Chrypka, czyli zmiana naturalnego brzmienia głosu to dolegliwość, którą łatwo zbagatelizować. Zdarza się i dzieciom i dorosłym, a każdy, kto jej doświadczył wie, że choć łatwo się jej nabawić, znacznie trudniej zahamować. Szukasz szybkich sposób na chrypkę? Znajdziesz je w artykule!
Po pierwsze: oszczędzaj gardło!
Pierwszy domowy sposób na chrypkę to – za radą mam i babć – zaprzestanie głośnego mówienia i „oszczędzanie” głosu. Ten, kto miał kiedykolwiek problemy z głosem wie, że nadwyrężając wówczas gardło i krtań, odczuwa się dyskomfort, suchość a nawet ból. Łamiący się, chrypliwy głos można potraktować jako znak od organizmu, swoisty sygnał alarmowy nawołujący do zwrócenia uwagi na stan zdrowia. Zatem szukając domowego sposobu na chrypę, daj gardłu odpocząć, powstrzymaj się od mówienia czy śpiewania, a jednocześnie stosuj inne metody dbania o zdrowie. Jeśli możesz – skorzystaj z wolnego dnia, nie forsuj organizmu, wygrzej się w łóżku i pozwól sobie na regenerację, która zwiększy szanse na pokonanie infekcji. Już samo zaprzestanie mówienia przez kilka godzin sprawi, że gardło będzie nawilżone przez ślinę.
Domowe sposoby na chrypkę z zielarni
Ziołowe napary przygotowuje się łatwo i szybko, zalewając zioła gorącą wodą i zaparzając je pod przykryciem. Przecedzony napar od razu, gdy przestanie być gorący nadaje się do użycia. Działanie naparów w przypadku, gdy mają być skutecznym, domowym sposobem na chrypkę, polega na łagodzeniu podrażnionej śluzówki By stosowanie płukanek odniosło pozytywny skutek trzeba jednak pamiętać o tym, by używać ich regularnie przez dłuższy czas, czyli co najmniej kilka razy na dobę. Oto kilka najpopularniejszych ziół stosowanych jako domowe sposoby na chrypkę:
- Tymianek
To roślina, z której napar polecany jest nie tylko jako domowy sposób na chrypkę, ale także w leczeniu kaszlu. Ma właściwości wykrztuśne, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
- Szałwia
Domowy sposób na chrypkę jakim jest płukanie gardła naparem z szałwii jest związany przede wszystkim z silnym odkażającym działaniem tego zioła. Ma ono również właściwości ściągające i przeciwzapalne. Ze względu na olejki eteryczne, które zawiera szałwia stosuje się ją przy chrypce nie tylko do sporządzenia płukanki, ale i do inhalacji.
- Rumianek
Suszone kwiaty rumianku mają bardzo szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Rumianek ma właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne, regenerujące, przeciwbakteryjne oraz przeciwbólowe i łagodzące. Warto wiedzieć, że także gdy chrypka okaże się być zwiastunek przeziębienia lub grupy, napar z rumianku będzie przydatny jako naturalny środek wspomagający obniżenie gorączki, pomoże zwalczać katar i kaszel.
- Lipa
Napar z lipy, dzięki obecnym w niej substancjom śluzowym, chroni i nawilża podrażnioną śluzówkę, łagodzi, koi podrażnione gardło i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie strun głosowych. Ma także działanie wspierające odporność.
Moc naturalnych składników zza aptecznej lady
Zioła do sporządzenia naparu do płukania gardła można kupić w aptece, ale nie tylko – wiele z nich dostaniesz w sklepie zielarskim, ze zdrową żywnością, a nawet w dużych sklepach spożywczych. Odczuwając chrypkę, warto jednak przekroczyć także próg apteki i zapytać o pastylki do ssania na chrypkę i suchość w gardle o naturalnym składzie, np. Fiorda Vocal. Ich skuteczność oparta jest na działaniu składników takich jak prawoślaz i porost islandzki, które działają kojąco, osłonowo oraz wspomagają prawidłowe funkcjonowanie narządu głosu. W składzie pastylek do ssania jest też kwas hialuronowy – naturalny mukopolisacharyd, występujący m. in. w tkance łącznej, skórze, stawach czy ścianach naczyń krwionośnych. Jego cechą jest zdolność wiązania i zatrzymywania cząsteczek wody, czyli skuteczne nawilżanie podrażnionej, wysuszonej śluzówki gardła. Więcej o dobroczynnym wpływie składników Fiordy Vocal na gardło i krtań przeczytać można na http://fiorda.pl/fiorda-vocal/
Inhalacje dla zdrowia
Wszystkie domowe sposoby na chrypę oparte na płukaniu gardła mają miejscowo łagodzić i nawilżać śluzówkę. Tak samo działają inhalacje, które można przygotować nie tylko z ziół, ale także na przykład z roztworu soli emskiej bądź z olejku eterycznego np. eukaliptusowego czy tymiankowego. Nie trzeba mieć inhalatora. Wystarczy do miski lub garnka wlać około pół litra gorącego naparu do inhalacji, nachylić się nad naczyniem, przykryć głowę ręcznikiem lub kocem i wdychać ciepłą, wonną parę przez kilka minut.
W większości przypadków przedstawione w artykule szybkie sposoby na chrypę – szczególnie jeśli połączysz ich stosowanie ze sobą – będą skuteczne, a Ty szybko poczujesz znaczną poprawę stanu zdrowia. Jeśli jednak mimo stosowania tych metod, nie będziesz odczuwać znaczącej ulgi lub pojawią się inne dolegliwości, skorzystaj z porady lekarza.