają się dłuższe i cieplejsze, a promienie słońca częściej wpadają przez okna, nadchodzi pora na dokładne porządki w naszym mieszkaniu. Słońce oświetlając szyby ukazuje na nich nawet najdrobniejsze smugi, których dotąd nie było widać.

sprzatanie

Jego promienie docierają do wszystkich zakątków, jakby chciały wskazać nam, że tu i ówdzie trzeba posprzątać. Nieraz stajemy bezradni nie wiedząc, za co się zabrać, bo nagle widzimy wyraźnie, ile się nagromadziło przez zimę i kurzu – choć tak często odkurzamy – i różnych niepotrzebnych rzeczy tak dotąd przydatnych. Żeby ułatwić sobie pracę, a właściwie dobrze ją zorganizować, by wszystko poszło sprawnie i szybko, trzeba ułożyć plan d

 

Szafy, szafki, szafeczki…

Pierwszą rzeczą powinno być wyjęcie z szaf, szafek, półek i regałów wszystkiego, co jest nam już niepotrzebne. Najmniej przydatne na nadchodzącą wiosnę i lato są oczywiście ciepłe zimowe ubrania, czapki, rękawice, grube swetry, buty. Trzeba te wszystkie rzeczy odpowiednio posegregować, następnie wyprać lub wyczyścić, a futra i kożuchy wywietrzyć. W buty po wyczyszczeniu należy włożyć prawidła lub gazety. Gdy wszystko jest już czyste i odświeżone, można przystąpić do pakowania. Ciepłą odzież umieszczamy w kartonowych pudłach, płaszcze i kurtki w specjalnych pokrowcach, ubrania ze skór naturalnych w płóciennych workach ułatwiających dostęp powietrza. Szczególną uwagę należy poświęcić odpowiedniemu zabezpieczeniu przed molami futer i kożuchów. Do tego celu służą środki chemiczne oraz umieszczanie saszetek z ziołami – szałwią, lawendą czy nostrzykiem. Również w kartonowych pudłach możemy złożyć zimowe obuwie. Tak popakowane czyste rzeczy umieszczamy w szafach w garderobie lub w jakimś innym miejscu, w którym spokojnie poczekają na kolejną zimę.

srodki do czyszczenia mebli

Meble

Wiosenne porządki wymagają odsunięcia mebli, aby usunąć zbierający się pod nimi kurz, dotarcia na wierzchy szaf, regałów, dokładnego umycia żyrandoli, lamp, grzejników. Pościel powinna być wytrzepana i wywietrzona. Często trzeba też wyczyścić obicia mebli, wcześniej je odkurzając. Po zimie nasze dywany i wykładziny wymagają solidnego wyczyszczenia, a nawet wyprania. Usuwamy z nich plamy dostępnymi środkami i czyścimy proszkiem z aktywnym tlenem, który wystarczy rozsypać, wetrzeć i po 20 minutach ściągnąć odkurzaczem. Do czyszczenia świetnie nadaje się woda mineralna, którą spryskuje się lekko (żeby nie przemoczyć) wełniane dywany, a po wyschnięciu – szczotkuje. Gdy wystąpi konieczność prania dywanów, wykładzin czy obić mebli, możemy użyć pianki z płynu lub proszku do prania dywanów. Po wypraniu, gdy nie ma możliwości wyniesienia na powietrze, trzeba unikać siadania i chodzenia po nich, zanim nie wyschną.

mycie

Podłogi

Do ich mycia należy po prostu używać zwilżonego mopa lub ścierki.

Panele laminowane

Posadzki z paneli szczególnie laminowanych, bywają dosyć delikatne i trzeba o nie dbać – chronić przed porysowaniem, zachlapaniem chemikaliami, zalaniem wodą. Zniszczone panele laminowane niestety trzeba wymienić. Do mycia podłogi z paneli najlepiej jest używać zwilżonego mopa lub ścierki. Można kupić całe zestawy czyszczące ze specjalną szczotką i z kompletem płynów pielęgnacyjnych. Środki te mają także działanie antystatyczne i dzięki nim powierzchnia posadzki nie będzie się elektryzować.

Panele drewniane

Warto je pastować specjalnym środkiem nabłyszczającym, który nie tylko nadaje im połysk, ale i pogłębia kolor drewna. Najwięcej czasu zajmie pielęgnacja paneli wykończonych olejem lub woskiem. Co jakiś czas trzeba je odświeżać poprzez kolejne woskowanie. Jest jednak i dobra wiadomość. Każde kolejne woskowanie wzmacnia powierzchnię. Tworzy się na niej coraz mocniejsza powłoka uodparniająca posadzkę na brudzenie.  Jak czyścić miejsca łączenia paneli?  Spoiny między panelami można również wypełnić specjalnym woskiem, który uszczelni połączenia. Można je ponadto odnawiać, poddając ich powierzchnię cyklinowaniu.

