Skuteczne metody leczenia infekcji gardła

14 lipca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Uporczywe drapanie w gardle czy dyskomfort podczas przełykania, może zwiastować początek ostrego zapalenia gardła. Objawy choć niepozorne, potrafią być bardzo dotkliwe. Im wcześniej zareagujemy na infekcję tym lepiej. Warto wypróbować domowe sposoby lub sięgnąć po tabletki na ból gardła.

ból gardła kobieta

Płukanki na ból gardła

Domową metodą wykazującą pewną skuteczność w łagodzeniu ostrego bólu gardła, są płukanki. Do przygotowania tych najprostszych nie są potrzebne specjalne produkty – wystarczy zwykła sól kuchenna lub soda oczyszczona. Przygotowaną płukanką, po jej uprzednim ostudzeniu, należy płukać gardło 3-4 razy dziennie, a ból z czasem stanie się mniej dotkliwy.

Smak soli dla niektórych może być nie do zaakceptowania, dlatego zamiast roztworu soli i sody można przygotować płukankę ziołową, np. z rumianku lub szałwii. Zioła te mają przeciwzapalne działanie, dzięki czemu zapobiegają rozwojowi zapalenia gardła. W aptekach do kupienia są także gotowe płukanki.

Ciepłe napoje

Osobom, które nie przepadają za płukaniem gardła, zalecamy picie ciepłych (ale nie gorących!) napojów, np. herbaty z cytryną i miodem. Miód hamuje rozwój bakterii, wirusów i grzybów, ponadto wspomaga leczenie przeziębienia. Na ból gardła często polecane jest także mleko z miodem.

Przy gorączce dodatkowo warto sięgnąć po sok malinowy, gdyż zawiera on naturalny kwas salicylowy (tak jak aspiryna czy polopiryna) i dzięki temu sprzyja poceniu się, jednocześnie obniżając gorączkę. Dobrze sprawdzi się także czosnek, który ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, dzięki któremu pomaga pokonać infekcję. Można dodawać go podobnie jak miód do ciepłego mleka.

Leki na ból gardła

Stan zapalny gardła to nic przyjemnego – ból gardła bywa bardzo dotkliwy, często utrudnia jedzenie i przełykanie. W takim przypadku można zastosować tabletki na ból gardła, które zahamują rozwój infekcji. Jeśli infekcja się nie rozwinie, to nie dojdzie do rozwoju stanu zapalnego, który powoduje silny ból.

Na infekcję można zastosować tabletki na gardło Chlorchinaldin. Lek ten zawiera chlorochinaldol – substancję czynną o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwpierwotniakowym. Warto podkreśli, że Chlorchinaldin działa na bakterię Streptococcus pyogenes, odpowiedzialną za 90% bakteryjnych przypadków ostrego zapalenia gardła.

Leki bez recepty na zapalenie gardła należy stosować zgodnie z zaleceniami z ulotki, gdyż lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu i zdrowiu.

Nawilżanie śluzówek

Nie każdy ból gardła oznacza od razu zapalanie gardła. Czasem nieprzyjemne drapanie świadczy o przesuszonej błonie śluzowej gardła, a stan ten już sprzyja rozwojowi infekcji. Ponadto przesuszone śluzówki mogą nasilać uporczywe dolegliwości. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o nawilżenie powietrze w pomieszczeniu, w którym najwięcej się przebywa. Regularne wietrzenie lub nawilżacz powietrza będą dobrym rozwiązaniem. Warto także pić dużo wody.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

bóle pleców:(
Robiłam rezonans magnetyczny kręgosłupa w Warszawie w Radio Medica i szczerze polecam. Bardzo...
Zatkany nos
Od września ciągle mam zatkany nos, to nie jest katar tylko zatkany...
Metylowane witaminy
Nie kupię czegoś, co brzmi dziwnie - jak alkohol metylowy, po którym się ślepnie:D
Stany lękowe
Trzeba dużo pracy nad sobą i nad poprawą swojego bytu żeby wyzbyć się lęków......