Soczewki kontaktowe – jak wybrać właściwe szkła?

4 czerwca 2018, dodał: EKSPERTKA

Poznaj zasady doboru soczewek kontaktowych. Co musisz wiedzieć przed zakupem szkieł kontaktowych.

Jak dobierać soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe stanowią obecnie produkt powszechnie dostępny nie tylko w specjalistycznych salonach optycznych, ale również w sieciowych drogeriach i sklepach internetowych. Z uwagi na tę popularyzację, szczególnie istotną sprawą jest przemyślany i poparty odpowiednimi badaniami wybór soczewek kontaktowych. Każda osoba chcąca korygować swoją wadę wzroku z wykorzystaniem szkieł kontaktowych powinna pamiętać, że ich zakładanie zawsze wiąże się z konsekwencjami mającymi bezpośrednie przełożenie na zdrowie oczu. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które od lat noszą okulary korekcyjne i chcą zamienić je na soczewki kontaktowe. Nawet bardzo dobra znajomość swojej wady wzroku nie daje gwarancji prawidłowego samodzielnego doboru soczewek. Zły zakup może skutkować poważnymi infekcjami oczu oraz ogólnym dyskomfortem.

Samodzielnie dobrane soczewki niejednokrotnie powodują dyskomfort i sprawiają, że użytkownik już po kilku próbach rezygnuje z ich dalszego użytkowania. Często bowiem własny wybór warunkowany jest takimi czynnikami, jak: cena, opinie w Internecie, popularność marki czy rady znajomych. Sama znajomość rodzaju wady wzroku i wymaganej mocy szkieł także nie wystarczy, by szkła  kontaktowe w należyty sposób spełniały swoją rolę. Kluczowe zadanie w ich odpowiednim dobraniu pełnią szczegółowe parametry, tj. średnica szkła oraz promień jego krzywizny. Cechy te warunkują zachowanie soczewki w oku, jej dopasowanie i skuteczność działania. Precyzyjne dobranie soczewki niweluje zagrożenie wypadnięcia czy ograniczenia swobody ruchów gałki ocznej. Najbardziej racjonalnym rozwiązaniem pomagającym odpowiednio dobrać szkła kontaktowe jest zatem skorzystanie z fachowej pomocy okulisty lub optometrysty.

Zasada dobierania soczewek

Określenie wymaganej specyfikacji technicznej szkieł kontaktowych musi być oparte na specjalistycznej wiedzy. Takie kwalifikacje posiadają tyko przeszkoleni specjaliści. Ich kompetencje pozwalają ustalić, jaka soczewka zapewni w konkretnym przypadku najlepszą ostrość widzenia, komfort oraz zdrowie i bezpieczeństwo oczu. Nie istnieje na rynku produkt mogący być uznany za uniwersalny, sprawdzony w każdym przypadku. Zarówno właściwości szkła kontaktowego, jak i sposób jego zakładania zawsze ustalane są indywidualnie. Nierzadko typ soczewki wiąże się z używaniem konkretnego płynu lub też kropli do oczu. Specjalista podpowie na co zwrócić szczególną uwagę, w jaki sposób pielęgnować szkła oraz jak utrzymać prawidłową higienę oka.

Dobór soczewek kontaktowych przez specjalistę

Dobieranie szkieł kontaktowych odbywa się podczas wizyty u okulisty bądź optometrysty. Specjalista wykonuje szczegółowe badania, mające na celu ocenę wady wzroku. Dokonuje on analizy przedniego odcinka oka oraz bada zdrowotność rogówki, wykluczając tym samym jej ewentualne uszkodzenia, uniemożliwiające stosowanie soczewek kontaktowych. Ponadto okulista lub optometrysta podejmuje badanie filmu łzowego – ocenia jego ilość i jakość, które ostatecznie wpływają na decyzję czy można bez obaw stosować szkła kontaktowe. Następnie przechodzi do sprawdzenia stanu powiek oraz określenia rozmiarów źrenicy i pomiaru krzywizny rogówki. Są to niezbędne analizy umożliwiające dokładne dopasowanie soczewki. Kolejnym etapem jest zakładanie soczewek próbnych, reprezentujących różne typy. Po dopasowaniu odpowiedniego rodzaju, specjalista edukuje  nowego użytkownika szkieł kontaktowych w jaki sposób prawidłowo je aplikować i pielęgnować. Ustala także harmonogram kolejnych wizyt. Najistotniejszą z nich jest pierwsza wizyta kontrolna, umówiona po około tygodniu-dwóch, na której specjalista weryfikuje czy nie wystąpiły żadne komplikacje oraz wystawia receptę na wybrane szkła kontaktowe.

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Bestsellerowa bateria wannowa + zestaw prysznicowy!
Sprawdź najlepszą jakość w najlepszej cenie z 2-letnią gwarancją!
Cena:
68,99 zł
Piękna bielizna na każdy dzień!
Sprawdź na bielizna9.com!
Najlepsza oferta bielizny nocnej
Tylko na bielizna9.com!
Aktywna podstawka do wody
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
Body wyszczuplające i modelujące
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ
Krem z nano złotem i kwasem hialuronowym i ekstraktem z mango
Profesjonalny skład dla pielęgnacji każdego typu cery - wysoka jakość w dobrej cenie!
Cena:
59,00 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Włosy a ozdoby ślubne
Zdecydowanie wszystko w bieli - nie ma co szaleć z kolorystyką, bo jednak tradycyjna...
mezoterapia igłowa czy bezigłowa?
Mezoterapia igłowa polega na tym że na określoną głębokość wstrzykiwane są odpowiednio dobrane substancje...
Zaproszenia ślubne
Ja swoje zamawiałam na https://copyfestival.pl/. Wzór wybrałam z tych dostępnych. Mają bardzo ładne projekty....
Remont salonu
Ja polecam zajrzeć do jakichś poradników aranżacyjnych.