Softshell męski – doskonały wybór dla każdego aktywnego mężczyzny

27 kwietnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Kurtki softshell już od dłuższego czasu cieszą się bardzo dużą popularnością wśród wszystkich osób wybierających aktywności na świeżym powietrzu. Doskonale sprawdzają się podczas pieszych wycieczek, na wyjazdach pod namioty, czy też w czasie uprawiania sportów outdoorowych.

Softshell męski jest również coraz chętniej wybierany na co dzień. To niezwykle wszechstronny element garderoby, który świetnie sprawdza się przez cały rok. Odpowiednio dobrana, gruba męska kurtka softshell ochroni nas przed chłodem w okresie zimowym. Modele z membraną w pełni zabezpieczą przed wiatrem w przejściowych porach roku, a najcieńsze softshelle świetnie sprawdzą się w czasie chłodnych poranków i wieczorów podczas letnich wyjazdów. Wiele osób wybierających tego typu odzież nawet nie wie, że korzysta z softshella, skupiając się raczej na tym, jakie cechy użytkowe zapewnia, a nie jak jest klasyfikowany przez producentów.

Co to jest softshell?

Kurtki softshell to bardzo pojemna kategoria w której znajdziemy szeroki wybór modeli. Głównym założeniem materiałów typu softshell jest to, że mają one chronić przed wiatrem i oferować podstawową izolację termiczną. Softshelle powstały jako alternatywa dla wierzchnich kurtek membranowych. Wiele aktywnych osób zauważyło, że kurtki przeciwdeszczowe często są wykorzystywane do ochrony przed wiatrem i chłodem nawet wtedy, kiedy nie pada. Właśnie na takie warunki powstał softshell męski, który zgodnie z założeniami, dzięki zastosowaniu miękkiego materiału, miał zapewniać większy komfort noszenia, a także wyższą oddychalność. Obecnie wśród softshelli można znaleźć modele w różnym stopniu wypełniające te pierwotne założenia. Wśród nich znajdziemy zarówno cienki męski softshell o maksymalnej oddychalnosci, jak i gruby model całkowicie zabezpieczający przed wiatrem. W skrócie – materiał softshellowy to taki, który zabezpiecza w dużym stopniu przed wiatrem, a jednocześnie jest elastyczny, przez co całość nie krępuje ruchów. Cienkie kurtki softshell męskie przypominają w zasadzie sportowe bluzy, jednak lepiej od nich chronią przed szybkim przewianiem i jeszcze skuteczniej odprowadzają wilgoć. Grubsze modele wzbogacone o grubą podszewkę świetnie zastąpią polar, znacznie lepiej utrzymując odpowiednią termikę.

Jaki softshell wybrać?

Wybór odpowiedniego softshella zależy w zasadzie od dwóch czynników. Po pierwsze ważne jest to, do jakiej aktywności będzie wykorzystywany męski softshell. Większość czołowych marek outdoorowych już na wstępie zaznacza, z myślą o jakim użytkowaniu powstał dany model. Lekka męska kurtka softshell dla biegaczy diametralnie różni się od grubego modelu przygotowanego do użytkowania zimą w mieście. Modele sportowe i outdoorowe najczęściej charakteryzują się dość dobrym dopasowaniem do sylwetki, ale dzięki elastycznemu materiałowi nie krępując ruchów. W zależności czy będzie to softshell do trekkingu, wspinaczki, na narty czy na rower, może być wyposażony w dodatkowe elementy, takie jak kaptur, wywietrzniki pod pachami, regulację mankietów czy krój oferujący odpowiednią swobodę ruchów ramion.

Drugą cechą wpływającą na wybór softshella jest pora roku i pogoda w jakiej będziemy go używać. Jest to ściśle związane z grubością materiału. Najcieńsze modele oferują najwyższą oddychalność, przez co są wybierane na cieplejsze pory roku. Lekka męska kurtka softshellowa z powodzeniem zastąpi bluzę w czasie chłodniejszego poranka w górach, jak i podczas dojazdów do pracy. Na najcięższe warunki pogodowe, a także na zimowe mrozy przygotowano kurtki softshell wyposażone zarówno w membraną całkowicie blokującą wiatr, jak i grubą podszewkę, która odpowiada za zwiększenie komfortu termicznego.

