Spondyloartroza – przyczyny, objawy, profilaktyka | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Spondyloartroza – przyczyny, objawy, profilaktyka

18 września 2018, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Spondyloartroza to choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, która może objawiać się bardzo dokuczliwym bólem kręgosłupa. Złe nawyki, nieprawidłowa postawa i brak aktywności fizycznej mogą prowadzić do spondyloartrozy. Sprawdź jakie mogą być pierwsze objawy tej choroby, a także jak jej zapobiegać.

Spondyloartroza – zwyrodnienie kręgosłupa

Zwyrodnienie kręgosłupa w odcinku szyjnym lub piersiowym to choroba degeneracyjna tkanek krążka międzykręgowego oraz stawów międzywyrostkowych. Dolegliwości bólowe początkowo najczęściej pojawiają się w okolicy szyi. Ból może promieniować do kończyn górnych i nieraz powoduje nawet drętwienie rąk oraz zaburzenia czucia. Spondyloartroza objawia się nie tylko bólem w okolicach kręgosłupa. Objawami spondyloartrozy mogą być także zawroty głowy, problemy ze wzrokiem, nerwobóle oraz nieprawidłowa praca serca. Dolegliwości bólowe najczęściej odczuwamy w momencie nadwyrężenia kręgosłupa.

Najczęstsze przyczyny zwyrodnień kręgosłupa:

  • zbyt mała aktywność fizyczna
  • uprawianie sportów wyczynowych nadmiernie obciążających kręgosłup
  • nieodpowiednia pozycja podczas długotrwałego siedzenia
  • inne dolegliwości kręgosłupa

Przebieg spondyloartrozy

Zużycie stawów prowadzi do częściowej utraty ich sprężystości. Dochodzi do zmian w strukturze krążków międzykręgowych – środkowa część krążków zapada się, a na zewnątrz tworzą się uwypuklenia. W miejscach zapadania kręgów może dojść do wytworzenia się osteofitów, które powodują dokuczliwy ból. W miarę upływu czasu dodatkowo mogą wytworzyć się przerosty więzadeł kręgosłupa i torebek stawowych. W konsekwencji chory na spondyloartrozę cierpi na poranną sztywność, ból i problemy z ruchomością w konkretnym odcinku kręgosłupa.

Rodzaje spondyloartrozy

Zależnie od miejsca powstania spondyloartrozy możemy wyróżnić:

  • spondyloartrozę na odcinku szyjnym kręgosłupa – ból w karku może promieniować na kończyny górne i powodować ich częściowe niedowłady. W późniejszym etapie rozwoju choroby może dojść także do zmian ukrwienia mózgu, co objawia się bólami głowy, zaburzeniami równowagi oraz szumem w uszach.
  • spondyloartrozę na odcinku piersiowym kręgosłupa – charakterystycznymi objawami są rozległe bóle pleców oraz nerwobóle międzyżebrowe.

Profilaktyka zwyrodnień kręgosłupa

Profilaktyka zdrowego kręgosłupa to przede wszystkim dbanie o zapewnienie prawidłowej postawy w pozycji siedzącej. Dlatego też stworzenie ergonomicznych warunków pracy powinno być absolutnym obowiązkiem każdego, kto chce zadbać o zdrowy kręgosłup. Należy dobrać krzesło z wygodnymi podłokietnikami, które zagwarantuje wygodną pozycję pleców oraz bioder. Ważna jest także odległość od monitora i ustawienie go pod odpowiednim kątem. W profilaktyce zdrowych stawów z pewnością dużą rolę odgrywa odpowiednio dobrane obuwie. Kobietom nie zaleca się długotrwałego chodzenia w szpilkach. Ważne jest, aby but posiadał odpowiednio dobrany obcas, który umożliwia zachowania prostej sylwetki. O wygodną pozycję pleców należy dbać także podczas snu. Prawidłowo dobrana poduszka zagwarantuje dobry sen, a także odprężenie.

Suplementacja diety

W miarę upływu lat zmniejsza się w naszym organizmie ilość kwasu hialuronowego. Organizm traci naturalną zdolność do jego produkcji. Niedobór składników odżywczych w stawach sprawia, że stają się one mniej elastyczne i tracą pełną ruchomość. Osobom cierpiącym na spondyloartrozę zalecamy suplementację diety preparatem na stawy Hyalutidn HC Aktiv https://www.hyalutidin.pl/spondyloartroza. Suplementacja diety kwasem hialuronowym oraz siarczanem chondroityny może zapobiec przedwczesnemu zużyciu stawów i wzmocnia ich ruchomość. Hyalutidin dostarcza składników odżywczych bezpośrednio do uszkodzonych stawów. Stanowi skuteczne wsparcie w regeneracji stawów. Jeżeli więc nie możesz zrezygnować z wielogodzinnego siedzenia przed komputerem albo ukochanego sportu wyczynowego, zastosuj odpowiednią suplementację diety i zadbaj o swój kręgosłup.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz