Skuteczne tabletki na zaparcia: działanie, dawkowanie, opis

28 stycznia 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Przewlekłe zaparcia często są problemem (niesłusznie) lekceważonym i niedocenianym – również przez samych pacjentów. Tymczasem to jedna z tych dolegliwości, które mogą bardzo niekorzystnie wpływać na jakość życia, a w przypadku nierozpoznanych chorób organicznych – istotnie pogarszać rokowanie. Dlatego wszelkie niepokojące objawy należy niezwłocznie zgłaszać lekarzowi, tym bardziej że w większości przypadków diagnostyka i terapia leżą w gestii lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Leczenie farmakologiczne stosuje się u pacjentów, u których postępowanie niefarmakologiczne (zmiana diety i trybu życia) okazuje się nieskuteczne. Farmakoterapię ustala się indywidualnie, z uwzględnieniem mechanizmu zaparcia i reakcji pacjenta na poszczególne leki.

Skąd się biorą zaparcia?

Mechanizm oddawania stolca (defekacji) należy do złożonych procesów, zależnych od szeregu czynników. Na jego przebieg wpływają m.in.:

  • objętość i konsystencja stolca,
  • perystaltyka (motoryka) jelit,
  • unerwienie odbytu i odbytnicy.

Przypomnijmy krótko, że czynność motoryczna jelit, dzięki której treści pokarmowe są przesuwane do następnych części przewodu pokarmowego, zależy od aktywności wegetatywnego układu nerwowego.

W przebiegu zaparć przewlekłych bardzo często dochodzi do zwolnienia pasażu jelitowego. W większości przypadków za problem odpowiada zmniejszona liczba skurczów jelit o wysokiej amplitudzie, które składają się na falę perystaltyczną (są to tzw. zaparcia atoniczne). Powolna „wędrówka” treści jelitowej przez przewód pokarmowy sprzyja nadmiernemu wchłanianiu wody (w jelicie grubym), a w konsekwencji prowadzi do wysuszenia i stwardnienia mas kałowych, co bywa powodem dodatkowych dolegliwości i utrudnień w czasie defekacji.

Upośledzony (spowolniony) pasaż jelitowy jest charakterystyczny dla zaparć czynnościowych. Problem jednak może występować również w przebiegu niektórych schorzeń ogólnoustrojowych; dotyka np. pacjentów cierpiących na cukrzycę.

Warto przypomnieć, że kłopoty z wypróżnianiem możemy wywoływać i pogłębiać sami – odwlekając moment wizyty w toalecie, przyczyniamy się do wydłużenia czasu pasażu jelitowego. Niejednokrotnie przewlekłe zaparcia są skutkiem działań ubocznych licznych grup leków. Za problemy z wypróżnianiem odpowiadać mogą m.in.:

  • opioidy (np. morfina, fentanyl);
  • leki moczopędne (np. furosemid);
  • preparaty żelaza;
  • leki cholinolityczne, w tym: trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (np. amitryptylina, opipramol), leki przeciwhistaminowe I generacji (np. hydroksyzyna).

Więcej o przyczynach zaparć przeczytać można na stopzaparciom.pl.

Zaparcie – czy to powód do niepokoju?

Do tzw. objawów alarmowych (towarzyszących zaparciom), które wymagają pogłębionej diagnostyki w kierunku choroby organicznej, należą:

  • dolegliwości, które po raz pierwszy pojawiły się po 50. roku życia (u pacjentów, u których nie wykonywano kolonoskopii);
  • nieuzasadniona utrata masy ciała;
  • objawy, które nasilają się, narastają progresywnie;
  • krwawienie z przewodu pokarmowego;
  • niedokrwistość z niedoboru żelaza;
  • gorączka;
  • objawy w godzinach odpoczynku nocnego;
  • obciążenie rodzinne (np. rak jelita grubego w wywiadzie).

Po wykluczeniu  farmakologicznych i organicznych przyczyn zaparć stosuje się wieloaspektowe leczenie, które może obejmować postępowanie niefarmakologiczne i farmakologiczne. Przed jego rozpoczęciem konieczne bywa „odblokowanie” jelit, które polega na usunięciu mas kałowych zalegających w dolnym odcinku przewodu pokarmowego (np. za pomocą wlewek doodbytniczych).

Zaparcia idiopatyczne czynnościowe: przyczyny i objawy

Zaparcia idiopatyczne czynnościowe (bez uchwytnej przyczyny organicznej) są najczęściej rozpoznawanym typem zaparć u pacjentów w każdej grupie wiekowej (stanowią ok. 90 proc. przypadków). Za ich kluczowy mechanizm (związany ze spowolnieniem motoryki jelita grubego) uznaje się tryb życia (w tym nieprawidłowe nawyki żywieniowe, niewystarczające spożycie błonnika i niedostateczną podaż płynów) oraz małą aktywność fizyczną.

W etiologii zaparć czynnościowych coraz częściej podkreśla się również rolę czynników emocjonalnych oraz celowe hamowanie bodźca naturalnie wyzwalającego odruch defekacji. Jak wspomnieliśmy, wielokrotne powstrzymywanie oddania stolca (np. podczas podróży) prowadzi do zaparć nawykowych. Zalegające masy kałowe powodują rozciąganie bańki odbytnicy, obniżając tym samym próg jej wrażliwości na bodziec defekacyjny. Jeśli stan utrzymuje się w czasie, niska reaktywność odbytnicy „wchodzi w nawyk” – utrwala się, a twarde, odwodnione, zbite masy kałowe zalegają w jelicie – ich wydalenie staje się coraz bardziej problematyczne. Konsekwencją są przewlekle zaparcia czynnościowe, których obraz kliniczny obejmuje:

  • małą częstotliwość wypróżnień (tj. rzadziej niż 3 razy w tygodniu);
  • brak uczucia parcia na stolec i pilnej potrzeby defekacji.

Zaparcia idiopatyczne dotyczą pacjentów, u których nie stwierdza się objawów alarmowych sugerujących chorobę organiczną. Rozpoznaje się je również w przypadkach, w których organiczne podłoże problemów z wypróżnianiem wykluczono w oparciu o wyniki badań dodatkowych.

Według IV kryteriów rzymskich[1] zaparcie czynnościowe rozpoznaje się u chorych, u których w ciągu ostatnich 3 miesięcy występowały minimum 2 objawy z poniższych:

  • zwiększony wysiłek w czasie oddawania stolca w trakcie >25 proc. wypróżnień;
  • stolec bryłowaty/twardy w >25 proc. defekacji;
  • uczucie niepełnego wypróżnienia po >25 proc. defekacji;
  • uczucie istnienia przeszkody w odbycie lub odbytnicy w czasie >25 proc. wypróżnień;
  • konieczne ręczne wspomaganie wypróżnienia podczas >25 proc. defekacji;
  • mniej niż 3 wypróżnienia tygodniowo.

Na kryteria diagnostyczne zaparć czynnościowych składają się również rzadko pojawiające się luźne stolce oraz niespełnione kryteria rozpoznania zespołu jelita drażliwego. Więcej informacji na temat objawów zaparć znajdziecie tutaj.

Co jest dobre na zatwardzenie, czyli jak leczyć zaparcia?

Z reguły terapię rozpoczyna się od następujących zaleceń:

  • zmiana diety na bogatobłonnikową (stopniowe zwiększanie spożycia błonnika do 20-30 g dziennie);
  • zwiększenie podaży płynów (do ponad 3 l dziennie);
  • zmiana trybu życia na aktywny i prozdrowotny (w szczególności regularna aktywność fizyczna: marsze, spacery, nordic walking).

Ponadto należy dbać o regularne wypróżnienia – nie hamować odruchu defekacji oraz codziennie, po śniadaniu podejmować próbę spokojnego wypróżnienia, bez nasilonego parcia.

Jeśli to możliwe, lekarz zaleci odstawienie/zmianę leków nasilających zaparcia (u chorych leczonych farmakologicznie).

Jak wybrać skuteczny lek na zaparcia? Często dobór rodzaju preparatu i dawki ma charakter indywidualny – lekarz dostosowuje je do konkretnego pacjenta metodą prób i błędów. W przypadkach opornych, gdy monoterapia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, korzystne jest skojarzenie dwóch leków z różnych grup.

Leczenie prowadzi się przez 2-3 miesiące. Jeśli wynik terapii jest niezadowalający, konieczne bywa wykonanie badań czynnościowych jelita grubego, np. defekografii (badanie radiologiczne dostarczające informacji nt. czynności odbytu i odbytnicy w czasie defekacji), manometrii anorektalnej (umożliwiającej ocenę wydolności zwieraczy i odruchów anorektalnych), badania barostatycznego (w celu oceny podatności ściany odbytnicy na wypełnianie).

Pamiętajmy, że leki (również dostępne bez recepty, OTC) zaleca się przyjmować po konsultacji z lekarzem. Co szczególnie istotne, „na własną rękę” nie powinno się przyjmować także ziół, preparatów ziołowych i suplementów diety, które pacjenci często uważają za „bezpieczne” czy „naturalne”. Nie można zapominać, że w ich składzie znajdują się aktywne składniki chemiczne, które wykazują aktywność farmakologiczną i mogą powodować działania niepożądane lub interakcje lekowe.

Leczenie farmakologiczne: leki na zaparcia

W farmakologicznym leczeniu zaparć stosuje się:

  • leki zmiękczające masy kałowe,
  • leki pobudzające,
  • leki zwiększające objętość stolca,
  • leki osmotyczne.

Farmakoterapię wprowadza się do leczenia zaparć czynnościowych, gdy postępowanie niefarmakologiczne jest nieefektywne. Rozpoczyna ją zwykle podanie środków osmotycznych lub pobudzających.  

·       Leki pobudzające (drażniące)

Leki pobudzające działają w okrężnicy, redukując wchłanianie wody i elektrolitów. Pod ich wpływem ściana jelita zaczyna wydzielać więcej śluzu. Do leków pobudzających należy bisakodyl (tabletki na zaparcia lub czopki); z zalecaną dawką: 5-10 mg przed snem (przy podaniu doustnym). Stosowanie tego leku powinno wiązać się z większą ilością wypijanych płynów. Bisakodyl działa miejscowo, bezpośrednio na sploty nerwowe błony śluzowej jelita grubego. Lek, stymulując perystaltykę jelita grubego i hamując wchłanianie wody i elektrolitów w jelicie, poprawia stopień uwodnienia mas kałowych, przyczynia się do rozluźnienia ich konsystencji, pobudza defekację i przyspiesza pasaż treści jelitowej. Działanie przeczyszczające występuje zwykle po 6–12 godzinach po przyjęciu bisakodylu w postaci tabletek dojelitowych. Bisakodyl jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia zaparć (możliwe działania niepożądane: kurczowy ból brzucha).

Do leków pobudzających zaliczają się także antranoidy – tabletki na wypróżnienie (zalecana dawka: 170-340 mg/d). Mogą towarzyszyć im działania niepożądane: ból brzucha i nadmierna utrata elektrolitów. Pamiętajmy, że związki antranoidowe obecne są też w preparatach roślinnych, które mają w składzie korę kruszyny i liście lub owoce senesu (również niezalecane w leczeniu długotrwałym). Senes zawiera sennozydy, które zwiększają wydzielanie śluzu, elektrolitów i wody do światła jelit, zwiększają objętość mas kałowych, stymulują skurcze jelita i przyspieszają pasaż treści jelitowej.

·       Leki zmiękczające masy kałowe i środki poślizgowe

Kolejną grupę stanowią leki zmiękczające masy kałowe i poślizgowe środki na zaparcia, w tym:

  • dokuzan sodowy (kapsułki, czopki) zalecana dawka: 50-200 mg/d lub 1 czopek 2 razy dziennie; działania niepożądane: biegunka, ból brzucha, nudności, wymioty.
  • parafina płynna – dawka zalecana: 15-45 g; działania niepożądane: wyciek parafiny z odbytu.

Dokuzynian sodowy jest substancją powierzchniowo czynną, która ułatwia wnikanie tłuszczu i wody do mas kałowych oraz – w konsekwencji – zwiększa ich objętość i zmienia konsystencję (zmiękcza).