Parkiet

Parkiety nadają wnętrzom wyjątkowy klimat i charakter. Drewno zawsze będzie najlepszym materiałem, które nadaje szlachetność pomieszczeniom. Warto więc zadbać, aby nasz parkiet zawsze wyglądał pięknie. Jak w przypadku każdego rodzaju drewna, najważniejsze jest, aby nie pozwolić, aby coś mokrego pozostawało na nim zbyt długo. Parkiety należy regularnie zamiatać, aby uniknąć osadzania się na nim brudu. W tym celu użyj odkurzacza, a następnie przetrzyj podłogę lekko wilgotnym mopem. Nigdy nie należy czyścić parkietu dużą ilością wody. Do czyszczenia parkietów nie używamy detergentów ściernych czy silikonowych, cieczy zawierających chlor, amoniak ani roztwór octu. Parkiety powinno się czyścić nietoksycznym środkiem czyszczącym. Bardzo dobrze do czyszczenia parkietu nadaje się mop z mikrofibry, który znakomicie usuwa kurz i brud. Aby przywrócić blask parkietom, stosuje się wosk akrylowy na bazie wody, który nie wymaga polerowania. Wystarczy pozostawić go do wyschnięcia na naszym parkiecie. Oporne plamy należy usuwać za pomocą wilgotnej gąbki i neutralnego detergentu. Aby zapobiec powstawaniu zarysowań, należy ułożyć przed wejściem do pomieszczenia wycieraczkę, która zatrzyma kurz i drobne kamienie. W kuchni, gdzie parkiet narażony jest najbardziej na działanie wody, pokrywamy jego powierzchnię dodatkową warstwą lakieru. Natomiast nogi mebli należy zabezpieczyć filcowym podbiciem.

szczotka

 

Dywany

Ukoronowaniem ładnej podłogi i ozdobą salonu jest ładny dywan. Wymaga on jednak wielu zabiegów by pozostać ładnym i zadbanym. I choć wiadomo, że dywany najlepiej czyści się na śniegu, to na wiosnę można polecić kilka przydatnych rad, które pomogą utrzymać każdy dywan czy chodnik w czystości. Poza dokładnym wytrzepaniem, odkurzeniem czy wypraniem polecam sprawdzone sposoby na odświeżenie ozdób podłogi.

dywan

-Dywan z wełny szybko i tanio odświeżymy, posypując warstwą sody oczyszczonej. Pozostawiamy sodę na 15 minut, a potem czyścimy odkurzaczem. Wełna odzyska żywe kolory, gdy w zimie położymy dywan wierzchnią stroną na śniegu i wytrzepiemy trzepaczką. Śnieg nie może być jednak zbyt mokry, bo runo wchłonie zbyt dużo wilgoci.

-Przybrudzoną wykładzinę lub dywan z tkaniny syntetycznej można wyczyścić papką z trocin i octu. Nakładamy ją równomiernie na materiał i pozostawiamy do wyschnięcia. Suche trociny zbieramy szczotką, a dywan odkurzamy.

Chodniki futrzane i z owczych skór – jeśli są podszyte materiałem, czyścimy talkiem kosmetycznym lub dziecięcym albo sproszkowaną kredą. Posypujemy proszkiem futro i pozostawiamy na kilka godzin, następnie szczotkujemy i strząsamy pył. W razie potrzeby czynność powtarzamy. Chodniki bez podszycia przecieramy szmatką namoczoną w letnim łagodnym roztworze wody z płynem do prania wełny. Uważamy, by woda nie przedostała się do skóry.

Dywaników z bambusowych listewek, sizalu, włókna kokosowego itp. nie wolno prać. Można jedynie je odświeżać, przecierając szmatką zwilżoną bardzo słoną wodą. -Modne szmaciaki ludowe czyścimy szczotką zmoczoną w mydlanej wodzie, przecieramy czystą wodą, wycieramy szmatką.

spray

Kuchnia i łazienka

Dużo czasu zajmie nam z pewnością zrobienie porządków w kuchni i w łazience. W sklepach dostępne są różne środki i przyrządy ułatwiające pracę i szybko usuwające zanieczyszczenia, tłuste plamy lub rdzę. Są również specjalne szczotki, mopy do mycia podłóg, ścian, z regulowanym trzonkiem. Sprzątanie w kuchni to również jednoczesny przegląd stanu naszych szafek, półek i półeczek oraz zapasów tam zgromadzonych. Szafki należy umyć z zewnątrz i wewnątrz, podobnie wszystkie meble, zlewozmywak i kuchenkę. Kuchenne posadzki czy ściany przeważnie wyłożone kafelkami szybko nabiorą blasku po umyciu uniwersalnym płynem do mycia powierzchni, a nawet wodą z octem w proporcji 1:1.

