Zwykle podajesz śledzia z cebulą lub w śmietanie? Przekonaj się, że pysznych możliwości jest znacznie więcej. Jedz śledzie jak najczęściej, bo dzięki nim poprawisz pamięć i wzmocnisz serce. Śledzie są bogatym źródłem białka, witamin i mikroelementów.
I co bardzo ważne dla osób na diecie odchudzającej, chociaż zalicza się je do tłustych ryb, nie są wcale kaloryczne. Śledzie z mleczem i ikrą, tzw. pełne (poławiane od lipca do września), są bardziej tłuste i słone. Ryby poławiane od października (tzw. puste), są najchudsze.
Oto kilka przepisów, zupełnie łatwych, a przy tym zupełnie nowych.
Śledzie bazyliowe
Bazylia ma wspaniały wiosenny aromat, i na szczęście ostatnio jest dostępna przez cały rok.
Składniki:
– 50 DAG FILETÓW ŚLEDZIOWYCH (MATIASÓW)
– DUŻA GARŚĆ ŚWIEŻEJ BAZYLII
– 1 PIKANTNA PAPRYCZKA (ŚWIEŻA LUB SUSZONA)
– 1 CYTRYNA
– 1 GŁÓWKA CZOSNKU
– OLIWA Przygotowanie:
Ząbki czosnku pokroić na połówki, papryczkę rozdrobnić, bazylię posiekać. Z połowy cytryny otrzeć skórkę i wycisnąć sok, pozostałą połowę pokroić na półplasterki, usuwając przy tym pestki. Filety umyć, osuszyć, podzielić na porcje i zalać sokiem z cytryny, odstawić na pół godziny. W pojemnym słoju ułożyć warstwami śledzie, przekładając czosnkiem i kawałeczkami cytryny, a każdą warstwę posypać bazylią i rozdrobnioną papryczką. Oliwę wymieszać ze skórką startą z cytryny, zalać śledzie i wstawić do lodówki, przynajmniej na 24 godziny. Oprócz bazylii można wykorzystać też natkę pietruszki, można także dodać kilka suszonych pomidorów z zalewy pokrojonych w paseczki.
Białostockie śledzie z ogórkiem
Te łatwe do przygotowania klasyczne śledzie na pewno zadowolą najbardziej wybrednego smakosza. Składniki:
Śledzie umyć, osuszyć i pokroić na porcje. Cebule i ogórki zetrzeć na tarce z dużymi otworami. W pojemnym słoju układać warstwami: porcje śledzia, cebulę i ogórki. Zalać oliwą lub dobrym olejem, tak aby śledzie pozostały przykryte. Wstawić do lodówki na 2-3 dni. Można także posypać odrobiną posiekanego koperku. Zamiast kiszonych ogórków możemy wykorzystać ogórki konserwowe — również smakują znakomicie.
Sarmackie śledzie w miodzie
Staropolski przepis, który dziś także zrobi na gościach wrażenie – odrobina słodkiego grzechu.
Składniki:
– 50 DAG FILETÓW ŚLEDZIOWYCH (MATIASÓW)
– 1/2-3/4 SZKLANKI DOBREGO OLEJU LUB OLIWY – 5 ŁYŻEK PŁYNNEGO MIODU WIELOKWIATOWEGO
– 5 ŁYŻEK SOKU Z CYTRYNY
– 2 ŚREDNIE CEBULE, NAJLEPIEJ CZERWONE
Śledzie pokroić na porcje. Olej, miód i sok z cytryny podgrzewać, stale mieszając, do chwili gdy powstanie jednolita zalewa. Ostudzić do temperatury pokojowej i doprawić do smaku. Cebule drobno poszatkować. W sporym słoiku przełożyć warstwami cebulę i śledzie (ostatnia warstwą powinna być cebula). Zalać miodową zalewą i zamknąć słoik, a następnie energicznie nim potrząsnąć, tak aby zalewa dotarła do dna słoika. Do zalewy można także dodać startą skórkę z połowy cytryny lub pomarańczy, można też zalewę wzbogacić dodatkiem przypraw orientalnych (cynamonu, imbiru, goździków), a także przypraw bardziej wytrawnych (liść laurowy, pieprz ziarnisty i ziele angielskie) czy wreszcie ziół (tymianek, szałwia, oregano, estragon, zioła prowansalskie). Jednak i bez żadnych dodatków, zwinięte jak rolmopsy, przygotowane w ten sposób śledzie też smakują wybornie.
Śledzie w kremie czosnkowym
Smaczna przekąska odpowiednia zarówno na domową kolację, jak i na większą okazję. Jednak tak przygotowanych śledzików lepiej nie jeść przed planowaną romantyczną randką… Składniki:
Śledzie pokroić na niewielkie porcje. Czosnek zmiażdżyć lub zetrzeć na tarce. Majonez i śmietankę wymieszać z czosnkiem i zieleniną, a następnie połączyć ze śledziami. Przykryć i wstawić do lodówki na kilka godzin, najlepiej na całą noc.
