Sprawdź, czy jesteś uzależniona od zakupów
My kobiety uwielbiamy zakupy. Biżuteria, kosmetyki, odzież, jak tu nie kupować skoro to wszystko takie piękne i znowu nie mamy w czym wyjść do pracy, na przyjęcie. Przechadzka po sklepach często rozluźnia, jest odskocznią od problemów, a nowe nabytki polepszają samopoczucie. Ale co jeśli stała się naszym jedynym „polepszaczem” humoru? Jeśli nasza zakupy wcale nie były konieczne, a mimo to wydaliśmy na nie ostatnie pieniądze z portfela?
W połowie lat 80 w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania na temat uzależnienia od zakupów. Już początkiem XX wieku podjęto pierwsze próby pisemnego formułowania uzależnienia, którego nazwa brzmi zakupoholizm. Czym jest? To kompulsywne zakupy, często niekontrolowane i nieprzemyślane. To nadmierne zakupy produktów bardzo często niepotrzebnych. Odczuwalny przymus kupowania, który stał się rekcją na gorsze dni, zachwiany stan emocjonalny. A wszystko po to, aby chwilowo odczuć ulgę i poprawę nastroju. Takie nałogowe zakupy stają się przyczyną wielu depresji. Nałogowiec kupuje, cieszy się, lecz radość szybko zamienia się w przygnębienie, kiedy zrozumie, że zakup był bezcelowy. A kolejny dzień przynosi to samo. I tak w kółko.
Zakupoholizm stał się uzależnieniem XXI wieku. Ale spokojnie, kiedy wchodzisz do sklepu, aby kupić śliczną sukienkę i cieszysz się jak mała dziewczynka to nie oznacza od razu, że masz poważne problemy. Przyczyn, które wpływają na rozwoju choroby jest wiele: biologiczne, społeczne, psychologiczne itd. Najczęściej podatni na uzależnienie od zakupów są osoby z niską samooceną. Nowe produkty poprawiają ich opinie na własny temat. Czują się bardziej dowartościowani, silniejsi, uznawani przez społeczeństwo, pewniejsi siebie, bo w głowie króluje myśl: „Stać mnie, stać mnie!”. Mimo, że często nie stać.
Łatwiej wpadają w nałóg osoby ze skłonnością do uzależnienia, z problemami radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Czy trudno się uzależnić? Niestety nie! Łatwo dostęp do dóbr materialnych ( jesteśmy chorzy, możemy zrobić zakupy na Allegro.pl, czy eBay), bardzo skuteczne kampanie marketingowe, szybka zmiana trendu, grupa społeczna, do której chcemy się dopasować – to wszystko wpływa na rozwój nałogu.
Problem z nałogowym kupowaniem widoczny jest u badanych o różnym statusie materialnym. Najczęściej dotyczy osób ok. 20stego roku życia płci żeńskiej. Jednak pamiętajmy, że to zjawisko widoczne jest u oby płci. Objawia się trochę w inny sposób. Kobiety kupują buty, kosmetyki, biżuterie, natomiast mężczyźni znacznie częściej uzależniają się od sprzętów RTV, produktów sportowych, nowoczesnych gadżetów.
To czy zakupoholizm dopadł również Ciebie na pewno zauważą Twoi bliscy. Jak każdej uzależnionej osobie z problem, Tobie ciężko będzie przyznać się do błędów. Jeśli jednak codzienne zakupy są Twoim sposobem na rozluźnienie, poprawę nastroju, ucieczką przed codziennością. Jeśli nocami planujesz zakupy, w sklepach lub na portalach aukcyjnych spędzasz swój cenny czas. Jeśli wydajesz ostatnie pieniądze na buty, a zakupy produktów codziennego spożycia przechodzą na dalszy plan, a w ostateczności ukrywasz swoje nabytki przed domownikami. Jeśli zaczynają się kłótnie z bliskimi na temat wydawanych przez Ciebie pieniędzy, kupowania bezużytecznych przedmiotów/produktów, a mimo wszystko wydawanie i zakupy nadal sprawią Tobie niezwykłą przyjemność. To oznacza, że warto porozmawiać ze specjalistą i zaczerpnąć więcej informacji o uzależnieniu od zakupów. Gdy Twój problem wpłynął negatywnie na Twoje wydatki, oszczędności warto wtedy poradzić się doradcy finansowego.
Oczywiście, możemy również zapobiegać, przeciwdziałać. Jak ochronić się przez zakupoholizmem? Jeśli do tej pory nie miałaś z tym problemów to wcale nie będzie takie trudne. Rób listy zakupów (tylko rzeczy, które naprawdę potrzebujesz). Preferuj płatności gotówką (karty kredytowe sprawiają, że często tracisz kontrolę). Na zakupy zaproś bliską Ci osobę, warto poinformować ją czego się obawiasz. Nie daj się reklamom, mediom. Poczytaj o manipulacji i uzmysłów sobie, że to to Ty masz decydować czego Ci brak, a nie TV i Internet.
Zakupy mają sprawiać nam radość. Kupujmy jednak zaplanowane wcześniej przedmioty/produkty/artykuły. Jeśli po wizycie w galerii handlowej zauważymy, że w naszej torbie systematycznie pojawia się coraz więcej niepotrzebnych, dodatkowych rzeczy, zacznijmy działać!
zobacz również:
- Kobiece rekordzistki świata
- Tajemnica kobiecego orgazmu
- Sekrety uwodzenia kobiety
- Czym jest kobieca intuicja? Czy naprawdę istnieje?