W łazience na specjalną uwagę zasługuje doprowadzenie do idealnej czystości wanny, umywalki czy kabiny prysznicowej. Podobnie jak w kuchni, trzeba także umyć kafelki na ścianie czy płytki na podłodze, nie pomijając luster. Można użyć do tego tych samych środków. Przy tych wiosennych porządkach nie można zapomnieć o najintymniejszym miejscu w domu, czyli WC. Chociaż to miejsce wymaga codziennego utrzymywania porządku przez każdego użytkownika, to jednak i tutaj przyda się gruntowne sprzątanie. Używamy specjalnych środków, np. odkamieniacza do usuwania kamienia z muszli, którą następnie wraz z deską myjemy łagodnym środkiem, zakładamy specjalne środki odkażające lub zapachowe, wykładamy papier, jednorazowe ręczniki, mydełka. Wszystkie akcesoria, a zwłaszcza ściereczki do sprzątania WC, nie mogą być używane do czyszczenia wanny i umywalek.

Okna

Przy tych wiosennych porządkach dużym problemem wydaje się być mycie w całym domu okien, zwłaszcza gdy jest ich dużo. Przed tą czynnością należy najpierw zdjąć firanki i zasłonki, wytrzepać je i wyprać, a następnie za pomocą płynów i odpowiednich urządzeń zabrać się do pracy. Płyny do mycia szyb działają bardzo skutecznie, nie wymagają męczącego wycierania, szklana tafla nie posiada żadnych smug i lśni, odbijając promienie słońca. Wiosenne porządki w domu są dość pracochłonne i mogą potrwać przez parę dni, jednak końcowy efekt – błysk świeżo wymytych okien, luster, czystość i puszystość wypranych dywanów, gładkość powierzchni, a nade wszystko unoszący się wokół zapach świeżości i wiosny w naszym domu – rekompensuje cały poniesiony trud. Chociaż za sprzątaniem mało kto przepada, to… gdy tylko przyroda zaczyna się stroić w pierwsze wiosenne listki, chwytamy ścierki i czyścimy, co się da! Chcemy, by nasze mieszkanie stało się równie ładne jak budząca się z zimowego snu natura.

Kilka cennych porad dotyczących wiosennego odświeżania mieszkania:

1. Szafy i szafki

Wyjmij ich zawartość, przetrzyj wnętrze mebla ściereczką zwilżoną sokiem z cytryny lub wodą z kilkoma kroplami aromatycznego olejku (np. sosnowego, lawendowego). Gdy półki wyschną, powkładaj rzeczy. To najlepsza okazja, by wyrzucić wszystko, co niepotrzebne.

2. Zasłony i firany.

Zdejmij je i upierz. Zanim delikatne firanki włożysz do pralki, umieść je w specjalnym worku z siatki, chroniącym przed zniszczeniem (10–15 zł). W wypadku zasłon upewnij się, czy nadają się do prania w wodzie, czy też trzeba je oddać do pralni.

3. Karnisze

Wytrzyj je z kurzu. Szyny przetrzyj preparatem do polerowania (do metalu lub tworzywa sztucznego – ok. 7 zł), aby żabki lepiej przesuwały się po szynach prowadnicy.

4. Sufit i ściany

Owiń szczotkę na kiju dużą suchą ścierką do kurzu, przymocuj ją recepturkami i delikatnie omieć ściany i sufit. Mocno zabrudzone ściany (jeżeli farba jest odporna na mycie) wyczyść gąbką zwilżoną w ciepłej wodzie z płynem do mycia (łyżka na 2 litry wody). Mycie zaczynaj od dołu ściany.

glazura

5. Żyrandole

Odłącz prąd,wykręć żarówki i zdejmij klosze. Wytrzyj na sucho oprawę lampy i żarówki, a klosze umyj. Załóż je dopiero, jak będą suche.