Klasyczne śledzie pomorskie
Doskonale śledzie na świąteczny czas. Oczarują niezwykłym aromatem. Także oryginalny przepis do wykorzystania na Wigilię. Składniki:
– 50 DAG FILETÓW ŚLEDZIOWYCH (MATIASÓW)
– 3 ŚREDNIE CEBULE, NAJLEPIEJ CZERWONE – 2 ŁYŻKI PŁYNNEGO MIODU WIELOKWIATOWEGO LUB CUKRU
– 1/2 SZKLANKI OLIWY LUB DOBREGO OLEJU
– 4 ŁYŻKI OCTU WINNEGO
– 4 ŁYŻKI KONCENTRATU POMIDOROWEGO
– 10 DAG RODZYNEK
– 1-2 LIŚCIE LAUROWE
– 1/2 ŁYŻECZKI GORCZYCY
– 2-3 LEKKO POTŁUCZONE ZIARNA ZIELA ANGIELSKIEGO
– 5-6 LEKKO POTŁUCZONYCH ZIAREN PIEPRZU Przygotowanie:
Śledzie pokroić na porcje. Cebule drobno poszatkować i zeszklić na oleju, dodać miód i smażyć przez chwilę na małym ogniu, intensywnie mieszając. Dodać ocet wymieszany z koncentratem pomidorowym, ziele angielskie i pieprz, nadal smażyć na małym ogniu, mieszając do chwili, gdy sos straci zapach surowizny. Skontrolować smak, ewentualnie doprawić. Rodzynki umyć, odsączyć i dodać do sosu razem z gorczycą; ostudzić do temperatury pokojowej. Śledzie wymieszane z sosem i przełożyć do pojemnego słoika. Wstawić do lodówki. Przygotować na 2-3 dni przed planowaną konsumpcją.
Śledzie wypłukać, osuszyć, pokroić na niewielkie porcje i skropić octem winnym. Przykryć i odstawić na pól godziny. Cebule drobno poszatkować, czosnek pokroić na cienkie plasterki, oliwki posiekać. W pojemnym słoju ułożyć warstwami cebulę, porcje śledzi i pozostałe składniki, posypując każdą warstwę pieprzem i ziołami prowansalskimi. Ostatnią warstwą powinna być cebula. Zalać oliwą, tak aby śledzie były przykryte i energicznie potrzasnąć słojem, żeby oliwa dotarła do dna. Odstawić na dwie godziny, a następnie wstawić do lodówki na 8 godzin. Można podawać z pomidorkami marynowanymi.
Siedzie orientalne
Śledzie o szlachetnym orientalnym smaku doskonale sprawdzają się jako elegancka zakąska, nawet do mocniejszych trunków. Składniki:
– 50 DAG FILETÓW ŚLEDZIOWYCH (MATIASÓW)
– 6 UTŁUCZONYCH GOŹDZIKÓW
– 1/2 ŁYŻECZKI STARTEGO ŚWIEŻEGO IMBIRU
– GAŁKA MUSZKATOŁOWA
– CYNAMON
– ŁYŻECZKA PŁYNNEGO MIODU, NAJLEPIEJ WIELOKWIATOWEGO
– 1/2 SZKLANKI OLIWY
– SOK Z CYTRYNY LUB POMARAŃCZY (DO SMAKU)
– OTARTA SKÓRKA Z CYTRYNY LUB POMARAŃCZY
– SÓL I PIEPRZ Przygotowanie:
Śledzie pokroić na niewielkie kawałki. Miód zmiksować lub dobrze utrzeć z sokiem z cytryny i i oliwą oraz przyprawami. Wymieszać ze śledziami i otartą skórką cytrynową (lub pomarańczową), przełożyć do słoika i wstawić do lodówki przynajmniej na kilka godzin (najlepiej na noc).
Śledzie tropikalne
Dla wszystkich, którzy lubią zaskakiwać swoich gości oryginalnym menu. Śledź w towarzystwie niecodziennych dodatków. Składniki: – 40 DAG FILETÓW ŚLEDZIOWYCH „A LA ŁOSOŚ” – 2 DOJRZAŁE AWOKADO
– 1-2 ŁYŻKI OLIWY LUB DOBREGO OLEJU
– SOK Z CYTRYNY
– GARŚĆ POSIEKANEJ ZIELENINY (SZCZYPIOREK, NATKA PIETRUSZKI, KOPEREK)
– PIEPRZ
– EWENTUALNIE CEBULA DYMKA LUB ZĄBEK CZOSNKU
Przygotowanie:
Śledzie pokroić. Awokado przekroić na pół, usunąć pestki i delikatnie wydrążyć, starając się nie uszkodzić skórki. Miąższ pokroić w drobną kostkę, skropić z sokiem z cytryny i wymieszać ze śledziami oraz oliwą, doprawić pieprzem. Masą śledziową napełnić wydrążone połówki awokado. Każdą porcję posypać posiekaną zieleniną. Masę śledziową można dodatkowo wzbogacić drobniutko posiekaną cebulką dymką albo wyciśniętym ząbkiem czosnku.
Smacznego!
Przepisy pochodzą z książki: „Śledzie. 200 najlepszych przepisów kuchni polskiej i światowej – Małgorzata Caprari”
Wydawnictwo: Buchmann
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-7670-342-8
Kod paskowy: 9788376703428
Liczba stron: 224
Wymiary: 23,5 x 16 cm
Okładka: Twarda
Cena: 22.41 zł Książkę można kupić tutaj: http://www.buchmann.com.pl/go/_info/?user_id=444&lang=pl Recenzja: https://urodaizdrowie.pl/sledzie-kuchnia-domowa-recenzja