Soczewki miesięczne – na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?
Soczewki kontaktowe to alternatywny sposób leczenia wielu wad wzroku. Ze względu na ogromną liczbę zalet, soczewki zyskują coraz więcej zwolenników. Nie parują jak okulary, można w nich pływać w basenie czy bez żadnych ograniczeń uprawiać inne sporty. Dla osób chcących codziennie korzystać z korekcji, najlepszym wyborem będą soczewki miesięczne, wymieniane w regularnych odstępach czasu. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru elementów korygujących?
BC i DIA
BC oznacza w skrócie krzywiznę bazową, natomiast DIA – średnicę. Każde oko ma inną anatomię, a więc parametry te powinno dobierać się indywidualnie poprzez wcześniejsze badanie okulistyczne.
Uwodnienie
Pamiętajmy, że każda soczewka jest dla naszego oka ciałem obcym i istotną barierą w przedostawaniu się niezbędnego tlenu. Ze względu na to, musi posiadać jak najwyższy procent uwodnienia. Warto jednak pamiętać, że wraz z zwiększającym się procentem uwodnienia, zwiększa się także wiotkość, co w początkowych etapach użytkowania, może powodować problemy przy aplikacji.
Wady towarzyszące
Stosowne badanie okulistyczne wykaże, czy nie posiadamy dodatkowych wad, które będą wpływać na kształt i specyfikację soczewki. Mowa tu przede wszystkim o astygmatyzmie, który charakteryzuje się brakiem skupienia promieni w jednym miejscu, przez co dochodzi do zamazania konturów i krawędzi.
Kolejnym istotnym schorzeniem jest prezbiopia. Choroba występuje po 50 roku życia i objawia się trudnościami z czytaniem np. drobnych liter w gazecie w przypadku patrzenia z bliska. W tym wypadku należy zdecydować się na zakup soczewek progresywnych.
Kolorowe soczewki – w jakich przypadkach będą pomocne?
Koloryzujące krążki wybierane są przede wszystkim ze względów estetycznych oraz przez osoby posiadające ubytki w tęczówce. Ponad połowa osób korzystająca z tego typu akcesoriów leczniczych nie wykazuje żadnego ubytku.
Soczewki miesięczne to sposób na ułatwienie życia dla osób z wadą wzroku. Pamiętajmy jednak, aby każdy zakup soczewek o innych parametrach poprzedzić badaniem okulistycznym i wystrzegać się samodzielnego wyboru, ponieważ zamiast pomóc, możemy zaszkodzić swoim oczom.