6. Trudne miejsca.

Przestrzeń za grzejnikami, pralką i meblami odkurzysz z łatwością sprytną „szczotką” własnej roboty, zrobioną z drucianego, lekko zgniecionego wieszaka, na który zakłada się starą skarpetę.

7. Dywany

Mocno zabrudzony oddaj do czyszczenia (koszt od 5 zł/mkw. – firmę znajdziesz w Internecie).  Lekko zabrudzony odśwież płynem Vanish do dywanów (29 zł).

Aby cały dom lśnił wiosenną czystością, polecam kilka sprytnych sztuczek. Przekonajcie się sami , jakie są proste!

Niektóre nasze sposoby zdecydowanie przyspieszają pracę. Inne przydają się, gdy zabraknie płynu do mycia okien czy pianki do czyszczenia dywanów. Warto je mieć pod ręką, szczególnie podczas wiosennych porządków!

kran

1.Okna

Umyjesz je np. Ajaksem do szyb (ok. 13 zł) lub gorącą wodą z octem w proporcji 2:1 (dwa razy więcej wody). Jeśli do roztworu dodasz jeszcze kilka kropli gliceryny, kurz nie będzie później tak przywierał do szyb. Na koniec wypoleruj okna rajstopami z nylonu – będą lśniły!

2. Chodniki futrzane i z owczych skór – Posyp talkiem kosmetycznym (ok. 2,70 zł) lub sproszkowaną kredą. Rozsyp proszek na futrze i zostaw na kilka godzin, następnie wyszczotkuj.

3. Kuchenka mikrofalowa – Wstaw do niej naczynie z ciepłą wodą, dodaj kawałek cytryny i gotuj, aż powstanie gęsta para. Wtedy wyłącz kuchenkę, poczekaj chwilę, aż przestygnie i przetrzyj wnętrze wilgotną ściereczką.

4. Dywan – Rozpyl piankę do czyszczenia dywanów, np. Vanish, Tuba (ok. 20 zł). Pozostaw na kilka minut. Zbierz gąbką. Gdy dywan jest ciemny, możesz posypać go fusami herbacianymi (Ale uwaga! Muszą być porządnie odciśnięte) i przetrzeć. Po zabiegu usuń resztki szczotką, a drobne pozostałości zbierz odkurzaczem.

5. Krany – Aby usunąć kamienny osad, który zbiera się wokół wylotu kranu, nalej nieco odkamieniacza (np. Goliat, Domestos, od ok. 12 zł) do małej plastikowej torebki i umocuj ją tak, by wylot kranu był zanurzony w płynie. Pozostaw na kilka minut. Odkamieniacz możesz zastąpić octem.

6. Porcelana – Zanurz ją na chwilę w ciepłej wodzie z mydłem. Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc użyj miękkiego pędzelka do makijażu. Po wyczyszczeniu dobrze opłucz, osusz miękką szmatką.

porcelana

7. Komputer – Zanim zabierzesz się do czyszczenia, wyjmij wtyczkę z gniazdka! Do usuwania kurzu użyj odkurzacza i nasadki z włosem lub pędzla. Klawiaturę odwróć i lekko stukaj, by wypadły z niej zanieczyszczenia. Klawisze przecieraj kawałkiem waty nasączonym spirytusem.

8. Sedes – Wsyp do muszli np. Bref Tornado (3 zł za saszetkę), pozostaw na 15 min, spłucz. Raz na tydzień przelej muszlę wrzącą wodą z octem (1 szklanka na 1 l wody) nie będzie się osadzał kamień.

9. Żaluzje – Owiń płaski patyczek szmatką nasączoną spirytusem salicylowym. Przecieraj nią żaluzje.

10. Meble – Z drewna oraz fornirowane przetrzyj np. ściereczką Pronto (ok. 14 zł),  która jest już nasączona odpowiednim preparatem. Usuwa kurz, czyści plamy i zabezpiecza drewno.

Tak doskonale przygotowani na wiosny możemy z uśmiechem na twarzy przyjąć ją w nasze skromne progi,  by zagościła u nas na dobre:)

Tekst przygotowano przy współpracy z klientem https://cleanwhale.pl

Zobacz również:

  1. Oczyść swój organizm z toksyn
  2. Czy jesteś pedantką?
  3. Przedświąteczne porządki według Joanny
  4. Sąsiad: przyjaciel czy wróg?

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Sprzątanie na wiosnę: krok po kroku

  1. avatar Doris pisze:

    Mnie do sprzątania specjalnie nie trzeba namawiać tak samo jak mój odkurzacz , jesteśmy zgraną drużyną, która pogromi zabrudzenia :)

Dodaj komentarz