Parafina płynna (doustna) ogranicza wchłanianie wody i elektrolitów w jelicie. Poza tym powleka wewnętrzną ścianę jelita grubego warstwą ochronną (poślizgową), co także ułatwia defekację. Nie należy stosować jej przewlekle (ze względu na ryzyko uszkodzenia błony śluzowej jelita i upośledzenie wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Zazwyczaj (w celu eliminacji mas kałowych) podaje się ją w jednorazowej dawce (doustnie).

·       Leki osmotyczne

Działanie leków osmotycznych polega na podnoszeniu ciśnienia osmotycznego treści jelitowej. W efekcie dochodzi do redukcji wchłaniania wody (zatrzymania wody w jelicie), dzięki czemu masy kałowe mają miękką konsystencję i większą objętość, a zatem są łatwe do wydalenia.

Leki osmotyczne wymagają zwiększenia objętości przyjmowanych płynów (w przeciwnym wypadku rośnie ryzyko odwodnienia). Do tej grupy należą makrogole (np. glikol polietylenowy) z zalecaną dawką 8-25 g dziennie (roztwór – podanie doustne). Dzięki nim dochodzi do zwiększenia objętości płynów jelitowych, co warunkuje działanie przeczyszczające. Wśród działań niepożądanych, związanych z makrogolami, wymienia się mdłości, wymioty i kurczowy ból brzucha.

Do leków osmotycznych należą też:

  • laktuloza (syrop)– zalecana dawka: 15-45 ml/d; działania niepożądane: wzdęcia, bóle brzucha i wiatry
  • glicerol (czopki) – zalecana dawka: 2g
  • fosforany (wlewki doodbytnicze) – 120-150 ml; możliwe działania niepożądane: hiperfosfatemia, czyli nadmierne stężenie fosforu (a dokładniej fosforanów nieorganicznych) w surowicy krwi ( >1,6 mmol/l) oraz hipokalcemia – zmniejszenie stężenia wapnia w surowicy do <2,25 mmol/l (<9 mg/dl).

Miejscowe działanie wlewek doodbytniczych z dodatkiem fosforanów jest natychmiastowe. Należy stosować je tylko okresowo – by doraźnie odbarczyć bańkę odbytnicy.

Laktuloza w jelicie grubym (pod wpływem obecnej tam mikroflory bakteryjnej) jest rozkładana do dwutlenku węgla i kwasów organicznych. Związki te (na drodze osmozy) prowadzą do zwiększenia ilości wody w świetle jelita, pobudzenia perystaltyki i zmiękczenia mas kałowych. Działanie laktulozy stymuluje także wzrost i rozwój prawidłowej flory jelitowej.        

·       Leki zwiększające objętość stolca

Leki hydrofilne i zwiększające objętość stolca również wymagają zwiększenia dobowej podaży płynów. Do działań niepożądanych, które mogą powodować, zaliczają się wzdęcia, wiatry, zaburzenia wchłaniania niektórych leków, a także reakcje alergiczne. Do tej grupy farmaceutyków należą np. nasiona babki płesznika (łac. Plantago psyllium). Z reguły dawką początkową jest 10 g dziennie, którą zwiększa się lub zmniejsza – adekwatnie do uzyskanego efektu klinicznego.

W składzie preparatów zwiększających objętość stolca znajduje się włóknik, który zwiększa objętość pod wpływem wody, zwiększając jednocześnie ilość wody w okrężnicy i ułatwiając wypróżnianie.

Uwaga

Podane dawki mają tylko i wyłącznie charakter orientacyjny, poglądowy i dotyczą osób dorosłych (poza kobietami w ciąży i w okresie laktacji), w dobrym stanie ogólnym, bez chorób współistniejących. Dawkowanie w każdym przypadku określa lekarz, indywidualnie dla każdego pacjenta.

 

Źródła:

 

Waluga M., Walentek T. Najczęstsze błędy w diagnostyce i leczeniu zaparć. Medycyna po Dyplomie. 2016; 7/8, [dostęp online].

Rao S.S., Meduri K. What is necessary to diagnose constipation? Best Practice & Research Clinical Gastroenterology. 2011; 25 (1): 127–140.