Softshell z membraną czy bez niej?

Tak jak wspominaliśmy powyżej, kurtki softshell męskie mogą występować w dwóch wersjach. Warto zwrócić uwagą na to, którą z nich wybieramy, ponieważ znacznie różnią się one od siebie w kwestii właściwości użytkowych. Softshell wyposażony w membranę niemal zawsze zapewnia pełniejszą ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Membrana stanowi pełną barierę dla wiatru, nie pozwalając przedostać się do środka nawet najsilniejszym podmuchom. Ponadto membrana najczęściej posiada też właściwości wodoodporne. Pomimo braku podklejenia na szwach, wytrzymałość całości na opady jest na pewno większa niż modeli zupełnie pozbawionych membrany. Z tego powodu kurtka softshell męska z membraną jest najchętniej wybierana na chłodniejszą część roku, w tym również na zimę. To także dobry wybór na gorsze warunki pogodowe. Kurtki męskie softshell świetnie sprawdzają się również w czasie codziennego użytkowania, zastępując klasyczną kurtkę przeciwdeszczową. Jeśli nie przebywamy zbyt długo na deszczu, to jest to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie niż tradycyjne, szeleszczące kurtki membranowe.

Przeciwieństwem przedstawionego powyżej rozwiązania jest softshell bez membrany. W tym przypadku ochrona przed wiatrem jest realizowana tylko przez gęsty splot tkaniny. Chociaż w wielu modelach będzie to oznaczało, że niewielka część wiatru przedostanie się przez kurtkę, to taka kurtka softshellowa ma jedną bardzo ważną zaletę – zapewnia zdecydowanie wyższą oddychalność. Brak membrany sprawia, że cząsteczki pary wodnej mogą znacznie szybciej wydostawać się na zewnątrz. Takie rozwiązanie jest stosowane w lżejszych modelach, a także często w tych przeznaczonych do intensywnych aktywności sportowych, gdzie wysoka oddychalność jest jednym z priorytetów.

Kurtki softshell męskie występują też w rozwiązaniach hybrydowych. Oznacza to, że membranę zastosowano w nich tylko w wybranych panelach. Najczęściej jest ona spotykana w przedniej części tułowia, świetnie chroniąc przed pędem wiatru. Takie modele świetnie sprawdzają się na rowerze czy na nartach skiturowych. Łączą doskonałą ochronę przed wychładzającym wiatrem z wysokim poziomem oddychalności.

Softshell męski to dobry wybór do sportu i na co dzień

Kiedy nie zanosi się na dłuższe opady, a zależy Ci na maksymalnej wygodzie poruszania się i wysokiej oddychalności odzieży, kurtka softshell doskonale zastąpi klasyczne, membranowe modele przeciwdeszczowe. Jeśli już raz przekonasz się do noszenia softshella, to kurtka membranowa najpewniej zostanie w szafie i będzie wyciągana stamtąd tylko na wyjątkowo ulewne dni. Kurtki softshell męskie to dobre zabezpieczenie przed wiatrem, przyjemny w dotyku materiał i wysoka swoboda ruchów niezależnie od tego, jaką aktywność podejmujesz w czasie wyjazdów w góry lub na co dzień.

 

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Sklepy z markowymi ubraniami: Prada…
Markowe powinny dłużej posłużyć, ale co jeśli są produkowane w Chinach?
Kosmetyki marki Prael?
Ja mam zaufanie do polskich marek.
Markowe okulary i soczewki
Ja lubię belutti, mają takie fajne duże okulary
Jak rozkręcić swoją stronę internet…
Niektórzy idą w stronę jakiegoś przypału, żeby tylko się o nich mówiło:)