Szczepanek M., Goncerz G., Strzeszyński Ł.: Choroby czynnościowe układu pokarmowego – wytyczne rzymskie IV (2016). Część III: Choroby czynnościowe jelit. Medycyna Praktyczna 2018; 6: 18–29.

Hermann J., Kościński T., Drews M. Praktyczne zasady postępowania w zaparciach u dorosłych. Ginekologia Polska. 2012; 83: 849–853.

Szota M. Postępowanie w zaparciach. Lek w Polsce. 2013; 4 (264): 53–58.

Lacy B.E., Mearin F., Chang L. et al. Bowel disorders. Gastroenterology. 2016; 150: 1393–1407.

Kożuch M., Dzieniszewski J. Zaparcie – istotny problem w codziennej praktyce lekarskiej. Terapia. 2006; 6: 47–53.

Mounsey A., Raleigh M., Wilson A. Management of constipation in older adults. American Family Physician. 2015; 92 (6): 500–504.

Postępowanie w zaparciu. Podsumowanie wytycznych American Gastroenterological Association 2013. Medycyna Praktyczna. 2013; 12: 44–50.

Postępowanie w nienowotworowych chorobach odbytnicy i odbytu. Podsumowanie wytycznych American College of Gastroenterology. Medycyna Praktyczna. 2014; 2015; 3: 26–34.

Jarosz M. Normy żywienia dla populacji polskiej. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2017.

Jarosz M., Dzieniszewski J. Zaparcia – porady lekarzy i dietetyków. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.  

Charytoniuk A., Simon K. Diagnostyka i leczenie zaparć u młodych osób. Medycyna po Dyplomie. 2013; 5, [dostęp online].

Alex B, Pepitone C, Schade RR, Wilkins T: Rozpoznanie i postępowanie z IBS u dorosłych. Lekarz Rodzinny 2012; 11/183: 852-59.

Payne A., Barker H. Dietetyka i żywienie kliniczne. Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2013.

Matyja M., Haberka M., Olszanecka-Glinianowicz M. Żywienie i styl życia – najnowsze wytyczne AHA 2017. Medycyna po Dyplomie 2017; 26 (9): 20–23.

Gajewski P.(red.). Interna Szczeklika 2018. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2018.

eMPendium leki. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2018.

Czerwionka-Szaflarska M., Romańczuk B. Postępowanie w zaparciu czynnościowym stolca u dzieci i młodzieży. Forum Medycyny Rodzinnej. 2008; 5 (2): 349–357.

Jarosz M., Dzieniszewski J. Zaparcia – porady lekarzy i dietetyków. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.

Dzierżanowski T., Rydzewska G. Zaparcie stolca – trudny problem leczniczy. Przegląd Gastroenterologiczny. 2012; 7 (5): 249–263.

[1] Lacy B.E., Mearin F., Chang L. et al. Bowel disorders. Gastroenterology. 2016; 150: 1393–1407.

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Skuteczne tabletki na zaparcia: działanie, dawkowanie, opis

  1. avatar Wiola pisze:

    Mnie w aptece pani poleciła dla 4-letniego dziecka czopki.Czopek po wprowadzeniu rozpuszcza się w ciągu 3-4 minut uwalniając, duże ilości mikro pęcherzyków, które wywierają nacisk na ścianki odbytu. Rozpuszczony czopek zmiękcza zatrzymane masy kałowe. Dzięki musującemu działaniu czopki powodują oderwanie mas kałowych i ich szybkie i efektywne wydalenie.
    Według mnie, to najlepszy środek na zaparcia, można go stosować często i długo.Jest też wersja dla dorosłych, rożni się wielkością.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Motyle w obiektywie
Gdzie one latają o tej porze roku? Ja ich w moich okolicach nie spotykam....
Motyle w obiektywie
https://w.fotka.com/024/123/2e6b905b31.jpg https://w.fotka.com/024/123/9ea41a32b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/830abd9232.jpg https://w.fotka.com/024/123/38604270b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/ebb4908516.jpg Rusałka Kratkowiec - Araschnia levana. Wiosenna szata barwna.
Błąd lekarski?
Nie bardzo wierzę , że coś nie działa bo to taki organizm....
Multicooker: Philipsa czy Redmonda?
Ja nie mam i jakoś żyję ☺